Ne Mutlu Türküm Diyene...
Balkan Medya Grup Toplantısı İstanbul'da Başladı
Geri Dön
Balkan Medya Grup Toplantısı İstanbul'da Başladı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Tek Rumeli TV'nin organizasyonunda, TİKA'nın katkıları ile 10 Balkan ülkesinden gelen 25 TV Kanalı yöneticisinin katılımı ile Balkan Medya Grubun 2. toplantısı bu sabah İstanbul'da başladı.
08/04/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Tek Rumeli TV'nin organizasyonunda, TİKA'nın katkıları ile 10 Balkan ülkesinden gelen 25 TV Kanalı yöneticisinin katılımı ile Balkan Medya Grubun 2. toplantısı bu sabah İstanbul'da başladı.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin'in açılış konuşması ile başlayan toplantıya Ak Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, Avcılar Belediye Başkanı Dr. H. Handan Toprak Benli, Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz, Tek Rumeli TV Sahibi Atilla Baykal çok sayıda davetli ve 10 Balkan ülkesinden gelen 25 TV sahibi ve yöneticisi katıldı.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açılış konuşmasında "Sayın protokol üyeleri, Balkanların farklı noktalarından gelen değerli medya yöneticisi misafirlerimiz ve saygıdeğer konuklar hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Geçen yıl birincisini Bursa'da gerçekleştirdiğimiz Balkan televizyonları zirvesi olarak adlandırılan Balkan Media Group buluşmasına hepiniz hoş geldiniz.

Türkiye çapında örgütlenmiş Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ile birlikte bu işin öncülerinden olan Tek Rumeli TV’nin ortak organizasyonu ile düzenlenen ve TİKA’nın destek verdiği bu önemli toplantıya bu yıl İstanbul'da ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Geçen yılda belirttiğim gibi demografik ve coğrafi yapısı itibari ile Avrupa’nın en gözde bölgesi olan fakat çok kültürlü yapısının değerini ve önemini geç idrak ettiğimiz Balkanlar’ın görünen yüzünü yansıtan, ayna görevi gören temel erki medyanın, geçmiş dönemlerde yeterince işbirliği içinde hareket etmediğini görmekteyiz diyerek bu işe hep birlikte soyunmuştuk. 

Bugün memnuniyetle görüyoruz ki geçen yıldan aramızda olan dostlarımız yanında bu yıl yeni arkadaşlarımızda aramıza katılmış durumdadır. O zaman şu tespiti rahatlıkla yapmak mümkündür. Başlangıç doğru bir şekilde ve samimiyetle yapılmıştır. 

Hedef olarak medya kuruluşları arası iş birliği ile hem medya kuruluşları, hem ülkeleriniz hem de tüm Balkan coğrafyası kazanmalıdır demiştik. Birbirimizi daha iyi tanıyacağız, farklılıklarımızla benzerliklerimizle tanışacağız demiştik.

Yaşadığımız Balkan coğrafyasının önemini dışa yansıtacağız. Balkanlar’ın değerine değer katmak için görsel medyaya büyük iş düşmektedir demiştik.

Tüm bu hedefler etrafında Balkanlardaki çok kültürlü mozaiğin gerçek yüzünü ortaya çıkarmak ve tanıtımını yapmak sizlerin güç birliği ile çok daha kolay olacağı kanaatiyle de çalışmaları kalıcı bir zemine oturtmaya karar vermiştik. 

Çok iyi hatırlıyorum zihnime kazınmıştır geçen yıl sevgili dostum Atilla Baykal aynen şu ifadeleri kullanmıştı açış konuşmasında "Balkanlarda bizler 500 yıl kardeşçe birlikte yaşadık, fakat 1912 Balkan Savaşından sonra bu coğrafyada birçok yeni devlet doğdu. Son yüz yılda da nedense bu ülkeler arasında geriye dönüp baktığımızda çok derin izler bırakan acı savaşlar yaşandı. Bu savaşların tümünü keşke hiç yaşamasaydık" Bu cümleler aslında her şeyi özetliyordu geçtiğimiz yüzyılın başındaki Balkanların yeniden şekillenmesi sırasında yaşanan çalkantıların Dünya kamuoyunda bıraktığı izlenim kaostur.

Bu algıyı yıkacak tek güçte aranızda geçen yıl kurulan işbirliğinin güçlendirilmesidir. 

Tabi son bir yıl içerisinde hem sınırlar ötesinde ülkeler arası yaşanan politik gelişmeler, hem AB nin değişen yapısı ile, göçmenler ve tıkanan politik normalleşme süreçleri bölgeyi daha önemli bir role soyunmaya doğru sürüklüyor diye düşünüyorum. Bu yeni şekillenme içerisinde ülkeler arasındaki geçmişe dayalı husumet algılarının da giderek kırılacağını ve işbirliği ile bölgesel stratejinin uygulanmasının ortak bir gelecek olarak görülmesini de kolaylaştıracaktır.

Kısacası birbirine mecbur olanların bunu daha da iyi anlaması kaçınılmazdır. Bana göre bunun da temel aktörü ve yönlendiricisi sizler olacaksınız. 

Bu düşüncelerle İkincisini gerçekleştirdiğimiz bu organizasyondaki partnerimiz Tek Rumeli Tv ve Balkan Media Group Başkanı Atilla Baykal ile TİKA’ya teşekkür ediyorum ve siz değerli katılımcılara yeniden hoş geldiniz diyorum. Sizleri bir yıl sonra görmekten de son derece memnun oldum. Bugün ve yarın gerçekleştirilecek toplantılarda başarılar diliyorum. Yeni fikirler etrafında daha güzel  işbirliklerinin  önümüzdeki dönemde gerçekleştirileceğine inanıyor ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

Daha sonra sırası ile kürsüye Tek Rumeli TV Sahibi Atilla Baykal, Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz, Avcılar Belediye Başkanı Dr. H. Handan Toprak Benli, CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge çıkarak birer konuşma gerçekleştridi. 

Devamında da katılımcı medya gruplarının temsilcileri Balkan Medya Grup 2. buluşması hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Verilen aranın ardından da çalışma toplantıları ile program devam etti.

Balkan Medya Grup buluşmasından yansımalar.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015