Ne Mutlu Türküm Diyene...
29 Ocak 33 Yılında İzmir'de Zübeyde Hanımın Huzurunda Anıldı
Geri Dön
29 Ocak 33 Yılında İzmir'de Zübeyde Hanımın Huzurunda Anıldı
29 Ocak "Milli Direniş Günü" anma etkinliklerinin 33 yılında Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği temsilcileri bu yıl farklı bir etkinliğe imza atmak için İzmir'de buluştu.
27/01/2021

29 Ocak "Milli Direniş Günü" anma etkinliklerinin 33 yılında Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği temsilcileri bu yıl farklı bir etkinliğe imza atmak için İzmir'de buluştu.

27 Ocak Çarşamba günü Karşıyaka'da ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ebedi istirahatgahında ziyaret edilerek anıldı. Pandemi nedeni ile sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşen ziyarette mezar başında 29 Ocak olaylarının 33 yılında "Milli Direniş Günü" anısına açıklamalarda bulunuldu.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Genel Başkan Danışmanı Hasan Küçük, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, İzmir Şube Başkanımız Mümin Durmuş, Genel Merkez Denetim Kurulu üyesi Ahmet Kereci, eski İzmir Şube Başkanı Mustafa Kurnaz, eski Şube Başkanı ve eski İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan ile İzmir şube üyelerimizin hazır bulunduğu anmada söz alan Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin 29 Ocak olaylarının önemine değindi.

"33 yılında andığımız bu olayları unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı belirtirken bugün baktığımızda Yunan devletinin baskılarının yine hat safhada devam ettiğini görüyoruz. Okullarımızın kapalı olduğu bir dönemde okul tabelalarımızda azınlık kelimesine daha tahammül edilememesinin sonucunu gördük. İki tane medresemizden azınlık kelimesini silerek tabelalarının değiştirdiler, yine diğer taraftan bakıyoruz Türklüğümüze tahammül edemeyenler, şimdi de kutsal İslam dinine, inancımıza tahammül edemiyorlar. Maalesef ki Yunanistan Başpiskoposu katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeleri duyduğumuzda tüylerimiz ürperdi, kendisi diyor ki "İslamiyet bir din değildir, bir siyasi partidir ve bu dine inanan insanlar bu partinin savaşçı ve yayılmacı sempatizanlarıdır" açıkçası tüm İslam alemine kendisi hakaret ediyor. Düşünebiliyormusunuz bir din adamı diğer din mensuplarına hakaret ediyor, kendisini bu vahim açıklamalarından dolayı özür dilemeye davet ediyoruz. Aynı zamanda Yunan Anayasasına göre de suç teşkil eden bu açıklamaları nedeniyle resen soruşturma başlatması gerektiğinden yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.

Günün önemi ve anlamını belirtmek üzere yine İzmir Şube Başkanımız Mümin Durmuş söz aldı. İzmir'de annemizin huzurunda kendisi ile dertlerimizi paylaştık, içimizden geçenleri ifade ettik. Bugün dualarımızla huzurundayız, inşallah ülke ve dünya olarak bugü için yaşadığımız bu sıkıntılardan bir an önce kurtulacağız" dedi

Yine eski Şube Başkanımız ve İzmir Barosunun eski Başkanı Av. Aydın Özcan da "Milli Direniş Gününün" 33 yıl nedeniyle düşüncelerini ifade ederken, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin rolünün bu mücadele içerisinde 74 yıldır tartışılmaz olduğunu ve hepimiz için yaşamı içerisinde bir mihenk taşı olduğunu belirtti.

29 Ocak’ta ne oldu?

1923 yılında Yunanistan’a azınlık olarak emanet edilen Batı Trakya Türklerine sistematik baskılar 1980’li yıllara kadar artarak sürmüştür. 1980’li yıllarda bu baskılar en üst  safhaya çıkmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını takiben intikam almak isteyen Yunanlılar tarafından fatura Batı Trakya Türklerine kesilmiştir. 1983 yılına gelindiğinde isminde Türk kelimesi bulunan sivil toplum örgütlerimizin kapatılması konusunda resmi makamlarca kararlar verilmiş, bu kararlar doğrultusunda hukuk mücadelemiz sonucunda Yunan yüksek yargısına giden davalar maalesef çok acı bir gerekçeyle sonuçlanmıştır. Bu gerekçede Batı Trakya’da “TÜRK” yoktur denmektedir.

1987 Kasım ayında verilen bu kararın neticesini Batı Trakya Türkleri ancak 1988 yılı Ocak ayı başında öğrenebilmişlerdir. Bunun üzerine toplumun önde gelenleri bir araya gelerek bunun kabul edilemez olduğunu, bu baskılara boyun eğilemeyeceğini, var olan Türk azınlığın kimliğinin inkar edilemeyeceğini belirterek, Ocak ayı sonunda bir protesto yürüyüşü yapma kararı almışlardır. Bu karar neticesinde 29 Ocak günü tüm baskılara, engellemelere rağmen 20 bini aşkın Batı Trakya Türk’ü Gümülcine meydanına inerek biz Türk’üz diye, biz burada yaşıyoruz biz varız diye haykırmıştır. 

Biz 29 Ocağı ifade ederken 29 Ocak’lar deyimini kullanıyoruz. Bunun nedeni de 1988’den sonraki dönemde, 2 yıl içerisinde hiçbir gelişmenin olmadığını gören Batı Trakya Türkleri, 1990 yılında bu olayların yıl dönümünde masumane ve mütevazi bir etkinkinlikle, bir mevlid düzenleyerek bu olayları anma kararı almışlardır. Fakat aşırı kesimler tarafından öylesine provakatif olaylar yaşanmıştı ki yerel basın ve özellikle kilisenin devreye girmesiyle Türklere karşı saldırı için bir ortam hazırlanmış ve 29 Ocak 1990 tarihinde 300’ün üzerinde Türk işyeri yağmalanmış ve talan edilmişti.  Batı Trakya Türk azınlığı mensupları yaralanmıştır ve Türklerin kanı akıtılmıştır.

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının milli kimliğini inkara kalkışanlara karşı birlik ve beraberlik içindeki dik duruşu Türk tarihinin onurlu sayfalarında yerini almıştır.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015