Ne Mutlu Türküm Diyene...
Atamızın Evinden Gelen Toprak Teslim Alındı
Geri Dön
Atamızın Evinden Gelen Toprak Teslim Alındı
Bu yıl 30. su düzenlenen Selanik’ten Samsun’a Atam İzindeyiz Etkinliği ve Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin tarafından 19 Mayısta resmi törenlerde Samsun’a iletmek üzere teslim aldı.
17/05/2018

Bu yıl 30. su düzenlenen Selanik’ten Samsun’a Atam İzindeyiz Etkinliği ve Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin tarafından 19 Mayısta resmi törenlerde Samsun’a iletmek üzere teslim aldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından 30. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu düzenlendi.

Organizasyon kapsamında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden toprağın getirilmesi sebebiyle İpsala Sınır Kapısı'nda tören düzenlendi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin, Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli, İpsala Kaymakamına vekaleten Keşan Kaymakamı Nuri Özder, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Konsolos Neslihan Altay, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma şubesinden üyeleri ve vatandaşların katıldığı törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin yaptığı konuşmasında “Sayın Kaymakamım, Sayın Konsolosum, Atletizm Federasyonunun değerli temsilcileri, değerli sporcular, sevgili İpsalalılar, sevgili Batı Trakyalılar hepinizi Türkiye genelinde bulunan 13 şubesi, 5 temsilciliği, 2 spor kulübü ve 2 vakfı ile faaliyet göstermeye devam eden Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı olarak saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Otuz yıldır bu organizasyonun bir parçasıyız ve bu organizasyonun bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Hayatımızda hiçbir yerde yaşamadığımız heyecanı ve gururu burada bu gümrük sahası içinde her yıl yaşamaya devam ediyoruz. Bizler Batı Trakya’dan gelmiş, Türkiye’de yaşamaya devam eden, orada kalan yakınlarımız dışında göç etmek zorunda kalan insanlarız ve Türkiye Cumhuriyeti’nden oradaki insanlarımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz Onların sorunlarıyla gerek Türkiye’de gerekse Batı Trakya’da, uluslar arası kamuoyunda, taşınması gereken her yere taşımaya devam ediyoruz. Buraya gelirken insanlar farklı duygularla büyük coşkuyla gelmek ister ancak biz işin bir yönüyle bu organizasyona gelirken, büyük onur ve coşkuyu içimizde hissederken iki gün önce Filistin-Gazze’de yaşanan olaylar nedeniyle maalesef içimiz burkuldu. Dünya bir katliama şahitlik etti ve herkeste seyretmeye devam ediyor. Bizler Batı Trakya Türkleri adına öncelikle bu katliamı şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz. Tüm dünyayı da göreve çağırıyoruz. Bizler burada her yıl yaşattığımız bu organizasyonda Türk Milletinin özgürlüğe kurtuluşa ve kuruluşa ilk adımın atıldığı gün olarak bu günü anıyoruz. Ve hiçbir zaman esareti yaşamamış kabullenmemiş bir toplumun, özgürlüğün gerçek anlamda değerini bilen bir toplumun , o insanların çektiği acılar karşısında verdiği tepkilere de artık uluslararası camianın kulaklarını tıkamaması gerektiğine inanıyoruz ve bir kez daha buradan çağrıda bulunuyoruz.

İşin diğer tarafında bizler açısından Batı Trakya konusu özeline geldiğimizde çok şanslı bir dönemi geçirdiğimizi söyleyebilirim. Türkiye’de Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak iki üyemizi bu dönem bakan olarak gördük ve bürokratik anlamda birçok sorunun çözüldüğüne şahit olduk. Bizim projelendirip götürdüğümüz sıkıntılarımız ile ilgili neredeyse yaşanan sıkıntılara yüzde doksan oranında çözümler üretildi. Sınırın bu tarafında bu kolaylıkları yaşarken, Batı Trakyalılar adeta elli yıllık sorunların kökünü kazıdık derken, sınırın diğer tarafında esareti yaşamaya devam ediyoruz. Bir umut olarak gelen Yunanistan’da Çipras geldi, Yunanistan’da her şey iyiye gidecek, Azınlık haklarına kavuşacak, Batı Trakya Türkleri geçmişte yaşadığı sıkıntıları son bulacak, artık yeni sıkıntılar yaşamayacak dediğimiz bir dönemde maalesef bizler hayal kırıklığına uğradık. Bir yıl önce yine burada söylemiştik okullarımız kapanıyor, oradaki derneklerimiz açılmamaya devam ediyor, müftülerimiz ısrarla atanmıyor, iki tane kukla müftü ile oradaki toplumu temsil ettiğine inanılan kişileri ve bu düşünceyi bizler toplum olarak lanetliyoruz. Bizler yetkilileri azınlığımızın seçtiği iki müftüyü atamaya davet ediyoruz. Gelin orada kapanan okullarımızı yeniden ihya edelim ve azınlık adına o okulları tekrar kazandıralım. Üç yüz otuz okul bugün yüz otuz civarına düşmüşse bu demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden Yunanistan adına bir utanç vesilesi olması gerekiyor. Öğrenci yokluğu nedeniyle Batı Trakya’da okulları kapattıklarını iddia ediyorlar, aksine çoğunluk okullarına giden öğrenci sayımıza bakın, bugün rakamsal olarak baktığımızda gördüğümüz tablo üç yüz otuz okulun dahi azınlık adına yetmeyeceğidir. Bizler artık haklarımıza kavuşmak istiyoruz ve ben buradan Yunanistan’a sizlerin huzurunda bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Buradan sesimizin oraya daha gür gideceğini düşünüyorum ve diyorum ki; sayın Çipras umut olarak geldiniz ve gitmeden öncede bu umudu yeşertin Batı Trakya Türk toplumu adına biraz olsun mesafe kat edin. Gelin oradaki azınlık okullarını yeniden açın, oradaki azınlık kurumlarımızın tabelalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereği gelin yerine asın. Gelin iki müftümüzü atayın ve bu toplum sizleri iki toplum adına atılan bu adımla tarihe altın harflerle adınızı yazsın.

Sözlerimi sonlandırırken, Hepinize tekrar saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene” dedi.

Gümülcine Konsolosu Neslihan Altay, törende yaptığı konuşmada, her yıl olduğu gibi bu yılda heyecan ve coşku ile toplandıklarını belirtti.

Türk yurdunun kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dünyaya gözlerini açtığı Selanik'teki evinden alınan toprağın başkent aynı zamanda cumhuriyetin kuruluşunun beşiği olan Ankara'ya ve Samsun’a taşınmasına tanıklık ediyor olmanın, Türk halkı ve Batı Trakyalı soydaşlar için özel ve manevi bir değer taşıdığının altını çizen Altay, "Bu etkinlik özünde kadın erkek hep birlikte omuz omuza kurduğumuz cumhuriyetimize ilelebet bağlı kalma yeminimizin bir simgesidir. Bizler Dışişleri Bakanlığı mensupları olarak dünyanın dört bir yanında 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesine bağlı kalarak her koşulda vatandaşlarımızın refah ve huzuru için hizmet vermekten büyük gurur duyuyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından organizasyona katkıda bulunanlara plaketleri verildi.

Kaymakam Özder'in verdiği start ile Uluönder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğduğu evden getirilen kutsal toprak Anıtkabir ve Samsun'a ulaştırmak üzere yola çıktı.

Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin törenin ardından akşam Edirne’ye geçerek törene katılan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubesi üyeleri ile iftarda buluştu.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015