Ne Mutlu Türküm Diyene...
Ahmet Mete'ye Verilen Ceza İle Mücadele Gücümüz Daha da Perçinlendi
Geri Dön
Ahmet Mete'ye Verilen Ceza İle Mücadele Gücümüz Daha da Perçinlendi
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklama ile bir gün öncesinde İskeçe Seçilmiş Müftümüz Ahmet Mete’ye verilen cezayı kınayarak bu kutlu günün arifesinde inancımızı hedef alan hukuksuzluğu kınayarak inanç özgürlüğü mücadelemizin kutsallığını bu vesile ile bir kez daha bize anımsattılar bugün azınlığımızın biraz daha fazla anlamlı hale gelen Regaib Kandilini tebrik ediyorum dedi. 
27/02/2020

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklama ile bir gün öncesinde İskeçe Seçilmiş Müftümüz Ahmet Mete’ye verilen cezayı kınayarak bu kutlu günün arifesinde inancımızı hedef alan hukuksuzluğu kınayarak inanç özgürlüğü mücadelemizin kutsallığını bu vesile ile bir kez daha bize anımsattılar bugün Batı Trakya'da yaşauan azınlığımızın biraz daha anlamlı hale gelen Regaib Kandilini tebrik ediyorum dedi. 

Av. Necmettin Hüseyin “Mübarek üç ayların habercisi, Recep ayının ilk Perşembe'sini Cuma'ya bağlayan gece kutlanan Regaib Kandilinin tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını, kardeşlik, sevgi, hoşgörü etrafında birleşen ülkemize bu mübarek günün daimi barışı ve huzuru getirmesini, Regaip Kandili'ni idrak ederken bir kez daha diliyoruz.

Maalesef bir gün öncesinde İskeçe Müftümüz Ahmet Mete “makam gaspı” suçlamasıyla Selanik’te yargılandığı haksız hukuki dayanaktan yoksun davada 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 2016 yılında askerliğini yaparken hayatını kaybeden azınlık mensubu kardeşimiz Ahmet Katunlu’nun cenaze törenine katıldığı ve cenaze namazını kıldırdığı için İskeçe Müftümüz Ahmet Mete ve Gökçepınar köyü imamı Erkan Azizoğlu aleyhine “makam gaspı” suçlamasıyla dava açılmıştır. İnancının gereğini yerine getirmek ancak Yunanistan’da suç olabilirdi buda oldu denebilecek bir örnek olarak daha yerini aldı.  Utanç yasanası bir olayın tezahüründen rahatsız olmayan idarecilerinde boynuna asılan bir karar olduğu tartışmasızdır. Selanik’te görüşülen dava için İskeçe’den 150 kişilik azınlık mensubu müftümüz Ahmet Mete ve Gökçepınar köyü imamı Erkan Azizoğlu’na destek vermek amacıyla duruşmayı takip etmek üzere Selanik’e gitti. Yüreğini ortaya koyanların inancının daha da perçinlendiği böylesine kutlu bir gecede bir kez daha mücadele inancımızı da perçinlediğimizi düşünerek insanca yaşamayı bekleyen tüm insanlar gibi, Yunanistan sınırları içinde yaşayan hakları gasp edilmeye devam edilen tüm Batı Trakya Türk Azınlığı da insanlık onurları zedelenmeden, huzur ve güven içinde inançlarına göre yaşamaları tüm bu olanlar karşısında dahi ısrarla istemeleri en doğal haklarıdır. 2020 yılında ulaştığımız üç ayların başlangıcı Regaib Kandilinin İslam coğrafyasında süren savaşların son bulmasına vesile olmasını ve insanoğlunun kardeşçe yaşadığı bir gelecek getirmesini temenni ediyorum.”dedi.

 Regaip Nedir?

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V)' in Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevapları var.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015