Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya Türkleri Müftülerini Seçecek
Geri Dön
Batı Trakya Türkleri Müftülerini Seçecek
Genel Başkan Hasan Küçük, 9 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşecek Müftülük seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu
31/08/2022

Genel Başkan Hasan Küçük, 9 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşecek Müftülük seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin 14 Temmuz 2022 tarihinde aramızdan ebediyete ayrılmış olmasıyla Müftülük makamının yeni temsilcisini belirlemek için Azınlık Danışma Kurulunun 29 Ağustos tarihli kararı ile 9 Eylül 2022 tarihinde seçim yapılacağı ilan edilmiştir.

Karara göre İskeçe’de ikamet eden Batı Trakya Türkleri camilerde kılınacak Cuma namazı saatlerinde yapılacak cemaat oylaması ile Müftü seçimini gerçekleştireceklerdir.

1923 tarihli Lozan Barış Antlaşmasına göre Batı Trakya Türk Azınlığı dini liderlerini kendi iradeleri ile seçme hakkına ve hürriyetine sahiptir. Türk azınlık 1985 yılına dek, 1913 Atina Anlaşması ve 1920 tarihli 2345 sayılı kanun gereği hür iradeleriyle seçtikleri Müftüler Yunanistan Devleti tarafından tanınmıştır.

1985 yılında Gümülcine Müftüsü Hüseyin Mustafa Efendi'nin ölümü ile Yunanistan hükümeti tarafından ilk defa Müftü tayin edilmeye başlanmıştır. Bu karar, azınlık olarak Batı Trakya’da yaşayan Türklerin ne rızası ne de görüşleri alınmadan gerçekleştirilmiştir. Aynı hava, aynı Türk azınlık, aynı coğrafya yerli yerinde ve hiçbir şey değişmemişken Yunanistan hükümetinin uygulamada yapmış olduğu bu değişiklik bugüne kadar hiç kimseyi tatmin edebilecek bir açıklama bulamamıştır. Kiliseye papaz atama yetkisi olmayan Yunanistan hükümeti, Türk azınlığa Müftü ataması elbette baskı ve inkâr politikasının ürünüdür. Bu nedenle, Müftülükler meselesi Batı Trakya Türk azınlığının en önemli sorunlarının başında yer almaktadır. Seçtiğin Müftünüzü tanımam demek, Lozan’ı tanımam demektir, Müftünüzü tanımam demek, Türk azınlığı tanımam demektir.

1990 yılından bu yana İskeçe ve Gümülcine vilayetlerinde Türk azınlık cemaatleri tarafından seçilen Müftüler Yunanistan hükümeti tarafından anlam verilemeyen bir şekilde tanınmasa da Batı Trakya Türkleri kendi Müftülerini azınlık olarak kendileri seçmeleri gerekmektedir.

Bu hususta Batı Trakya Türklerinin ulusal ve uluslararası alandaki meşru mücadelesi kesintisiz devam etmektedir.

9 Eylül 2022 tarihinde yapılacak seçimlerde İskeçe Müftülüğü kadrosunda görev yapmakta olan Mustafa Trampa ve Mustafa Kamo‘nun Müftülük için adaylıkları ilan edilmiştir. Müftülük makamının azınlığımız için ehemmiyeti herkesin malumudur. Elbette bu önemli makamı kimin temsil ettiği de çok önemlidir. Kimin Müftü olacağı İskeçeli hemşerilerimizin takdirinde olacaktır ve hepimiz bu seçim sonucunu demokratik doğal bir seçim sonucu olarak göreceğiz. Daha da önemlisi aynı demokratik anlayışı Yunanistan hükümetinin göstermesidir.

Genel Başkan Hasan Küçük, İskeçe’de yaşayan soydaşlarımıza 9 Eylül 2022 de gerçekleşecek olan seçimlere hür iradeleriyle katılmalarını, her türlü olabilecek provakatif eylemlere prim vermeden her zamanki asil duruşundan ödün vermemeleri şeklindeki temennilerini belirtti.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015