Ne Mutlu Türküm Diyene...
Seçek Yaylası Bir Kez Daha Şenlendi
Geri Dön
Seçek Yaylası Bir Kez Daha Şenlendi
Batı Trakya'nın en eski etkinliklerinden olan ve yaklaşık 660 yıldır kesintisiz devam ettirilen Seçek Panayırı, 5-6-7 Ağustos tarihlerinde Ruşanlar köyünde başlayıp, Seçek Yaylasında son buldu.
08/08/2016

Batı Trakya'nın en eski etkinliklerinden olan ve yaklaşık 660 yıldır kesintisiz devam ettirilen Seçek Panayırı, 5 - 6 - 7 Ağustos tarihlerinde Ruşanlar köyünde başlayıp, Seçek Yaylasında iki gün devam eden güreş ve kültürel etkikliklerle son buldu.

SEÇEK Azınlık Eğitim ve Kültür Derneğitarafından düzenlenen “Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri” bu yıl yine çok büyük ilgi gördü, Seçek Yaylasına akın eden binler burada tarihini yad etti ve Batı Trakya Türk Tarihinin Kültürel Mirasına sahip çıktı. 

Etkinlikler 5 Ağustos Cuma günü bu yılın Ağası Süleyman Kara Hüseyin’in köyü olan Ruşanlar köyünde Cuma namazı öncesinde mevlüd okunmasıyla başladı. Konuklara yemek ikramıyla devam eden etkinlik akşam da Sabahat Akkiraz’ın köy meydanındaki konseriyle devam etti.

6 Ağustos Cumartesi günü sabahı Ağa Süleyman Kara Hüseyin köy halkı ile birlikte Seçek Yaylası’na hareket etti. ağanın Seçeğe ulaşması ile de Mehmet Hilmi Kır Koşusu da yapıldı, devamında da yağlı güreşlerin ön elemeleri gerçekleştirildi.

Seçek 2016 etkinliklerinde akşam Sabahat Akkiraz ve Hasan Öztürk'ün sahne alması ile Seçek yaylası şenlendi. 

Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri'nin son günü olan 7 Ağustos Pazar günü etkinlikler doruk noktasına ulaştı. Güney Meriç Derneği Folklor Ekibi gösterileri ile başlayan güne, protokol konuşmalarından önce Türkiye’de 15 Temmuz 2016'da FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi esnasında şehit olan insanlarımız için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. 

2016 Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel etkinliklerine katılan protokol üyelerini Ağa Süleyman Kara Hüseyin tek tek karşıladı. Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Gümülcine S. Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'ni temsilen Bursa Batı Trakya Spor Kulübü Osmangazi Şube Başkanı Av. Orhan Kayalı, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, SYRIZA Evros Milletvekilleri Natasa Gara, Dimitrios Rizos, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu'nun yanı sıra çok sayıda STK Başkan ile yöneticisi ve diğer davetliler katıldı.

Protokol konuşmalarında; Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Eyalet meclis üyesi Mustafa Katrancı, SYRIZA Evros Milletvekilleri Natasa Gara, Dimitrios Rizos, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı konuştu. 

Edirne Valisi Günay Özdemir ve Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal’ın mesajları okundu.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin'in mesajını okuyan Bursa Batı Trakyaspor Kulübü Osmangazi Şube Başkanı Av. Orhan Kayalı'nın konuşma metni.

"Sayın Başkonsolosum, Sayın Seçek Panayır ağam,  Saygıdeğer protokol üyeleri, Sevgili Batı Trakyalı hemşehrilerim, mensubu olmaktan büyük gurur duyduğum  çatı kuruluşumuz Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernegi adına Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin'in mesajını okumak için söz almış bulunmaktayım. Bu vesile ile herkesi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Saygıdeğer hemşehrilerim, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği anavatana göç etmiş ve Anadolu coğrafyasının dört bir yanına yayılmış yüz binleri temsil eden, onların oradaki sorunlarına çözüm arayan, birlikteliklerini sağlayan 13 şubesi, 4 temsilciliği, 2 vakfı ve 2 spor kulübü ile faaliyet gösteren bir çatı kuruluşudur. Ama aynı zamanda da doğup, bağrından kopmak zorunda kaldıkları Batı Trakya’daki kardeşlerinin de her sıkıntısında, üzüntüsünde, sevincinde veya coşkusunda da onların yanında olmaya özen gösteremeye devam ettiren bir kurumdur. 

Bu gün de burada Batı Trakya Türklerinin tarih boyunca hiç aksatmadan devam ettirdikleri en eski etkinliği için toplanmış bulunmaktayız. Evet bu öyle bir etkinlik ki yaklaşık 660 yıldır her türlü güçlüğe, engele ve zorluğa rağmen, bu bölge insanının birlik ve beraberlik içinde göğüs germesi ile devam ettirilen bir gelenek. 

Anadolu’dan Rumeli’ye geçen ilk akıncılar ile birlikte başlayıp, bu gün halen devam ettirilen ve tüm Dünya’ya biz Türk insanı olarak buradayız ve kendimizden hiçbir şey kaybetmeden gelenek-göreneklerimiz, inancımız, yaşam tarzımızla, hoş görümüz ve yaşadığımız devlete olan bağlılığımız ile yaşam mücadelemize devam ediyoruz denilen bir etkinlik. 

Ben bu gün burada on binleri kucaklayan, onlara Türk örf, adet, gelenek ve göreneklerini yaşatan, Seyit Ali Sultanın hoş görü ve kardeşliğini her daim devam ettiren ve gelecek nesillere Batı Trakya Türklerinin gerçeğini taşımaya vesile olan başta Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı ve yönetimine, Ağamıza ve bölge insanına teşekkür eder, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin adına saygılarımı sunarım" dedi.

Konuşmalardan sonra yağlı güreş finallerine geçildi. Finalde Ahmet Yavuz’u yenen Faruk Akkoyun 2016 Seçek Başpehlivanı oldu. Batı Trakya’nın Yardımlı – Ergani köyünden Niyazi İbiş yaptığı güreşlerden sonra Baş kategorisinde güreşmeye hak kazandı ve gösterdiği üstün performanstan sonra üçüncü oldu. Güreşlere Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’dan katılım oldu.

Etkinliğin sonunda güreşçilere ve Mehmet Hilmi Kır Koşusu’nda dereceye girenlere madalyaları takdim edildi.

Not: Fotoğraflar Rodoprüzgarı.com web haber sitesinden alınmıştır.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015