Ne Mutlu Türküm Diyene...
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Batı Trakya'yı Ziyaret Etti
Geri Dön
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Batı Trakya'yı Ziyaret Etti
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 2 – 3 Kasım tarihlerinde doğduğu topraklar olan Batı Trakya’yı ziyaret etti.
08/11/2017

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 2 – 3 Kasım tarihlerinde doğduğu topraklar olan Batı Trakya’yı ziyaret etti.

Yunanistan ziyaretine  2 Kasım Perşembe günü Atina’da resmi programla başlayan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu akşamı Dedeağaç havalimanında Batı Trakya Türk Azınlık mensupları tarafından karşılanması ile başladığı Batı Trakya ziyaretinde 2 günde çok yoğun bir program gerçekleştirdi.

Hakan Çavuşoğlu Batı Trakya programına ayağının tozu ile Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’nca (BTTADK) onuruna Eşekçili köyünde verdiği yemek ile başladı. Yemekte, BTTADK Başkanı ve Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, SİRİZA Rodop Milletvekilleri Mustafa Mustafa ve Ayhan Karayusuf ile SYRİZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Demokratik Güçbirliği (DHSY) Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş, Türk azınlığa mensup kurum ve kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu. 

Başbakan Yardımcımıza yemekte AK Parti milletvekilleri Salih Çetinkaya, Salih Fırat ve Mehmet Akyürek, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem eşlik etti.

Yemekte konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin her zaman Batı Trakya'daki Türk azınlığın yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi. 

3 Kasım Cuma günü Çavuşoğlu Gümülcine’de ilk olarak Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ndeki (BİHLİMDER) kahvaltıya katıldı. 

Türkiye Başbakan Yardımcısı daha sonra Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret etti.

Müftülükteki görüşmenin ardından Çavuşoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde (GTGB) hemşehrileri ile hasret giderdi. 

GTGB’ye gelişinde çok sayıda soydaş tarafından kapıda karşılanan Çavuşoğlu konuşmasına, “Sizlere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdim” diyerek başladı. Her insanın ömründe unutamayacağı bazı anlar bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Ben de bugün unutamayacağım bir günü yaşamaktayım. Tamamen sizin bağrınızdan çıkmış, burada doğmuş, burada büyümüş, geçmişteki hatıraları ile burayı her daim iliklerine kadar hisseden bir arkadaşınız, bir kardeşiniz olarak bugün burada sizlerle kucaklaşmayı yaşamak benim için gerçekten çok büyük onur ve gurur meselesi.” dedi. 

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, GTGB’nin ardından beraberindeki heyet ile Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi’ne gitti. Lise bahçesinde okul yararına düzenlenen kermesi gezen Çavuşoğlu, öğrencilerin stantlarda sattığı tüm ürünleri satın aldı. 

Okul binasını gezerek öğrencilerle sohbet eden Çavuşoğlu, okuldaki öğretmenlerden Celal Bayar Azınlık Lisesi hakkında bilgi edindi. 

Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra İskeçe bölgesine hareket etti. 

Çavuşoğlu İskeçe temasları çerçevesinde ilk olarak Cuma namazı için İskeçe Çınar Camii'ne gitti. Çavuşoğlu Cuma namazı çıkışı cemaatle ve kendisini cami dışında bekleyen soydaşlarla sohbet etti. 

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yi makamında ziyaret etti. Burada İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek ve İskeçeli din görevlileri tarafından karşılanan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyete öğle yemeği de verildi. Çavuşoğlu burada müftülük sorunu hakkında da bilgi aldı. 

Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki müftülük ziyaretinden sonra İskeçe Türk Birliği’ne (İTB) geçti. Çavuşoğlu ve beraberindekiler burada İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yöneticileri ve geleneksel kıyafetli çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı. Toplanan kalabalık İTB’ye sığmadı. 

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, daha sonra İskeçe'deki Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’ni ziyaret ederek okuldaki Türk ve Yunan öğretmenlerden lisenin faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı. 

İskeçe kent merkezindeki programını tamamlayan Çavuşoğlu, Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı dağlık kesime geçti. 

Çavuşoğlu, Ketenlik köyü meydanında Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, SYRİZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) Başkanı Mustafa Aliçavuş ile köylüler tarafından coşkuyla karşılandı. 

Meydanda toplanan gruba seslenen Çavuşoğlu, soydaşlardan ümitsizliğe, yeise kapılmamalarını, geleceğe umutla bakmalarını istedi. 

Türkiye'nin Batı Trakya'daki Türk azınlığı asla yalnız bırakmayacağını belirten Çavuşoğlu, "Sizin içinizden çıkan bir kardeşiniz olarak her zaman yanınızda olacağımı taahhüt ediyorum." dedi. 

Türkiye Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Ketenlik'in ardından geldiği Şahin köyü meydanında da kendisini bekleyen soydaşların sevgi gösterileriyle karşılaştı. 

Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Batı Trakya ziyaretini köyünü ziyaret ederek tamamladı. 3 Kasım Cuma akşamı Delinasufköy’e gelen Çavuşoğlu köylüleri ve akrabalarıyla kucaklaştı.

Köy meydanında çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Çavuşoğlu, toplanan kalabalıkla tek tek görüşerek hasret giderdi. 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015