Ne Mutlu Türküm Diyene...
Ata Toprağını Samsun'da Teslim Ettik
Geri Dön
Ata Toprağını Samsun'da Teslim Ettik
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 99. yıl dönümü dolayısıyla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı büyük bir coşkuyla Samsun’da kutlandı.
21/05/2018

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 99. yıl dönümü dolayısıyla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı büyük bir coşkuyla Samsun’da kutlandı.

Her yıl olduğu gibi Selanik’ten Samsun’a Atam İzindeyiz Etkinliği kapsamında, Selanik'te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda 16 Mayısta devlet töreni ile  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin tarafından teslim alınarak 19 Mayısta Samsun’da resmi törenlerde Samsun Valisine teslim edildi.

 Samsun’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 99. Yıl kutlaması, Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü'nün koro ve orkestrası eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. 

Daha sonra törenlerin açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman Kaymak konuşmasında; Saygıdeğer Samsunlular, Sevgili Gençler; Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'u şereflendirmesinin 99. Yıldönümünün coşkusunu yaşıyoruz. Büyük Önder Atatürk, Millî Mücadele ile Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve egemenliğini bütün dünyaya kabul ettirdiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak Türk Milletinin sinesinde mümtaz yerini almıştır. Bu sebeple 1935’ten bu yana “Atatürk Günü” ismiyle, sonrasında Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs, Samsun şehrimiz için ayrı bir önem taşımaktadır. Milli Mücadele şehri Samsun olarak 100. Yılın heyecanını şimdiden duyuyor, 100. Yıla yakışır kapsamlı etkinlikleri planlıyoruz.

 Değerli Gençler; Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş, Türk Milletinin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs, milletimiz için iftihar kaynağı, siz gençlerimiz için ise ibret vesilesidir. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin ve İstiklalimizin ilelebet yaşaması için hem Türk Gençliğine güvenini, hem de Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘Muasır Medeniyetlerin’ üzerine çıkararak Türk Milleti’nin son kudret halkası yapılmasında gençliğe görevini hatırlatmıştır. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün imkanları ile gençlerimizin hizmetindedir. Büyük bir gururla görüyoruz ki, Türk Gençliği eğitim ve bilimde, kültür, sanat ve sporda başarılı olduğu kadar Afrin’de ve Kuzey Irak’ta Aziz Vatanı için şehit olmaktan bir an olsun tereddüt etmemiştir. Gelecekte de şanlı ecdadımızın büyük bedeller ödeyerek zorluk ve yoklular içinde kurduğu Cumhuriyetimizi koruyacağınıza, ecdadımıza layık olacağınıza ve her alanda başarılarınızla devletimizin şanını yücelteceğinize inanıyoruz. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanları rahmetle yad ediyor, gençlerimizi ve Aziz Milletimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.”dedi.

 Samsun Valisi Osman Kaymak konuşmasının ardından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Avukat Necmettin Hüseyin Valimiz Sayın Osman Kaymak’a Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evden alınan toprak takdim edildi. Genel Başkan Necmettin Hüseyin “ Sayın Valim 30 yıldır Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak büyük bir onur ve gururla gerçekleştirilen bu anlamlı organizasyonla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evden alınan bu kutsal emaneti son yolculuğunda size teslim ediyorum “ diyerek öperek eslim ederken Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından  kutsal emanet öperek teslim alındı. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına hazılanan plakette Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük tarafından  günün anısına Vali Osman Kaymak’a verildi. Genel Başkan Necmettin Hüseyin’e toprak takdim merasimi esnasında, Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçükle birlikte Lozan Mübadilleri Derneği yöneticileri, Karadeniz Rumeli Türkleri Federasyonu Başkanı,  Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı da eşlik etti.

Daha sonra  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, halk oyunu gösterisinde bulundu. 19 Mayıs Lisesi Mezunları Hava Merasim Bölüğü selamlama geçişinin yapıldığı törende Yıldırım Mehteran Takımı da bir gösteri gerçekleştirdi. Törenin son bölümünde Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları akrobasi gösterisi sergilerken, İlkadım ve Anadolu Gezintisi Halk Dansları ve oyunları gösterisi sergilendi. Etkinlikler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü dağcı sporcularının gösterisi ve 19 Mayıs Yarı Maratonu ödül töreninin ardından sona erdi.  Törenlere Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk, Recep Yüksel ve Eşi, Sezgin Üçüncü, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Tayfun Paşaoğlu, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, gaziler ve aralarında çeşitli illerden gelenlerin de bulunduğu çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015