Ne Mutlu Türküm Diyene...
Bakanımız Zeytinburnu’nda Camiamız İle Kahvaltıda Buluştu
Geri Dön
Bakanımız Zeytinburnu’nda Camiamız İle Kahvaltıda Buluştu
- PASAPORT SÜRESİ KADAR OTURMA İZNİ YOLDA, ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURULARI 15 GÜNDE SONUÇLANACAK.
19/02/2017

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu 19 Şubat Pazar sabahı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şube Merkezi Toplantı Salonunda, Batı Trakya camiası ile kahvaltıda buluştu.

Şube merkezine gelişinde Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel, eski Genel Başkanlar Opr. Dr. Erol Kaşifoğlu, Opr. Dr. Mustafa Rumelili, Av. Ahmet Uztetik ve Osman Kayışoğlu, İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Başkanı Hakan Güler, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur, Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük, Gaziosmanpaşa Şube Başkanı Şaban Sakalı, BATCEV Başkanı Musa Yurt, Zeytinburnu Batı Trakya Kuran Kursu Başkanı Haşan Şahin, eski şube başkanları, Zeytinburnu şube yönetim, kadın ve gençlik kurulu üyeleri ile çok sayıda Batı Trakyalı kapıda karşıladı.

Annelerimizin emekleri ile hazırlanan ve yöresel damak tatlarından oluşan kahvaltı masasında buluşan hemşehriler geçmiş günleri yad etti.

Kahvaltı sonrası ilk konuşmacılar olarak kürsüye gelen Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel öncelikle davetlerine icabet edip kendilerini onurlandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'na ve onunla birlikte kendilerini yalnız bırakmayan başta Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin ve eski genel başkanlar ile yöneticilere teşekkür etti. Üyelerinin hemşehrileri bakanın şubeyi ziyaret edeceğini duyduklarında heyacanlandıklarını ve birer Batı Trakya Türk'ü olarak kendilerinin anavatanlarında yabancı muammelesi görmekten duydukları üzüntüyü dile getirererk üyeleri adına mevcut sorunlarına çözüm bulunulmasını istedi.

Devamında kürsüye gelen İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Başkanı Hakan Güler "Burada bu kadar çok büyüğümüz varken biz gençlere pek söz düşmez, ancak bir iki hususu dile getirmek istiyorum. Bizlere öğretilen Türkiye Cumhuriyeti'nin iki milli davasının olduğudur. Bunlardan biri Kıbrıs davası, diğeri de Batı Trakya davasıdır. Bizler Batı Trakya Türkleri olarak hem Yunanistan'da, hemde anavatanımızda bu davamızın mücadelesini veriyoruz. Bunun yanında Batı Trakya Türkleri olarak her daim sözümüzün eri olmamız ile bilinir ve takdir ediliriz. Sayın bakanım da Eylül ayında kendisini Ankara'da hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğumuzda az önce Fatih başkanımın da belirttiği gibi Zeytinburnu'na davet etmiş idik ve kendileri en kısa sürede geleceğinin sözünü vermiş idi. Bu gün burada huzurunuzda kendisine sözünü tutup bizi onurlandırdığı için ayrıca teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum" dedi. Spor kulübü başkanı ayrıca yeni yapılacak tesisler hakkında bilgilendirme ve görselleri içeren slayt eşliğinde bir sunum da yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin “İçimizden biri olan sayın bakanım Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nu bu makamlarda görmek bizler için onur vesilesidir.

Ben şanslı bir dönemde başkanlık yaptığımı düşünüyorum sorunların mevzuat değişikliği ile tavan yaptığı bir dönemde yüce rabbim bizleri sınıyor ve kalıcı çözümleri de inşallah bizlere nasip edecek diye düşünüyorum. Görev süremiz Mayıs ayında dolacak ve bu nihai çözümleri elde etme adına bir kez daha genel kurulda tabii son kez olmak üzere biz varız diyeceğiz. 21 Mayısta genel kurulumuza demokrasi şölenimize şimdiden sizleri davet ediyoruz.

Yoğun programları nedeniyle Zeytinburnu şube kongremize katılamayan sayın bakanımızı ve değerli konuklarımızı burada görmekten son derece memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Sayın Bakanımla hafta içi İzmit Şubemizin ziyaretinde beraberdik. Sizi Zeytinburnu da bekliyor dediğim anda pazar günü oradayız dediler. Sanırım burası hepimizde olduğu gibi kendisinde de özel bir yer etmiş kendisine sizin adınıza teşekkür ediyorum.

Şube ve spor kulübümüzün Zeytinburnundaki yer konusu sorununu sevgili başkanlarım izah etti. Ekleyeceğim tek şey bir kat daha kazanalım üstte ve çok amaçlı bir toplantı salonumuz olsun diyorum. Açılışını da hep birlikte en kısa sürede Demokrasi Şehidi Mustafa Cambaz Tesisleri olarak yapalım diyorum.

Tabi sayın bakanım geldiğinde fırsat bu fırsat diyoruz. Bakanımıza yasadığımız sıkıntıları da ifade ediyoruz. Başkan olduğum ilk 3 ay içerisinde ilk çalışmamız sorunlarımızı sayın bakanımıza taşımaktı.  Bizler köprü olduk ve üyelerimizin Batı Trakyalıların taleplerini istek ve düşüncelerini yöneticiler olarak taşıdık.

Ülkemizin geçtiği zorlu süreçte biraz gecikme yaşansa da şimdi görüyorum ki normalleşme ile birlikte sorunlar ciddiyetle ele alınıyor ve adım adım müjdeler gelmeye başladı.

PASAPORT SÜRESİ KADAR OTURMA İZNİ YOLDA

İlk müjde kısa süreli ikametlerin bir yıldan iki yıla çıkması olmuştu. Aynı zamanda aile ikametleri de 3 yıla çıkarıldı. Az önce de sayın bakanımızdan teyidini aldım İkamet Tezkeresi süreleri 5 yıla çıkıyor çok yakında, bunun da müjdesini buradan ben vermiş olayım.

Ardından sayın bakanım açıkladı, hepiniz takip etmişsinizdir. Türk vatandaşı olanlar birinci derece yakınları için 53 Tl karşılığı sosyal güvenceye kavuşuyor.

Bu yermedi yine İzmit şubemizde çalışma izin süreci ve bürokrasisini azaltacağız dediler.

Yine bizler çok ön plana çıkarmadık ama tabi devamında İzmit Şube ziyaretimizde tam Pasaport süresince ikamet içinde çalışmalar son aşamada dediler.

Bunları memnuniyetle izliyoruz. Süreç bürokraside takdir edersiniz ki biraz yavaş ilerliyor ama inanıyorum ki sayın bakanımın ilettiğimiz tüm sorunlara yönelik çözümleri kısa sürede bize müjdeleyecektir.

Bizlerin talepleri ile birlikte diğer Balkan ülkelerinden gelen kardeşlerimizinde bu kolaylıklardan yararlanıyor olması bu çalışmalara dahil edilmiş olması da bizleri ayrıca memnun ediyor.

Sayın bakanım tabi birinci derece yakını olanları çözüyoruz. Bunu hallettik.

Ama ikamet alan her Türk soyluyu bu kapsama alalım. Özel sigortalara para kazandıracağımıza devletimize para kazandıralım diyoruz bundan sonraki adım için de.

Yine sayısı tam bilinmemekle birlikte Haymatloz olan 2 bin civarında kardeşimiz - arkadaşımız var bunların bu vatandan başka gidecek yeri yok, bununla ilgilide bir düzenleme ile toplu vatandaşlığa alımla çözülmeli. Mustafa Cambaz kardeşimiz gibi her Batı Trakyalı gibi bu kardeşlerimizde vatan sevdalısı ve bu devletle, bu milletle yüreği atıyor.

Hayatlarının kalan kısmında yaşamlarını kolaylaştıralım diyorum. Çünkü bu insanların eskiye dönük kayıtlarını düzeltme sansı yok ve su an kendilerine insani ikamet düzenleniyor bu nedenle vatandaşlığa başvurmaları bile mümkün olamayacak aksi takdirde.

Tabi konularımız çok üniversite öğrencilerimiz harç müjdesi bekliyor.  Türk öğrenciler kadar ödeyelim diyor.

Kendine gayrimenkul edinecek olanlar, tapu alacaklar etabli belgesiyle gayrimenkul alırken sıkıntılar kalksın diyor. Bir dostumuz geçen gün aradı dedi ki oğlum Çanakkale’de, oğluma stratejik bölge diye tapu verilemediği için kirada oturuyor.

Biz Çanakkale’de bu vatan toprağı için şehitler verdik, fakat hemşehrimiz de yanı yerde başını sokabilecek bir daireyi zorlanmadan alabilmeli diye düşünüyorum.

Tabi bu talepleri anlatması bile zor geliyor insana. Ama sayın bakanım gelin Batı Trakyalıları, dünya üzerinde tek etabli kökenli bu azınlığı MAVİ KART sahibi yapalım ve hiç bir sorunumuzda kalmasın diyoruz. Bu uzun vadeli hedefimiz ama bu zamanı yakınlaştıralım diyorum temennim budur.

Tabi birde sınırın öbür yakası var bizler orada artarak devam eden baskılara odaklanmak istiyoruz. Oradaki yaşayanlar için dertlenmek istiyoruz. Oradaki neslin devamı dilimizi, kültürümüzü, dinimizi korumanın mücadelesine odaklanalım diyoruz. Bizler bu sorunların sizin sayenizde bu dönem kökten çözüleceğine inanıyoruz, sabırlıyız, sizleri izliyoruz. Müjdeleri de bekliyoruz.

Tabi sayın bakanıma İzmit’te sizi Zeytinburnu bekliyor demiştim. Şimdi de Soma Şubemizin davetini iletmenin mutluluğunu yaşıyorum. Somada da sizi evimizde ağırlayalım, sonra da Keşan’da Batı Trakya’daki kardeşlerimizle buluşalım” dedi.

Sözlerini bitirirken de “Sözümüzü sabah sabah çok uzattık. Ama konuşmadığımızda da olmuyor. Biz sizi genel başkanı niçin seçtik diyorlar dertlerimizi dile getirmeyecek iseniz. Güzel bir pazar günü bu güzel yöresel lezzetlerimizin olduğu kahvaltımızda bizlerle olduğunuz için teşekkür ediyorum. Sağ olun, beni dinlediğiniz için, sabrınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Sonrasında kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu bu gün burada hemşehrileri ile birlikte bu yöresel damak tatlarının ikram edildiği bu nezih sofrada bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hemşehrileri ile buluşmalarına vesile olan yöneticilere teşekkür etti.

“Ben Batı Trakyalıyım, Türk Milletinin bir ferdiyim, bununla da onur ve gurur duyuyorum diyebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Dolayısı ile Batı Trakyalı olmak ayrıcalıktık, zordur ama zenginliktir. Sizlerden biri olmaktan da onur ve gurur duyuyorum.

Tabı bunu her bir Batı Trakyalı gibi Balkan’lara da yansıtmamız lazım. Çünkü bu büyük milletin, büyük medeniyetinin dünyaya bir medeniyet zenginliği olarak sunulduğu coğrafya özü itibari ile balkanlar, İlim ve irfan medeniyetinin, Hak ve adalet medeniyetinin, huzur ve hoşgörü medeniyetinin, dünyaya 400 yılı aşkın bir süre, huzuru, adaleti, hoş görüyü getirdiği ve yansıtıldığı en önemli topraklar.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yurdumuzun her bir köşesi işgal edilmeye çalışıldığı dönemde ya istiklal ya ölüm diyerek bir bağımsızlık mücadelesini başlattı. Bu bağımsızlık mücadelesinin özünde bu millette inanmak, güvenmek ve milletle birlikte bütün zorlukların üstesinden gelebileceğinin inancı vardır. Kurduğu ve bizlere emanet ettiği bu genç cumhuriyet de dünya coğrafyasının neresinde olursa olsun, hangi bayrak altında doğmuş olursa olsun Türk milletinin her bir ferdine güvence olmuştur. Bunun en canlı örneği de 15 Temmuz akşamı haymatloz olarak yaşadığı ülkede gözünü kırpmadan hain terör örgütü mensuplarına vatan toprağı için göğsünü siper eden kardeşimiz Mustafa Canbaz’dır, onun nezdinde tüm rahmana yürümüş, bu millet için şehit olmuş kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet diyorum.

Bugün buraya gelirken spor sahada karşılaştığım gençler ve onların nezdinde burada şube başkanı Fatih kardeşim ve Spor kulübü başkanı Hakan kardeşim nezdinde ben Batı Trakya Milli davasını özümsemiş bu gençleri burada görünce gururlandım ve gelecek adına umutlandım, ben kendilerine huzurunuzda teşekkür ediyor, tebrik ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde Ankara ve İzmir’de iki tane Balkan coğrafyasının sorunları için çalıştay gerçekleştirdik. 3 Mart’ta da kısmetse Anadolu yakasında İzmit, Adapazarı bölgesindeki Balkan coğrafyası dernekleri ile birlikte bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Sevgili genel başkanım buraya YÖK Başkanı da katılacak ve orada az önce dile getirdiğiniz denklik ve üniversite harç sorunu ile sınav sorunu da masaya yatırılır. Burada önemli olan sorunu karşı tarafa doğru şekilde anlatabilmek, hissettirebilmek ve istisnaları doğru şekilde şekillendirebilmektir. Ama Türkiye özellik Avrupa Birliği sürecinde çıkardığı tüm yasaları uluslar arası hukuk ile entegrasyonu merkezine alıyorsunuz, sonra da istisnaları kendi dinamikleri ile şekillendirmek gibi bir görevimiz var. O istisnaları kendi dinamikleri ile şekillendirme sürecinde zafiyet veya eksiklikler olduğu zaman insanımız sıkıntılar çekiyor, sorunlar yaşıyor. Yoksa kimsenin bizim insanımızın sıkıntı yaşatmak gibi bir kasti söz konusu değildir.   

Tabi şimdi Türkiye Cumhuriyeti’ne dünya coğrafyasının her bir taraftan yüzün üzerinde ülkeden yabancılar geliyor bizim ülkemize, bunları hep birlikte devlet olarak değerlendirmek zorunda kalınınca da kaderi bu milletle birlikte çizilmiş olan Batı Trakyalının kalbi incinmiş, duyguları ile oynanmış oluyor haklı olarak. Yoksa kimsenin uluslar arası düzenlemeler ile ilgili derdi yok, burada ana konu istisnaları iyi oturtmaktır.

İkamet tezkerelerini inşallah pasaport süresince, yani pasaport süresi ne ise o süre zarfında almasını sağlamak. Sosyal güvence ile ilgili sıkıntıları da inşallah önümüzdeki hafta içinde parlamentoda görüşüp çözümleyeceğiz. Yani ipin ucundan tuttuk, ipin ucundan tutunca da arkası gelir.

ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURULARI 15 GÜNDE SONUÇLANACAK

Bu arada çalışma izinleri konusunda talimat verdim Batı Trakya'lı hemşehrilerimin çalışma izni başvuruları 15 gün içinde sonuçlanacak, eğer sonuçlanmaz ise genel başkanımız ile irtibata geçin, o bana iletir ve sonuçlanmayan o dosya 16. gün benim önüme gelir ve dosyanın takibini bizzat ben yapacağım” diyerek müjdelerini sıraladı.

Bunların yanında en kısa zamanda da Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile görüşerek halı saha ile dernek ve spor kulübünün yeni mekan projesi hakkında temaslarının olacağı ve hızlı bir şekilde çözümlenmesi için temaslarının olacağının da altını çizdi.

Yeni seçilen Bursa Şube yönetimi ile görüştüğünü, Salı günü İzmit şube yönetimini yerinde ziyaret ettiğini, bu gün burada Zeytinburnu şubesini ziyaret ederek hemşehrileri ile bir araya geldiğini ve genel başkanın davetine icabet ederek en kısa sürede de Soma şubesini ziyaret ederek oradaki hemşehriler ile de bir araya geleceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.  

  

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015