Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Merkezi Açıldı
Geri Dön
Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Merkezi Açıldı
Batı Trakya Türklerinin kuruduğu ve geçtiğimiz günlerde elim bir saldırıya maruz kalan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Yeni Genel Merkezi muhteşem bir kalabalıkla dün açıldı.
08/01/2016

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Yeni Genel Merkezi 7 Ocak 2016 Perşembe Dr. Sadık Ahmet’in doğum gününde, binlerce Batı Trakya Türkü'nün katılımı sonucu düzenlenen törenle açıldı.

Gümülcine çıkışında Kozluköy-Karidiya yolu üzerinde bulunan  yeni genel merkezin açılış törenine derneğimizi temsilen Teşkilat Başkanı Musa Yurt katıldı. Ayrıca T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve Muavin Konsolos Murat Ertaş, DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Sadık Ahmet’in oğlu Levent Ahmet ile kızı Funda, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı, Gümülcine Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kurt, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal yanısıra binlerce Batı Trakya Türk'ü katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş;

“Değerli Batı Trakya Türkleri!

Biz, hep şunu söylüyorduk: Bu partiyi sağlam temellere oturtmak zorundayız. Bizler, diğer partiler bölgede ne kadar güçlüyse, en az onlar kadar DEB partisi de güçlüdür, diyorduk. Ama daha güçlü olduğunu 25 Mayıs 2014’te gördük.

Bu genel merkez DEB partisi için bir ihtiyaçtı. Merkez Kurulu toplantılarını dahi otellerde yapıyorduk. Şimdi burası sadece DEB Partisinin genel merkezi değil, bütün azınlık kuruluşlarının ve azınlığın evidir burası. Kapılarımız herkese sonuna kadar açıktır. Burada rahmetli liderimizin anılarını yaşatmak istediğimiz bir Sadık Ahmet köşesi oluşturuyorduk. 1995’te canını verdiği aracı buraya getirdik. Ama maalesef ülkemiz demokrasisi için büyük bir ayıp olan ve buna dahi tahammülü olmayan eller 7 - 8 Aralık gece yarısı buradan aracı aldılar; camları kırdılar ve bazı yazılar yazdılar. Akşam da Gümülcine’de bu örgüt bazı broşürler dağıtmış. Ben burada onlara da sesleniyorum. Ülkemiz Yunanistan için yaptıklarınız eksidir. Demokrasi ayıbıdır. Biz bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Madem ki ülke için iyi bir şey yapmak istiyorsunuz, Lozan’dan gelen haklarımızı verirsiniz. Eşit vatandaş olarak bizleri yaşatırsınız. İşte o zaman Yunanistan adına, demokrasi adına bir şeyler yapmak istiyorsunuzdur. Yapmış olduğunuz bu hamlelerle bizi bu davadan bu yolumuzdan vazgeçireceğinizi zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Biz bu yola dava arkadaşlarımızla birlikte çıkarken her şeyi göze aldık. Sonuç alana dek bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

Bugün halkımız akın akın buraya geldi. Sizlere teşekkür ediyorum. Danışma Kurulu Başkanıma ve DK üyelerine teşekkür ediyorum. Değerli müftüm İbrahim Şerif’e, milletvekillerine teşekkür etmek istiyorum. Benim bu yolda yanımda olan arkadaşlarıma ve bugüne kadar beni evlatları kabul eden Dr. Sadık Ahmet ailesine en büyük teşekkürü etmek istiyorum.

Evet, bize baskılar var. Evet, üçüncü sınıf olarak burada yaşamaya çalışıyoruz. Ama bizim de atacak tek kurşunumuz var, bu kurşun da tarihten gelen hoşgörümüzdür. Biz bunlara bu dersi veriyoruz. Genel Merkezimiz hayırlı uğurlu olsun.”

"Biz, bir an evvel Yunan Devleti’nden, hatta Başbakandan bu konu ile ilgilenmesini ve bir an önce bu arabanın getirilmesini istiyoruz."

Daha sonra kürsüye gelen DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet de katılımcılara;

“Bir lider eşi olarak onun yanında cesareti , metaneti, dürüstlüğü, doğruluğu ve mücadeleyi öğrendik. O yüzden de Sadık öldüğü gün, “Bir Sadık ölür, ama yüzlercesi doğar, binlercesi gelir”, demiştik. Şu anda burada bu tabloyu görünce, insanımızın da bizim yanımızda olduğunu görünce, rahmetlinin de dediği gibi, artık durmak yok, yola devam, diyorum…

Sadık Ahmet’in en değerli hatırasını elimizden aldılar. Bu haneye tecavüzdür. Bunu ilk gün de söylemiştim. Ben senin kapını bacanı kırarım, eşyanı alıp götürürüm, demektir bu. Biz, bir an evvel Yunan Devleti’nden, hatta Başbakandan bu konu ile ilgilenmesini ve bir an önce bu arabanın getirilmesini istiyoruz. O arabada bizim hatıralarımız, kızımın da bahsettiği gibi rahmetlinin kanı, anıları ve bizim gözyaşlarımız vardı. O arabanın bir an evvel getirilmesini istiyoruz” diye hitap etti.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'ni temislen törene katılan Teşkilat Başkanı Musa Yurt;

“Bu gün burada bu muhteşem kalabalığı gördükten sonra birileri bazı gerçekleri daha iyi anlamalı. 25 Mayıs 2014’te yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde DEB Partisinin aldığı %92'lik oy oranı ile Batı Trakya Türk Azınlığı var olduğunu ve hiçbir zaman bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirttiler. Şunu her zaman söylüyorum. Biz bu toprakların asilleriyiz ve azınlık olmayı kabul etmiyoruz. Evet bizler asilleriz.

Bugün açılışını yaptığımız bu büyük mekanın büyük hedeflerle, azınlığın bir hafızası gibi çalışacağını ve tarihini, kültürünü burada toplayıp bundan sonraki nesillere aktaracağını umuyorum

Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Törenin devamında Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve Gümülcine Milletvekili İlhan Ahmet'in konuşmalarının ardından İbrahim Şerif'in yaptığı dua ile devam etti.

Tören sonunda katılan misafirlere pilav ikram edildi.

Açılış töreni fotoğrafları Batı Trakya Azınlık Basınıdan alınmıştır.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015