Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya Ziyareti Nedeni İle Sayın Çavuşoğlun’a Teşekkür Ederiz
Geri Dön
Batı Trakya Ziyareti Nedeni İle Sayın Çavuşoğlun’a Teşekkür Ederiz
Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a azınlık olarak emanet edilen, ayrıca ikili anlaşmalar ve uluslararası anlaşmalar ile Batı Trakya Türk Azınlığının garantörü anavatanımızın T.C Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile Atina da gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi Batı Trakya’yı ziyaret etti.
01/06/2021

Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a azınlık olarak emanet edilen, ayrıca ikili anlaşmalar ve uluslararası anlaşmalar ile Batı Trakya Türk Azınlığının garantörü anavatanımızın T.C Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile Atina da gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi Batı Trakya’yı ziyaret etti.

Uçakla Dedeağaç Havalimanına inen Çavuşoğlu daha sonra Gümülcine’ye geçerek ilk olarak Gümülcine Başkonsolosluğu’nda seçilmiş Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve seçilmiş İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile görüştü. Görüşmenin ardından Celal Bayar Azınlık Lisesini ziyaret etti. Kendisine Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Celal Bayar Lisesi öğretmen, öğrenci, velileri ile Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu bünyesinde bulunan Türk Azınlığın tüm seçilmişlerinin eşlik ettiği Çavuşoğlu buradaki temaslarının ardından okul bahçesinin karşı tarafında bulunan yaşlı bir Türk kadının yanında durdu, elini öptü ve ziyarete damgasını vuracak şekilde “Sizler dik durun her zaman yanınızdayız” dedi.

Çavuşoğlu daha sonra Eşekçili köyünde Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerinin onuruna verdiği yemeğe katıldı. Çavuşoğlu’nun Batı Trakya’da son ziyaret yeri ise merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet'in kabri oldu.

1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile emanet edildikleri Yunanistan’da, Yunanistan’ın uyguladığı tüm baskılara, göç zorlamaları ve asimilasyon politikalarına rağmen, anavatanın gücü, desteği ve kendi inanç ve değerleri ile milli kimliğinden taviz vermeksizin Türk Azınlık olarak Batı Trakya’da yaşamaya devam eden Batı Trakya Türkleri, Büyük Türk Milletinin kendisine emanet ettiği, Batı Trakya davasını savunmada, yaşatmada, mücadele etmenin onur ve şerefi ile yaşamaktadır. Bu süreç ve ziyarette Batı Trakya Türk Azınlığı davasının temsilcileri, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ve Batı Trakya Türk Azınlığının tüm köklü kurumları dikkate alma hassasiyetini gösteren T.C. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na manevi yönden büyük anlam taşıyan bu ziyareti için teşekkür ederiz.

Tarafların ikili görüşmelerinde iki ülke arasında mevcut sorunların çözümüne katkı sağladığını umuyor ve ikili ilişkilerdeki pozitif gelişmelerden de en büyük kazancı bölgemizin ve mutluluğu da azınlığımızın yasayacağını düşünmekteyiz.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015