Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dr Sadık Ahmet Ölümünün 24. Yılında Kabri Başında Anıldı
Geri Dön
Dr Sadık Ahmet Ölümünün 24. Yılında Kabri Başında Anıldı
24 yıl önce 24 Temmuz 1995’te elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan liderimiz Dr. Sadık Ahmet, kabri başında kendisini unutmayan ve unutturmayacak olan azınlık mensuplarının yine muhteşem bir katılımı ile anıldı.
27/07/2019

24 yıl önce elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan liderimiz Dr. Sadık Ahmet, 24 Temmuz Çarşamba günü kabri başında kendisini unutmayan ve unutturmayacak olan azınlık mensuplarının yine muhteşem bir katılımı ile anıldı.

Gümülcine Kahveci Mezarlığındaki kabri başında ailesi ve DEB Partisi tarafından düzenlenen anma törenine, Batı Trakya’nın en ücra köşelerinden gelen azınlık mensuplarının yanısıra anavatan Türkiye ve diğer Balkan ülkelerinden de gelen çok sayıda katılımcı katıldı.

Anma törenine anavatan Türkiye’den TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP TBMM Grup Başkan Vekili Engin Altay, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, Bursa Şube Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif, Keşan Şube Başkanı İSmail Beyli,  İYİ Parti TBMM Grub Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İYİ Parti TBMM Grub Başkan Vekili - Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Kamil Erozan ve Şenol Sunat, İYİ PDarti Milletvekilleri Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Yasin Öztürk, Ümit Beyaz, Ümit Dikbayır, Bedri Yaşar, Hüseyin Örs, Enez Kaplan, Dursun Ataş, Zeki Hakan Sıdalı, CHP Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özkan, Erkan Aydın, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfü Mestan, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih, İstanbul Barosunu temsilen BTTDD Disiplin Kurulu Üyemiz Av. Selahattin Meriç, BTTDD Genel Başkan Danışmanı Ahmet Koç, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüyesin, azınlık dernek başkanları ve yerel yöneticiler katıldı.

Sadık Ahmet’in 24. ölüm yıldönümü vesilesi ile Gümülcine Kahveci mezarlığı’nda düzenlenen anma töreni Edirne’den Selimiye Cami İmamı Yusuf Serinli tarafından sala ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Ardından duayı Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm yaptı.

Daha sonra protokol konuşmalarına geçilerek ilk sözü Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu aldı. “Rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet’I büyük bir hasret minnet ve şükranla anıyorum. Sadık Ahmet’in kutsal mirası DEB Partisi’nin genel başkanı olmaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumu belirtmek istiyorum” diyen Asafoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Onun yolunda taviz vermeden ilerleyeceğimi ve bu davadan asla vazgeçmeyeceğimi bir kez daha üstüne basarak vurguluyorum. Bizler Batı Trakya Türkleri olarak bu topraklarda rahat nefes alabiliyorsak Sadık Ahmet’e çok şey borçluyuz. O’nun sizin huzurunuzda emanetinin emin ellerde olduğunu söylemek isterim” dedi.

Devamında mezarı başındaki törende aile adına kızı Fumda Sadık Ahmet ve CHP TBMM Grup Başkan Vekili Engin Altay, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM Başkanı Mustafa Şentop konuştu. 

Kabri başındaki anma töreninin ardından program DEB Partisi Genel Merkezinde devam etti. Buradaki protokol konuşmalarında Amerika Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Necati Aga'nın konuşmasının ardından kürsüye Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına konuşmak üzere Genel Başkan Yardımcımız Dr. Mehmet Hasanoğlu çıktı.

Hasanoğlu; "Sayın TBMM Başkanım, Sayın İYİ Parti, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanlarım, sayın Milletvekilleri, T.C. Gümülcine Başkonsolosum, sayın Seçilmiş Müftülerim, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları sayın Başkan ve yöneticileri, Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in saygıdeğer ailesi ve Sevgili Batı Trakyalı Hemşehrilerim, sizleri Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin ve teşkilatlarım adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Batı Trakya Türk Azınlığının lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 24. yılında ruhunu yad etmek, kendisini özlemle ve minnetle anmak için burada toplanmış bulunmaktayız.

Yaklaşık yüz yıl önce imzalanan Lozan Antlaşması hükümlerine ve mutekabbiliyet esasına bağlı olarak toplumunun kazanımları olan haklarının neredeyse tamamının gasp edilmesi sonrası, baskıların iyiden iyiye arttığı dönemde, toplumuna liderlik yapan ve 1985 yılında başlayan imza kampanyalarının mimarı, Batı Trakya Türk azınlığının hukuk çerçevesindeki hak arama mücadelesinin lideri, Dr. Sadık Ahmet’in elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının üzerinden geçen tam 24 yıl.

Bu gün gelinen süreçte ise maalesef ki liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılmasına sebep olan ve ömrünü feda ettiği Batı Trakya Türk Azınlığının gasp edilen haklarında yapılan mücadeleler ile bırakın geri kazanımı, günden güne elimizde kalanların da gasp edilmeye devam edildiği bir dönemi geçirdik.  

Son canlı örneği de Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının kendi seçtiği müftüsünün tanınmasını beklerken, yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile müftülük sorunu içinden çıkılmaz ve kabul edilemez bir hal almış durumdadır.

Vakıf malları ve eğitimdeki sorunlar, sivil toplum kuruluşlarının tabelalarındaki TÜRK ibaresi ve etnik kimlik inkarı aynen devam etmektedir.

Yani kısaca 35 yıl önce imza kampanyalarının başladığı dönemde var olan sorunların çözümünü bir kenara bırakın, onlarla birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı bu gün yaratılan yeni hak gaspları ve sindirme politikaları ile mücadele etmek zorunda bırakılmış durumdadır.

Büyük dava adamı, liderimiz Dr. Sadık Ahmet ile birlikte geçmişte omuz omuza, günümüzde ise onun açtığı yoldan hareket ederek haklı mücadelesini sürdüren Batı Trakya Türk toplumu, bu mücadelesini de hukuk çerçevesinde ve demokratik haklarının kullanılması yolu ile yürütmüş ve yürütmektedir.

Batı Trakya Türk toplumu hiçbir zaman yasal mücadelenin dışına çıkmamış ve çıkmayacaktır.

Sayın katılımcılar az öncede belirttiğim gibi, bu gün burada Liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 24. yılı münasebeti ile toplanmış bulunmaktayız ve 35 – 40 yıldır devam eden hak gasplarından, baskı rejiminden bahsetmekteyiz.

Fakat bu toplum sorunlarının yanında bugün burada toplanmamıza sebep olan liderimizi kaybettiğimiz elim trafik kazasında ailesi ile birlikte içinde bulunduğu araç, yaklaşık 3.5 yıl önce şu an bahçesinde bulunduğumuz Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi Genel Merkezinde oluşturulan müze köşesinden çalınmış ve basit bir hırsızlıkmış gibi gösterilen bu olay, aslında bir topluma karşı işlenmiş organize bir suçtur ve bu güne kadar da aydınlatılamamış olması biz Batı Trakya Türk Azınlık mensuplarını derinden üzmektedir.

Ben Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve toplumum adına, 7 Temmuz seçimleri sonrası yeni görev başına gelen hükümetimizden ve yetkililerden bu konunun üzerine gitmelerini, bu güne kadar sonuçlanmayan bu dosyayı ivedi şekilde sonuçlandırmalarını beklediğimizi belirtmek isterim.

Ayrıca bunun yanında yeni görev başına gelen hükümetimizden de Batı Trakya Türk Azınlığı olarak büyük beklentilerimiz var.

Liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet ve Batı Trakya Türk azınlığının yıllardır mücadelesini verdiği, Lozan antlaşması ve ikili antlaşmalar ile kazanımlarımız olan, fakat daha önce gasp edilen haklarımızı, gelin aynı FETÖ teröristlerini geri iade edeceğinizi açıkladığınız gibi, Batı Trakya Türk azınlığının da bu haklarını iade edin. Emin olun ki atacağınız bu adım, demokrasinin beşiği olan devletimiz Yunanistan’ın uluslararası arenada bir kez daha takdir görmesine ve biz Batı Trakya Türkleri nezdinde de sayın Miçotakis başbakanlığındaki hükümete büyük saygı ve sevgi duymamıza vesile olacaktır.

Son olarak da liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’e buradan toplumum adına şunun sözünü vermek isterim ki;

Sayın liderim, 24 yıl önce elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrıldığınız gün dahi adına mücadele verdiğiniz bu toplum, sizi hiç unutmadı ve unutmayacak. Sizin açtığınız yoldaki hak arama mücadelesi de hep yasal zeminler üzerinden devam ediyor ve devam edecek.

Bu gün bahçesinde toplandığımız kurucusu olduğunuz DEB Partisinin son iki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde adaylarımızı oraya taşıyamayacağımızı bile bile 40 binin üzerinde Batı Trakya Türkünün partimize sahip çıkması ve aldığı bu oy da bunun en somut göstergelerinden birisi.

Ayrıca bugün hem kabriniz başında hem de an itibari ile burada oluşan bu muhteşem katılım da sizin haklı davanızın toplum tarafından ne kadar doğru şekilde benimsendiğinin ve kabul gördüğünün kanıtı.

Sizin yattığınız yerde rahat uyumanız için de ben teşkilatım ve toplumum adına da size söz veriyorum, Batı Trakya Türkleri sizin açtığınız yoldan yasal hak arama mücadelelerine ilk günkü azim, inanmışlık ve kararlılıkla tüm gasp edilen haklarını alana kadar sürdürmeye devam edecektir.

Büyük dava adamı, liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’i aramızdan ayrılışının 24. Yılında bir kez daha özlem, minnet ve şükranla anarken, Genel Başkanım Av. Necmettin Hüseyin’in size selam ve sevgilerini ileterek saygılarımı sunuyorum" dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015