Ne Mutlu Türküm Diyene...
Ata toprağı İpsala’dan yola çıktı
Geri Dön
Ata toprağı İpsala’dan yola çıktı
Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "24. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Selanik'ten Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Türk atletlere teslim edildi.
16/05/2012
Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "24. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Selanik'ten Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Türk atletlere teslim edildi.
 
Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "24. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu" kapsamında, Selanik'ten Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Türk atletlere teslim edildi. Atatürk’ün evinden alınan toprak atletler tarafından Samsun’a götürülecek. 16 Mayıs Çarşamba günü İpsala gümrük kapısında gerçekleştirilen törene çok sayıda Batı Trakyalı yetkili de katıldı. 
Tören bir dakikalık saygı duruğu ve istiklal marşının okunmasıyla başlatı. Öğrencilerin halk oyunları gösterileri ve Atatürk için yazılmış şiir okundu.

BURHANETTİN HAKGÜDER

Ipsala’daki törende konuşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder, 24 yıldır devam eden Barış Koşusu’nun önemine değindi. “Bugün Türk milletini değişime karar verdiği günün yıldönümüdür” diye Hakgüder, Batı Trakya Türklerinin sorunlarına da değindi. Hakgüder şöyle dedi: “Bu cumhuriyetin kuruluşunda ve uluslararası 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması ile yapılan antlaşma gereği Batı Trakya Türkleri Yunanistan’a bırakılmış idi. Bugün başlayan kutlamalar Türkiye’nin değişik vilayetlerinde ve yurtdışı temsilciliklerimizde anılacaktır. Ama bu alandaki anma hepsinden farklıdır. Çünkü bu alanda Batı Trakya’dan azınlık temsilcileri bulunmaktadır. Onlar 80 yıldan beri tek bir şeyin mücadelesini hukuktan, yasalardan ayrılmadan veriyorlar. İnsan temel hak ve özgürlüklerine sahip, Lozan antlaşmasında kendilerine taahahüt edilen haklarının mücadelesini veriyorlar. Bunlar eğitim, vakıf malları, müftü seçimi ve diğer haklarımızdır. Onlar ayrıca Avrupa Birliği’nde kendilerini ifade edebilme özgürlüğünün mücadelesini veriyorlar. Onlar demokrasinin beşiği olarak bilinen Yunanistan’da, demokrasiyi yakalama mücadelesi veriyorlar. Bunu verirken Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Gençlik Spor Bayramı’nı bizimle birlikte kutluyorlar.”

RIDVAN DOĞAN

İstanbul Masterler Atletizm Kulübü Başkanı Rıdvan Doğan konuşmasında 24. Barış Koşusunda da aynı heyecanı duyduklarını vurguladı. Samsun’a kadar olan yol boyunca attıkları her adımda Cumhuriyet ve özgürlüğün heyecanını hissedeceklerini kaydeden Doğan, “Bize teslim edilen toprağı yerine ulaştıracağız. Daha önceki yıllarda bu toprağı Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek makamı olan Cumhurbaşkanı’na sunmaktaydık. Fakat bu sene değişen kutlama programı çerçevesinde toprağı Samsun’a götüreceğiz. Bu tarafta bunun sevinci içindeyiz ama bir tarafta da toprağı Cumhurbaşkanı’na götüremeyecek olmanın burukluğu içindeyiz. Fakat bu vatan bizim. Samsun olur, Ankara olur, Sivas olur, Erzurum olur. Milli mücadelenin olduğu topraklar bizim bağrımızda yaşayan, yeşerek topraklardır.” dedi. 

AHMET HACIOSMAN

Daha sonra konuşan Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, ulu önder Atatürk’un doğduğu evden alınan toprağı teslim etmekten Batı Trakya Türkleri olarak gurur duyduklarını söyledi. Milletvekili Hacıosman konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ulu önder Atatürk dünyaya barıştan kardeşlikten bahsetmiştir. Dünyanın ne kadar barışa, dostluğa, kardeşliğe ihtiyacı olduğunu yıllar önce dile getirmiştir. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da Avrupa Birliği Bakanı sayın Egemen Bağış’ın da katıldığı Balkan savaşlarının 100. yıldönümü dolayısıyla yapılan etkinliğe katıldı. Orada dile getirilen Balkanlarda ve dünyada savaşın değil, barışın bahsedilmesi ve bunun dile getirilmesiydi. Türkiye’nin, dünyaya barışın yayılması için ve Balkanlara barışın huzurun yayılması için ne kadar gayret sarfettiğini bütün dünya gömüştür. Ben böyle manzaraların yaşandığını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Ülkem Yunanistan ile Türkiye arasında gelişen dostluk ilişkilerinin bundan sonra da devam etmesini diliyorum.” 

KORAY HASAN

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu adına konuşan Danışma Kurulu Genel Sekreteri ve Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, İpsala’daki törende bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türk azınlık için bu törenin manevi anlamının büyük olduğunu belirten Hasan, “Batı Trakya Türkleri olarak Türk dünyasının ve dünyanın en önemli liderlerinden biri olan ulu önder Atatürk’ün hemşehrisi olmaktan büyük onur duymaktayız. Bizler Batı Trakya Türkleri olarak Ata’mızın doğduğu toprakların ve Batı Trakya’nın daimi bekçileriyiz.” dedi. 

SELAHATTİN YILDIZ

“Bariş Koşusu”nun fikir babası olan Atletizm Federasyonu Temsilcisi ve Masterler Kurulu Başkanı Selahattin Yıldız da konuşmasında kendisi tarafından başlatılan Barış Koşusu’nun anane haline gelmesinden dolayı gurur duyduğunu belirtti. Yıldız, çeyrek asırdır yaşattıkları Barış Koşusu’nun Selanik’ten başlatılmasını arzu ettiklerini, bunun için Yunan makamlarının yardımını beklediklerini ifade etti. 

MUSTAFA SARNIÇ

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç da, dört yıl boyunca Batı Trakya’da görev yaptığını hatırlatarak, Batı Trakya’da yaşadığı günleri hiçbir zaman unutmayacağını vurguladı. Sarnıç şöyle konuştu: “Burada görev yapmak bizim için onurdu. Çok güzel günlerimiz oldu. Hizmetler sunduk. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde azınlığın oynadığı köprü rolünün bilincinde olarak, bu bağın güçlenmesi için elimizden geldiğince hep birlikte gayret gösterdik. Bu çabalarımızda sınır illerimiz olan Edirne’nin, Tekirdağ’ın, Çanakkale’nin, hatta Bursa ve İstanbul valiliklerinin desteğini gördük. Ben şahsınıza, tüm valilerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, oda başkanlarına ve tüm yetkililere şükranlarımı sunmak istiyorum.”

GÖKHAN SÖZER

Törendeki son konuşmayı yapan Edirne Valisi Gökhan Sözer, komşu ülkelere barış ve işbirliği mesajları gönderdi. 

Edirne Valisi Gökhan Sözer, törende yaptığı konuşmada, Anadolu'nun üzerine kara bulutların çöktüğü, ufkun kararlığı ümitlerin bittiği anda 19 Mayıs'ta Samsun'da bir güneş doğduğunu ifade etti. Bu güneşin, bütün Anadolu'yu aydınlattığını ve onun umudu ve sevinciyle Kurtuluş Savaşı, özgürlük ve cumhuriyet mücadelesinin yapıldığını kaydeden Sözer, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, bugün evinden, doğduğu yerden toprağını aldığımız büyük önder Atatürk'tür. Atamızın doğduğu gün, bu sınırlar yoktu. Yine de bu sınırlar siyasi sınırlardır. Bizim gönlümüzde daima kardeşlik, dostluk ve barıştan yana sınırlar kalkmıştır. Bu toprağı emek verdiği, yeniden hayat verdiği evden Türkiye Cumhuriyeti topraklarına getiriyoruz. Geleneksel olarak Selanik'ten alınıp Ankara'ya Samsun'a ulaştırıyoruz. Elbette bizim için anlamı da değeri de çok yüksektir” diye konuştu. "Arzu ediyoruz ki, geçmişte yaşanan sıkıntılar, çekişmeler, insanlığa karşı işlenen suçlar bundan sonra yaşanmasın." diyen Sözer, şöyle devam etti: "İlişkilerimizi belirleyen dostluk, barış, komşuluk, iyi ilişkiler olsun. Ama bu dostlukları, barışları Batı Trakya'da sağlayacak olan oradaki değerli milletvekillerimizdir, temsilcilerimizdir. Biz komşularımız ile daima iyi ilişkiler içinde olmalıyız. Barış ve dostluk içerisinde olmayı arzu ediyoruz. Onların çok daha iyi olmalarını diliyoruz. Varsa bir sıkıntıları aşmalarını diliyoruz. Bu törenler ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesine vesile olsun."

Daha sonra Selanik'ten Atatürk'ün evinden getirilen Türk bayrağına sarılı topraklar, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz tarafından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder'e, Edirne Valisi Gökhan Sözer tarafından da İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü atletlerine teslim edildi. Barış Koşusu Edirne Valisi Gökhan Sözer’in tabaca atışıyla start aldı. 

İpsala’daki törene, Edirne Valisi Gökhan Sözer, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolusu Mustafa Sarnıç, Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder, dernek yöneticileri ve bazı şube başkanları, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Genel Sekreteri Koray Hasan, Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Gümülcine Belediyesi Eşitliğe İlk Adım listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Erkan Ruşen, Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Bekir Mustafaoğlu, MMMMC Başkanı Asım Çavuşoğlu, İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mehmet Emin Ahmetoğlu, askeri yetkililer ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Keşan, Malkara ve Tekirdağ’da kaymakamlık ve valilikleri ziyaret ederken 16 Mayıs 2012 günü son durağı İstanbul Valiliği oldu.
 
 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015