Ne Mutlu Türküm Diyene...
Ahmet Mete'yi Onbinler Uğurladı
Geri Dön
Ahmet Mete'yi Onbinler Uğurladı
14 Temmuz 2022 günü vefat eden İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe’de düzenlenen on binlerin katıldığı muhteşem bir törenle toprağa verildi.
16/07/2022

Seçilmiş İskeçe Müftümüz Ahmet Mete için ilk tören yaşadığı evde yapıldı. Burada toplanan soydaşlardan helallik alındı. Tören daha sonra da 15 yıl görev yaptığı İskeçe Müftülüğünde devam etti. Daha sonra da naaşı din adamlarının öncülüğünde tekbir sesleriyle İskeçe Şehir Meydanı, Gümülcine Caddesi takip edilerek İskeçe Aşağı Mahalle Mezarlığı’na götürüldü.

Ahmet Mete’nin ailesi ve arkadaşları adına tüm katılımcılara teşekkür ettiğini belirten İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu,”Ömrünü Müslüman – Türk davasına adamış İskeçe Faziletli Müftümüz Ahmet Mete’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hepimizin başı sağolsun” görüşlerini ifade etti. Hraloğlu son olarak da Müftü Mete’nin hayat hikayesini anlattı.

Ardından tüm katılımcılara teşekkür eden Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, “Müftülüklere tayinler başladığı zaman, 1990 yılında bu aziz milletin oylarıyla O İskeçe’ye ben de Gümülcine’ye seçilmiş müftü olarak halkımızın hizmetine başladık. Rahmetli Aga’yla 10 yıl beraber koşturduk. O gün ben Aga’nın küçüğüydüm. Kendisine hocam diye hitap ediyordum. 2007 yılında aramızdan ayrıldı. Daha sonra da İskeçe’de bir bayram gibi yaptığımız seçimle Ahmet Mete kardeşimiz müftü olarak seçildi. Ben bu sefer onun ağabeyi oldum ve İskeçe’deki seçimden sonra Gümülcine Türk Gençler Birliğinde kendisine bir tören yaptık. O gün de Danışma Kurulu başkanıydım. Kendisine cüppe giydirdim, sarığını taktım. Sarığı taktığım zaman bana şunu dedi: “Hocam, çok ağır yükün altına girdiğimi biliyorum. Aga’nın arkasından İskeçe’de müftülük yapmak çok zor, bu sarığı artık çıkarmayacağım” dedi.

Gerçekten de kendisiyle 15 yıl omuz omuza mücadele ettik. Üzüldüğümüz günler oldu, sevindiğimiz günler oldu ve dertleştiğimiz günler oldu.

Bana ettiği şikayet şu oldu: “Benim canımı uzaktan gelen taşlar acıtmıyor, ama yakından gelen taşlar canımı acıtıyor.” görüşlerine yer verdi.

Son olarak bir dava adamını kaybettiklerini, herkese başsağlığı dilediklerini ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ilettiğini belirten TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Burada yaşayan Müslüman – Türk kardeşlerimizin çok kıymetli olduğunu ifade etmek isterim. Hocamız da buradaki kardeşlerimizden birisiydi. Bizim için çok kıymetli ve değerliydi. Müftülük yaptığı 15 yıl süre içerisinde devamlı temas halinde olduk. Geldiğinde her sefer beraber olduk. Trakya Üniv. Hastanesinde kendisini ziyaret etmiştim. Pazar günü de bayram münasebetiyle bayramlaşmıştık…

Biz, Türkiye olarak sizlerin durumunu yakından takip ediyoruz. Burada olan bitenlerden de haberdarız. Biz, buradaki kardeşlerimizin uzun zaman önce yapılmış anlaşmalar altında olan haklarını, hukuklarını takip ediyoruz. Bu konularda sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Hatta Türkiye’deki bazı vatandaşlarımıza da mütekabiliyet esası üzerinden bir hukuk geliştirebiliyoruz. Bir T.C. olarak bütün vatandaşlarımıza birinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyoruz. Anayasamıza göre, uluslararası anlaşmalara göre bir ülke vatandaşının hak ettiği neyse; dinine, etnik kökenine ve inancına bakmadan dikkat gösteriyoruz. Aynı şeyi burada yaşayan soydaşlarımız ve kardeşlerimiz için de istiyoruz. Bizim tercih ettiğimiz yol budur’’ dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Müftü Mete’nin cenaze namazı T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından kıldırıldı. Tören defin işleminden sonra tamamlandı.

Törene; TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Genel Başkanımız Hasan Küçük, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, eski Sağlık ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezinoğlu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Bulgaristan Müslümanları Başkanı Mustafa Hacı Aliş, BTTDD Genel Sekreteri Besim İsmailbaşa, BTTDD Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel, BTTDD Gazioşmanpaşa Şube Başkanı Şaban Sakalı, K. Makedonya’dan din adamları, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Mustafçova Beleidye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin, İskeçe milletvekilleri Burhan Baran ve Hüseyin Zeybek, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kahya, Yöneticimiz Yusuf Mustafa, Azınlık dernek başkanları ile onbinlerce soydaş katıldı.

Cenaze sonrası aynı kabristanlıkta yatan Batı Trakya Türk Davasının efsanelerinden eski İskeçe Müftümüz Mehmet Emin Aga'nın mezarını genel başkanımız ve Zeytinburnu Şube başkanımız ziyaret ederek Fatiha okudular.

Genel Başkan Hasan Küçük, Genel Sekreter Besim İsmailbaşa, Zeytinburnu Şube Başkanımız Fatih Hacıbedel ve Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kahya ilerleyen saatlerde DEP Partisi İskeçe İl Başkanlığını Ziyaret ederek, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer STK Temsilcileri ile bir araya gelerek Batı Trakta Türk Azınlığının sorunları ve çözüm yolları hakkında istişarelerde bulundular. 

Ardından DEB Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve hemşehrmiz Olay Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Hasan Ali Çavuş ile birlikte Kalfa köyünü ziyaret eden Genel Başkan Hasan Küçük soydaşlarımız ile buluşup hasret giderdi. 

Gecenin ilerleyen saatlerinde Batı Trakya'dan ayrılan Genel Başkanımız Hasan Küçük'e Yassıköy Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Mehmet Arif ve Feyyaz Pehlivan İstanbula kadar eşlik ettiler.  

Batı Trakya'da onbinlerin uğurladığı Ahmet Mete'ye anavatanda da hemşehrilerimizin yoğun yaşadığı Edremit'te, Yalova'da, Soma'da, Adapazarı'nda, Bursa'da, Samsun'da, Kocaeli'de, izmir'de, Keşan'da ve İstanbul'da dernek şubelerimizin organizasyonu ile gıyabi cenaze namazları kılındı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015