Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya Türk Cumhuriyeti 110 Yaşında
Geri Dön
Batı Trakya Türk Cumhuriyeti 110 Yaşında
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük tarihte ilk Türk Cumhuriyeti olan Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 110. Yılında bir kutlama mesajı yayınladı.
31/08/2023

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük tarihte ilk Türk Cumhuriyeti olan Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 110. Yılında  bir kutlama mesajı yayınladı.

Genel Başkan Hasan Küçük; “31 Ağustos 1913’te kurulan tarihteki ilk Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 110. Yılında, Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kurucularının torunları olarak, kahraman dedelerimizi ve o günleri tarihte bir realite olarak anarken, tarihteki ilk Türk Cumhuriyetinin bugün yaşadığımız Batı Trakya’da kurulmasının bir kez daha onur ve şerefini yaşıyoruz. Bu gerçeklik ile birlikte azınlık olarak bugün yer aldığımız o topraklarda Yunanlı yetkililerin meydana getirdiği atmosfer ile bölgede herkese zarar veren yaşatılan koşul ve dayatmalara karşı varlık mücadelesini en güçlü şekilde yürütme gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bir kez daha belirtmek isteriz ki geçmişimizle de Batı Trakya’daki bugünkü Türk ve Müslüman kimliğimiz inkar edilemez bir gerçektir. Bunu herkes böyle bilmelidir dedi.

Bilindiği gibi tarihte kurulan ilk Türk Cumhuriyeti’nin 110. Balkanlardaki Türk varlığının 667. yılında; Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, 31 Ağustos 1913’te Meriç ve Karasu nehirleri arasında kalan bugünkü Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç illerini kapsayan Batı Trakya ve bugünkü güney Bulgaristan’daki Kırcaali en kuzeyde kalacak şekilde, batıda Paşmaklı ve doğuda Ortaköy’den Yunanistan sınırına kadar olan bölgeyi içine alacak şekilde kurulmuştur.

Tarihte ilk Türk Cumhuriyeti olma özelliği taşıyan devletin kendi ordusu, bayrağı, pulu olmuştur. Bayrağı siyah, yeşil ve beyaz renkler üzerinde hilal ve 3 yıldızdan oluşur. 56 gün süren devlet Yunanistan’ın da desteğiyle kurulmuştur. Nitekim, devlete son verildikten sonra, Osmanlı Devletiyle Bulgaristan arasında 29 Ekim 1913’te İstanbul Antlaşmasının imzalanmasıyla Batı Trakya Bulgaristan’a bırakılırken, Yunan Devleti Batı Trakya Türklerine Karşı Olan Sorumluluklarını 14 Kasım 1913’te Osmanlı Devletiyle imzaladığı Atina Antlaşmasıyla taahhüt altına almıştır. Böylece, Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türkleri Helen kökenli Yunan vatandaşlarıyla sosyal, kültürel, ekonomik ve dini özgürlükler açısından eşit statüye sahip olmuştur. Dilimizin de Türkçe olduğu teyit edilmiştir.  Atina Antlaşmasıyla taahhüt altına alınan haklarımızın devamında Lozan Antlaşması ile Batı Trakya’da yaşayan Batı Trakya Türk azınlığın azınlık hakları bakımından bir kez daha güvence altına alındığı görülmektedir.  Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kurucularının torunları olarak, kahraman dedelerimizi ve o günleri tarihte bir realite olarak anarken, tarihteki ilk Türk Cumhuriyetinin bugün yaşadığımız Batı Trakya’da kurulduğunu bir kez daha onurla vurgulamak isteriz. Batı Trakya’daki bugünkü Türk ve Müslüman kimliğimiz inkar edilemez bir gerçektir. Yunanistan Atina Antlaşması ve Lozan Antlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. İnkara dayalı politikaların da başarılı olmasını beklemek akılla izah edilir bir yöntem olmaktan uzaktır.

Yunanlı yöneticilerin bu yıl birçok olayda da yine gösterdiği gibi özellikle eğitim özerkliğine saldırıdan vazgeçmeyen azınlığa ait okullarımızın son 20 yıl içerisinde sistematik olarak kapatmaya devam eden, bu yıl 9 okulu daha kapanan okul listesine eklemeleri art niyetli ve çözümden uzak duran devlet politikasının tescilidir. Eğitim hayatına müdahaleyi içeren bu alanda özerkliği ortadan kaldıran düzenlemelere imza atmaya devam edilirken aynı hazırlıkların diğer alanlardaki güvenceleri ortadan kaldırma adına yapılmaya başlandığı görülmektedir. Sürdürülebilir olmaktan uzak azınlığı yok etmeyi hedefleyen bu anlayışın sonuç vermeyeceği de ortadadır. Toplumsal gerçeklik ile örtüşmeyen dayatmalarla bir yere varılamayacağının görülmesi gerekmektedir. Yunanlı idarecilerin bu gerçekliklerle yüzleşmesi dışında çözüme katkı sağlayacak daha etkili bir yöntem olmadığı da ortadadır. İyi komşuluk ilişkileri yanında garantör sıfatı olan ülkelerin bölge barışına katkı sunmalarının yolu açık olup gereği de yapılmalıdır.

Her an hissedilen ve inancımızla her defasında ifade ettiğimiz gibi 110 yıl önce tarihte kurulan ilk Türk Cumhuriyeti’ni kurmanın onurunu yaşayanların torunları, bugün de Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu birer ferdi olarak uluslararası güvence ile garantör ülkelerin tescil ettiği legal, haklı ve insan hakları çerçevesindeki mücadelemizin devam edeceğini, kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015