Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya Türk Azınlığı Sokakta
Geri Dön
Batı Trakya Türk Azınlığı Sokakta
Batı Trakya Türklerinin Lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi 28 yıl sonra organize ettiği yürüyüş ile gasp edilen hakları için haykırdı ve sesini Atina’ya duyurmaya çalıştı.
25/07/2016

Batı Trakya Türklerinin Lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi 28 yıl sonra organize ettiği yürüyüş ile gasp edilen hakları için haykırdı ve sesini Atina’ya duyurmaya çalıştı.

DEB Partisinin kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet’in elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılışının 21. yılında, merhumun kabri başında düzenlenen anma töreni öncesi DEB Partisinin eski merkez binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişilik kalabalık Rodop eski Valilik Binasına kadar yürüdü. Hiçbir slogan atmadan sadece hazırlanan pankartları taşıyarak demokratik-hukuk devleti çerçevesinde bu güne kadar kazanımları olan elinden alınan haklarının mücadelesi için sokağa inen Batı Trakya Türklerinin yürüyüşünü provake etmek isteyen gruplara müdahale eden Yunan Polisinin sıktığı gaz, Batı Trakya Türklerini de etkiledi. Fakat yürüyüşe katılan Batı Trakya Türklerinin hiç biri bu olumsuz tablodan etkilenerek meydandan ayrılmadı.

DEB Paritsinin yürüyüşüne Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneklerini temsilen Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ve Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli katıldı.

Rodop Valiliği önünde açıklama yapan DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş konuşmasında şunları belirtti;

“Kıymetli halkımız, Dostluğu, eşitliği ve barışı şiar edinmiş uysal bir azınlığın mensupları olarak, 28 yıl aradan sonra, demokrasi ve yasalar çerçevesinde bir hak arama yürüyüşü gerçekleştiriyoruz.
Amacımız bu ülkede eşit vatandaş olarak yaşamaktır. Ülkemiz Yunanistan’a emanet edildiğimiz Lozan Antlaşması’nın bize verdiği haklara sahip olmaktır. Bu amaçlar için sokaklardayız.
* Bizler kendi kimliğimizle tanınmak istiyoruz. 
* Bu çerçevede, kendi kimliğimizle anılan tarihi derneklerimizle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmasını, bu derneklerimizin tekrardan tanınmasını ve Türk ismi ile yeni açılacak derneklere izin verilmesini istiyoruz.
* Eğitim haklarımızı, çift dilli Türkçe-Yunanca eğitim verecek azınlık anaokulları ve ihtiyacımızı karşılayacak yeni azınlık okulları talep ediyoruz.
* Vakıflarımızın idaresinin azınlık insanının özgür iradesine bırakılmasını istiyoruz.
* Seçilmiş müftülerin resmi olarak tanınmasını istiyoruz.
* Halkımızın özgürce kendi imamlarını seçme hakkının tanınmasını istiyoruz. 
* “240 İmam Yasası’nın” iptal edilmesini istiyoruz.
* Kamunun kapılarının eğitimli gençlerimize açılmasını istiyoruz.
* Bir siyasi parti olarak, bağımsız milletvekili adaylarına da uygulanan antidemokratik %3’lük seçim barajının iptal edilmesini istiyoruz.
* DEB Partisi Genel Merkezi’nden çalınan Dr. Sadık Ahmet’in hayatını kaybettiği trafik kazasında kullandığı aracın bulunmasını ve partimize saldırıda bulunanların yakalanarak yargı önüne çıkarılmalarını istiyoruz.
* Azınlık okullarında öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin anadilimiz Türkçe konuşmalarının engellenmesine karşıyız.
* Ekonomik ve yaşam kalitesi anlamında çoğunluk ve azınlık arasında oluşmuş farklılığın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.
* Ülkemiz Yunanistan’ın mutlu birer vatandaşı olarak yaşamak için eşit yurttaşlık haklarına sahip olmak istiyoruz.
* Dedelerimiz gibi bu ülkeyi her alanda müdafaa etmek, ülkemizin bekası için çoğunlukla birlikte hareket etmek ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz.
* Yıllarca çözüm bekleyen azınlık sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla hükümetin azınlık kurumlarıyla samimi bir diyalog süreci başlatmasını bekliyoruz diyerek konuşmasını tamamladı.

Toplanan kalabalık daha sonra toplu halde Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 21. Yılı münasebeti ile mezarı başında düzenlenecek anma törenine katılmak üzere mezarlığa yürüdü. 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015