Ne Mutlu Türküm Diyene...
Balkan Medya Çalıştayı İzmir'de Gerçekleşti
Geri Dön
Balkan Medya Çalıştayı İzmir'de Gerçekleşti
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Tek Rumeli Tv’nin organize ettiği, TİKA’nın desteği ile üçüncüsü düzenlenen Balkan Medya Çalıştayı İzmir'de gerçekleşti.
30/07/2018

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Tek Rumeli Tv’nin organize ettiği, TİKA’nın desteği ile Balkan Medya Çalıştayının üçüncüsü İzmir'de gerçekleşti.

İzmir'deki Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşen akşam yemeği ile başlayan çalıştaya Balkanlar'dan gelen konuk gazeteciler, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şube Başkanı Mehmet Akın ve yöneticileri, İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ve yöneticileri, İzmir'deki Balkan dernekleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Bursa ve İstanbul'un ardından üçüncüsü İzmir'de düzenlenen iki günlük çalıştayda 10 Balkan ülkesinden, 26 televizyon kanalı temsilcisi yer aldı.

Balkan Medya Grubu Çalıştayı açılış konuşması için kürsüye çıkan Genel Başkan Necmettin Hüseyin: Öncelikle Sayın Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'a, bu projede ortağımız olan Tek Rumeli Tv sahibi ve aynı zamanda Balkan Medya Grubu Başkanlığını yürüten sevgili Atilla Baykal, bu güzel şehirde İzmir’in güzel insanları, STK temsilcileri ve tabi ki üç yıl önce başladığımızda ilk defa bir araya geldiğimiz Balkanlar’dan gelen sevgili medya mensupları hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum, hoş geldiniz.

Üç yıl önce Bursa’da başlattığımız bu organizasyonun ikincisini İstanbul’da gerçekleştirmiştik. Bugün üçüncüsünü İzmir’de gerçekleştiriyoruz. Ve görüyorum ki bu aile giderek genişliyor. Bu yıl Balkanlar’daki 10 ülkeden 26 televizyon kuruluşunu hep birlikte burada ağırlıyoruz. Böylesine güzel bir projenin içerisinde Tek Rumeli Tv ve diğer televizyonlar ile birlikte olduğumuz için son derece mutluyuz. Balkanlar bildiğiniz gibi gerçekten çok hassas bir coğrafya. Kültürel açıdan baktığımızda diğer bölgelere yansımalarını takip ettiğimizde bölgeye örnek olan, farklı etnik grupların bir arada yaşadığı ama geçmişi çok büyük acılarla dolu bir coğrafi alan olduğunu görüyoruz.

Basın mensuplarını üç yıl önce bir araya getirirken düşündüğümüz şey şuydu; hep içine kapalı kalan Balkanları dış dünyaya nasıl açacağız. Ya da Balkanlar’da imkanları olmayan, belli ölçülerde hizmet vermeye çalışan televizyon kuruluşlarını büyük ajanslara mı teslim edeceğiz.  Sevgili Atilla Baykal ile projelendirdiğimizde tüm Balkan ülkelerinden oluşacak Balkan Medya Grubu’nun kendi ajansını oluşturması, ortak çalışmalar yapması ve geleceğe emin adımlarla yürümesini planlamıştık. Görüyorum ki gerçekten sağlam şekilde planlanmış ve gerçekten doğru adımlarmış, bu anlamda bize üç yıldır destek veren TİKA’ya da teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra da bu organizasyonun kesintisiz devam ederek genişlemesi gerektiğine inanıyorum. Her gittiğimiz şehirde Belediye Başkanlarımız bizi ağırlıyor, bugün Konak Belediye Başkanımız hepimize burada ev sahipliği yapıyor, kendisine de huzurunuzda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Üç yıldır beraber olduğumuz basın mensuplarına da son olarak ifade etmek isterim ki; buradaki etkinlik şu an canlı yayınla tüm dünyaya yayınlanıyor. Gerçekten biz sizleri çok sevmiştik, görüyoruz ki sizlerde bizleri sevdiniz. Umuyorum ki önümüzdeki yıl da bu seneki çalışmaların üzerine koyarak farklı bir şehirde yine bu şekilde hep birlikte olacağız. Bu yıl da bizlerle olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum dedi.

Balkan Medya Grubu Başkanı Atilla Baykal, Çalıştayın üçüncüsünü İzmir'de yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Baykal, programda yaptığı konuşmada, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Tek Rumeli Tv'nin organizasyonunda, TİKA’nın katkılarıyla 10 Balkan ülkesinden gelen 26 televizyon kanalı temsilcilerinin katılımıyla çalıştayın üçüncüsünü İzmir'de yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

"Bu etkinlikleri ülkemizin daha iyi tanıtılması için yapıyoruz. Balkanlar'da ülkemiz hakkındaki düşünceler değişiyor. Bu çalıştaya katılan gazeteciler kendi ülkesine gittiği zaman ülkemizle ilgili daha iyi programlar yapıyorlar. Balkanlardaki huzuru getirmek için bu çalıştayı başlattığımız gecede, emek verenlere teşekkür ediyorum. Bir birimizi daha iyi tanımak için Türkiye'deki varlığımızı daha iyi anlatmak bizim ana hedefimiz" dedi.

Geceye Balkan göçmeni babası ile birlikte katılan Başkan Pekdaş ise, "104 yıllık İzmir Barosu'nun ilk kadın başkanı, Konak'ın ilk kadın belediye başkanı olmamı Balkanların çalışkanlığına ve mücadeleciğine borçluyum. Türkiye'nin harcında da Balkan coğrafyasından, Makedonya coğrafyasından yetişmiş, hamurunda yoğrulmuş Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları var. Onlara bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz" dedi. Pekdaş, Balkanların ortak kültürle zenginleşmiş bir yer olduğunu da belirterek, "Yüzyıllar boyunca birbirimizle dayanışma içinde yaşadık. İşte dünyanın ihtiyacı olan da budur. Bu çalışmaların hedefi bizim kardeşliğimizin devamı, barış içinde bir dünyanın kurulmasıdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından İzmir'deki Balkan derneklerine bağlı folklor grupları gösterileriyle geceye renk kattı. Başkan Pekdaş ve diğer konuklar da Balkan halayında yer aldı. Gece pasta kesimiyle sona erdi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015