Ne Mutlu Türküm Diyene...
Alantepe'den Atina'ya Önemli Mesajlar
Geri Dön
Alantepe'den Atina'ya Önemli Mesajlar
Kozlukebir Belediyesi tarafından organize edilen Tarihi Alantepe Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri'ne Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi de bir heyetle katılım sağladı.
19/09/2017

Kozlukebir Belediyesi tarafından organize edilen 'Tarihi Alantepe Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri'ne Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi de bir heyetle katılım sağladı. 15 Eylül Cuma günü Ağa Sabri Dallı'nın köyü Kozdere'de start alan, 17 Eylül Pazar günü Alantepe'de yapılan güreşler ve Ayşe Dinçer konseri ile son bulan organizasyona aynı zamanda genel merkezi temsilen katılan BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif'e, Genel Sekreter İsmail Hayat, STK'larla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Serdar, Dernek Görevlisi Zekeriya Osman ve Bursa Kızılay Kan Müdürü Dr. Orhan Eminlatif eşlik etti. Eminlatif burada yaptığı konuşmada, önemli mesajlar verdi. Eminlatif, konuşmasına, soydaşlara, Anavatan'daki hemşehrilerinin, Genel Başkan Necmettin Hüseyin'in ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun selamını ileterek başladı. Etkinliğin hayırlı olmasını dileyen Eminlatif, ''Bugün buradan bir iki konuya temas etmek istiyorum. Batı Trakya Türkleri'nin sorunları Anavatan'da, Genel merkezimizin çabaları, hemşehrilerimiz Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Eski Sağlık ve Çalışma Bakanı Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun çabaları ile büyük oranda çözüm buldu. Ama Batı Trakya'da değişen bir şey olmadığını görmek bizleri fazlasıyla üzüyor. Lozan'dan doğan Azınlık haklarımız bir türlü verilmiyor'' dedi.

Yunanistan'da yeni eğitim öğretim dönemi başlarken, yaptırdıkları bir araştırmanın Azınlık içerisinde en büyük sorunun 'eğitim' olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Eminlatif şöyle devam etti: ''Ekonomik krizin pençesindeki Batı Trakya Türk Azınlığı'nın bu haykırışı çok şey ifade ediyor. Batı Trakya Türk Azınlığı'nın fertleri ben dahil hepimiz bu ülkede görevlerimizi layıkıyla yerine getiriyoruz. Vatani görevimizi yapıyoruz; bu ülkeyi ve sınırlarımızı koruyacağımıza kutsal kitabımız Kur-an'ı Kerime el basarak yemin ediyoruz. Vergimizi veriyoruz. Karşılığında ne görüyoruz: Yıl 2017, Avrupa Birliği ülkesi Yunanistan'a emanet edilmiş Türk Azınlığın en büyük sorunu 'eğitim'. Etnik kimlik inkarı, Vakıflar ve müftülük sorunu da yıllardır kanayan yaralarımız olarak bizleri fazlasıyla yoruyor. Artık BTTDD olarak, buradaki ve Avrupa'daki kurum ve kuruluşlarımızla birlikte tamamen buradaki sorunların çözümüne odaklanma zamanı gelmiştir. Genel Başkanımız Necmettin Hüseyin'in de ifadeleri artık bu yöndedir. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak Atina'dan tek istediğimiz azınlık haklarımızı vermesidir. Gelin bu haklarımızı verin; bizler de iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine odaklanalım. Türkiye'den sadece Kurban bayramı tatilinde Yunanistan'a gelen 120 bin civarında turist 500 bin Euro harcadı. Bu rakamları milyon Eurolara çıkaralım. İki ülke arasında ticaret daha da gelişsin. Kazanan iki güzel ülke olsun.''

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Eminlatif, 1999 yılındaki Helsinki Zirvesi'nde, dönemin Yunanistan Başbakanı Costas Simitis'in merhum  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit'e hediye ettiği ve iki ülke yetkililerinin katılımıyla Bursa'ya dikilen ve meyve vermeye başlayan başlayan zeytin ağacının bulunduğu parkta yazılı Bülent Ecevit imzalı şiirin şu dizeleri ile konuşmasını noktaladı: ''Aramızda bir mavi büyü/ Bir sıcak deniz/ Kıyılarında birbirinden güzel/ İki milletiz.'' 

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Ali Emin Latif ve ekibi, iki gün boyunca azınlık temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirerek, ileriye dönük neler yapılabileceğini konuştu. Alantepe'deki etkinliklerde, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Rodop Siriza Milletvekili Ayhan Karayusuf, Rodop ili Demokratik İttifak Milletvekili İlhan Ahmet, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan, Batı Trakya Türkleri Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ile Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Muavin Konsolosu Davut Ocak da birer konuşma yaptılar. Öte yandan, Gümülcine'ye bağlı Yardımlı köyünden Niyazi İbiş, Seçek'ten sonra Alantepe'nin de Başpehlivanı olmayı başardı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015