Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dr. Sadık Ahmet 23. Yılında da Unutulmadı, Unutulmayacak
Geri Dön
Dr. Sadık Ahmet 23. Yılında da Unutulmadı, Unutulmayacak
Batı Trakya Türk Azınlığının lideri, Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının 23. ölüm yıl dönümünde 24 Temmuz Salı günü Gümülcine’deki kabri başında anıldı.
25/07/2018

Batı Trakya Türk Azınlığının lideri, Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının 23. ölüm yıl dönümünde 24 Temmuz Salı günü Gümülcine’deki kabri başında anıldı.

DEB Partisi ve ailesi tarafından Gümülcine Kahveci Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen anma törenine, anavatan Türkiye ve diğer Balkan ülkelerinden çok sayıda katılımcının yanı sıra ayrıca Batı Trakya’nın en ücra köşelerinden gelen azınlık mensupları da katıldı.

Batı Trakya Türkleri, Lozan’dan doğan ve gasp edilen hakları için verdiği mücadele ile azınlığın sesini dünyaya duyuran liderlerini 23. yılında da unutmadı ve unutmayacağını haykırdı.

Anma törenine anavatan Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Eminlatif, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Makedonya Türk Milli Hareketi Genel Başkanı Doğan Saraç, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, Aşağı Tuna Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Gülten Abdullah Nazare, Yunanistan Makedon Azınlığı Gökkuşağı Partisi Başkan Yardımcısı Yorgos Papadakis, Yunanistan Müslümanlar Birliği Başkanı Naim Elgadur, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu temsilcileri katıldı.

Anma töreni sala ve aşr-ı  şerif’in okunması ile başladı. Daha sonra Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif tarafından dua yapıldı. Program selamlama konuşmaları ile devam etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı konuşmada, Batı Trakya Türkleri üzerinde birleştirici rol üstlenen Dr.Sadık Ahmet'in bölgedeki Türklerin hakları için verdiği mücadelenin örnek olduğunu ve kuşaktan kuşağa aktarılarak yaşayacağını söyledi. Dr.Sadık Ahmet'in verdiği mücadeleye, birçok zorluğa rağmen hala sahip çıkıldığını dile getirdi.

Kabri başındaki anma töreninin ardından program DEB Partisi Genel Merkezinde devam etti. Okutulan Mevlid-i Şerif’ten sonra törene katılan binlerce soydaşa akşam yemeği ikram edildi.

Parti Genel Merkezi’nde Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına konuşan Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Eminlatif; “Sayın Bakanım, Sayın T.C. Gümülcine Başkonsolosum,  sayın Milletvekilleri, sayın DEB Partisi Genel Başkanım, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanım, sayın Seçilmiş Müftülerim, sayın Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve yöneticileri, Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in saygıdeğer ailesi ve Sevgili Batı Trakyalı Hemşehrilerim, sizleri Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin ve derneğimiz adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

23. yıl önce aramızdan ayrılan Batı Trakya Türk Azınlığının lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in ruhunu şad etmek ve kendisini özlemle ve minnetle anmak için önce kabri başında şimdi de burada toplanmış bulunmaktayız.

Batı Trakya Türkleri, rahmetli liderinin öncülüğünde başlayan hak arama mücadelesinin her alanda devam ettirmektedir. Ancak 23 yıl geçmiş olmasına rağmen, Batı Trakya Türklerinin sorunlarının bugün katmerlenerek artmaya devam ettiğini görmekteyiz. Mevcut idareciler tarafından Batı Trakya Türk Azınlığı bu gün yeni hak gaspları ve ilkel sindirme politikaları ile karşı karşıya kalmakta ve bunlarla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.

Batı Trakya Türk Azınlığı elinden alınan tüm yasal haklarını tekrar elde etmek adına yürüttüğü mücadelesini, her daim hukuk çerçevesinde ve demokratik haklarının kullanılması yolu ile yürütmüş ve yürütmektedir. Batı Trakya Türk toplumu hiçbir zaman yasal mücadelenin dışına çıkmamış ve çıkmayacaktır. Ancak muhataplarımızca yasalar dolanılarak fiili saldırılarla yapılan çağdışı baskılara karşı da dimdik durmaya devam edecektir. Liderimiz Dr. Sadık Ahmet ile birlikte yürütülen mücadelenin de günümüzde takdirle karşılanmasının en önemli sebebi oturduğu bu sağlam yasal zeminidir.

Sevgili konuklar değerli katılımcılar. Bizler Batı Trakya’da yerindeki ivme kazanacak haklı mücadelemiz de her zaman teşkilat olarak destek olmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Toplum bu mücadelede bir olmak zorundadır, beraber olmak zorundadır. Azınlığımızdaki her bireyde köklü kurumlarının önderliğinde böylesine güçlü ve gerçek bir mücadeleye de her zaman hazırdır. Böylesine kutsal bir davanın da kişiler üzerinden yürütülmesi hiçbir zaman mümkün olmadığı kesindir. Başarının yolu kurumsallaşmış top yekün mücadeledir. Bugün liderimizin önce manevi huzurunda, şu anda da kurduğu DEP Partisinin Genel Merkezinde toplum nezlin de benimsenmiş bir mücadelenin varlığını dile getiriyoruz. Bu fikri mücadelelerde azınlığın köklü kurumlarında kurumsallaşmış haklı bir dava mücadelesidir.

Bu nedenle tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Her zaman dile getirdiğimiz çağrımızı tekrarlıyoruz. Tüm diyalog yollarını sonuna kadar açın ve demokrasi tarihine kara leke olarak geçecek bu uygulamalara artık son verin. Toplum üzerinde ayrıştırarak böl parçala yönet mantığını güdenler 95 yıldır bunu başaramadınız,  başaramayacaksınız. Bu toplum Lozan Anlaşması ile Yunanistan’a emanet edilen homojen bir toplumdur. İnancıyla, milli benliğiyle vardır.. Ve tartışılamaz. Bu şekilde de var olmaya devam edecektir. Kimliğimizde açıktır. Türklüğümüz Nettir. Bu tarihsel gerçeği de hiçbir inkar politikası değiştiremez.

Aramızdan ayrılışının 23. Yılında liderimize açtığı yolda, Batı Trakya Türk azınlığının gasp edilen tüm haklarının geri alımına kadar hukuk çerçevesindeki bu hak arama mücadelesinin devam edeceğinin sözünü vermektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına merhum liderimizin ruhunu bir kez daha yad ediyor, Tüm camiamız ve Genel Başkanımız Av. Necmettin Hüseyin adına saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Diğer protokol konuşmaları ile tören sonlandı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015