Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya'da Başbakan Binali Yıldırım'a Büyük İlgi
Geri Dön
Batı Trakya'da Başbakan Binali Yıldırım'a Büyük İlgi
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, hafta başında Batı Trakya’yı ziyaret etti. Yıldırım ve beraberindeki heyet, 19 Haziran Pazartesi günü Atina’ya yaptığı ziyaret sonrasında Batı Trakya’ya geçti.
24/06/2017

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, hafta başında Batı Trakya’yı ziyaret etti. Yıldırım ve beraberindeki heyet, 19 Haziran Pazartesi günü Atina’ya yaptığı ziyaret sonrasında Batı Trakya’ya geçti.

Başbakan Yıldırım’a Batı Trakya ziyaretinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma – Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Binali Yıldırım’ın Dış Politika Başdanışmanı Büyükelçi Kerim Uras, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik, Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve diğer yetkililer eşlik etti.

Yıldırım özel uçakla öğleden sonra Dedeağaç Havaalanı’na indi. Başbakan Yıldırım’ın ilk durağı Gümülcine’de Kırmahalle oldu.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’a, Gümülcine Kırmahalle ziyaretinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis de eşlik etti. Yıldırım ve Amanatidis burada kendilerini bekleyen soydaşlara birer konuşma yaptılar. 

Binali Yıldırım kendilerini karşılayan herkese teşekkür ederek, Atina’da verimli görüşmeler yaptıklarını söyledi. Yunanisan’la birlikte yapılacak işbirliğinin sorunlardan çok daha fazla olduğunu kaydeden Yıldırım, “Sorunlarımızı, konuşarak, diyalog yaparak çözüme kavuşturacağız. Siz bizim soydaşlarımız, dindaşlarımızsınız. Aynı zamanda da Yunanistan’ın vatandaşlarısınız. Yaşadığınız ülkenin kalkınması için çalışacaksınız, gayret edeceksiniz. Bu ülkenin sorunlarını kendi sorunlarınız olarak göreceksiniz. Diğer yandan da değerlerinizi, inançlarınızı da yaşatacak ve çocuklarınızı da bu şekilde yetiştireceksiniz. Bunlar bizim Türkiye’de yaşayan Rum vatandaşlarımız için de geçerli. Azınlıklar, bizim ilişkilerimizi geliştirmede köprü görevi yapıyor. Azınlıkları bir sıkıntı olarak görmüyoruz. Yunanistan’la ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Sorunlarımızı konuşarak, görüşerek çözeceğiz. Ege’de sorunlarımız var, çözeceğiz. Sizinle ilgili sorunlar var; eğitimle ilgili, müftülerle ilgili sorunlar var. Aynı şekilde Yunanistan’ın Ruhban Okulu’yla ilgili sorunları var. Tüm bunları konuşarak, diyalogla çözeceğiz. İnsanlar konuşa konuşa anlaşır.” ifadelerini kullandı. 

Başbakan Yıldırım daha sonra Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’na geçti. Yıldırım burada Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerini kabul etti. Başbakan Yıldırım ve beraberindeki bakan ve milletvekillerinin Danışma Kurulu üyeleriyle yaptığı görüşme 40 dakika sürdü. 

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet iftar programına katılmak üzere Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Kurcalı köyüne gitti. Heyet burada beş binin üzerinde soydaş tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Kurcalı köyü ile Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu tarafından organize edilen iftar programına Batı Trakya genelinden soydaşlar katıldı.  Kurcalı köyündeki iftar duasını İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaparken, ilk konuşmayı ev sahibi Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet gerçekleştirdi. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif de yaptığı konuşmada, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ı ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, ziyaretinden dolayı Başbakan Yıldırım’a teşekkür etti. 

Kurcalı köyündeki iftarda konuşan hemşehrimiz Türkiye Cumhutiyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, doğduğu topraklarda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başbakan Binali Yıldırım’a kendi memleketini ziyaret ettiği için teşekkür eden Müezzinoğlu şöyle konuştu: “Gerek anavatanda, gerekse başka yerlerde güzel insanlarla temsil edilen bir Batı Trakya var. Çok güzel bir Batı Trakya kültürü var. Birbirimizi severek, güçlenerek, birbirimize destek vererek geleceğe bakmalıyız. Vatandaşı olduğumuz ülkeye saygı duyarak, kendi hak ve hukukumuza sahip çıkacağız. Asla karamsarlığa düşmeden, haksızlıklara yenilmeden, dik duruşumuzu, onurlu duruşumuzu Batı Trakya’da göstermeye devam etmeliyiz. Farklı düşüncelerde, farklı siyasi görüşlerde olabilirsiniz. Ancak sizler Batı Trakyalı olmakta birleşmelisiniz. Batı Trakyalı olmak sizin ortak noktanızdır. Trakya insanı yanlış yapmaz. Doğduğu büyüdüğü topraklara da yapmaz, Vatanına da yapmaz, anavatanına da yapmaz. Kimliğinden de vazgeçmez, kültüründen ve geleneklerinden de vazgeçmez.” 

Mehmet Müezzinoğlu konuşmasını, “Sizlere, sevdiklerinizle, yakınlarınızla, komşularınızla mutlu huzurlu bayramlar diliyorum. Bayramın İslam alemine de hayırlar getirmesini diliyorum.” diyerek tamamladı. 

Başbakan Yıldırım, Kurcalı köyündeki iftar programında yaptığı konuşmada, mübarek ramazan ayında iftar vesileyle Batı Trakya Türkleri ile bir araya gelmekten büyük onur ve mutluluk duyduğunu belirtti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde Atina'ya bir ziyaret gerçekeleştirdiğini, ardından da Batı Trakya'ya geldiğini anımsatan Yıldırım, bugün aynısını yaptıklarını belirterek, vatandaşlara Erdoğan'ın selamlarını iletti. 
Yıldırım, Başbakan Aleksis Çipras’ın davetine icabetle bu ziyareti yaptıklarını, heyetler olarak güzel, verimli ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın beşincisini gelecek sonbaharda Selanik'te yapmaya karar verdiklerini anlatan Yıldırım, bir kez daha Yunanistan'ı ve Batı Trakya'yı ziyaret etme imkanının olacağını aktardı. 
Geçen Mayıs ayında Türkiye'nin başkanlığında yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı'na Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un da katıldığını hatırlatan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "Öyle ki 65 yıl sonra ilk defa Yunanistan'dan cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret etti. Bunları niçin söylüyorum? Yunanistan ve Türkiye, iki komşu ülke, birlikte yapacağımız çok şey var. Bu ilişkilerin geliştirilmesinin en önemli çıkış noktası da siz soydaşlarımız. Siz Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bir köprü vazifesi görüyorsunuz. Onun için değerli soydaşlarımız sizlerin buradaki mutluluğu, bizim mutluluğumuzdur. Sizlerin derdi, bizim derdimiz. 

Yunanistan ile diyalog süreci 1999'da başladı. O günden bugüne ilişkilerimizde önemli gelişmeler oldu. Ticaret, ekonomi, turizm, ulaştırma alanında iş birlikleri gelişti. Bu dönemin en büyük kazanımlarından biri de diyalog sürecinin bir alternatifinin olmadığı ve sorunların zaman içinde çözümünün ilişkilerin gelişmesine bağlı olduğunu bize göstermesidir. Yunanistan ile aramızdaki sorunları görüşmeler yoluyla çözme ve ilişkilerimizi olumlu gündem temelinde ilerletme çalışmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz." 

Türkiye Başbakanı Yıldırım, başlatılan bu diyalog sürecinin daha ileri noktalara taşınacağını, bunun yolunun sorunlarla yüzleşmekten kaçmak değil, her iki ülkenin hükümranlık haklarına saygı duymak kaydıyla sorunları kazan-kazan esasına göre çözmek olduğunu dile getirdi. Bu bakımdan bu temasların, üst düzey ziyaretlerin öneminin bu şekilde ortaya çıktığına dikkati çeken Yıldırım, "Sorunların çözümüne katkı sağlamak için daha fazla çaba göstermeye ihtiyaç var. Bugün Atina'da görüştüğümüzde bu konuları bir bir ele aldık ve sayın Başbakan'a, Batı Trakya'dan eğitim ve müftülerin durumlarıyla ilgili konuları anlatma fırsatı bulduk. Üst düzey diyaloğumuzu sürdürmeye kararlıyız. Bu çerçevede yine bugün sayın Yunanistan Cumhurbaşkanı ile de görüşmeleri gerçekleştirdik. Biz Türkiye ile Yunanistan arasındaki, soydaşlarımızı, iki ülkedeki azınlıkları birer dostluk köprüsü olarak görüyoruz, bu şekilde değerlendiriyoruz." diye konuştu. 

Yıldırım, Batı Trakya'daki soydaşların, bir yandan sadık Yunanistan vatandaşları olarak ülkenin refahına katkı sağlamaya devam ettiklerini, diğer taraftan da dinlerine, kimliklerine ve geleneklerine, her türlü zorluğa rağmen sahip çıktıklarını vurguladı. 
Bunun için soydaşlara teşekkür eden Yıldırım, "Bu çabalarınızda Türkiye her zaman yanınızdadır, yanınızda olmaya devam edecek." ifadesini kullandı. 

Ziyareti dolayısıyla Batı Trakya'daki soydaşlarla gönül bağını canlı tutmanın gayreti içinde olduklarını vurgulayan Yıldırım, "Sorunları, beklentileri dinledik, müftülerimizle istişare heyetimizle görüştük, bundan sonra da bu samimi diyaloğu sürdüreceğiz. Tabii siz sadece Yunanistan vatandaşı değilsiniz, aynı zaman Avrupa Birliği vatandaşısınız. Böyle de bir ayrıcalığınız var. Bu ayrıcalığı da en şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Eğitimden kalkınmaya her alanda Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin nimetlerinden de yararlanmanız gerekmektedir." ifadelerini kullandı. 

Geleceğin teminatı çocukların en iyi şekilde eğitilmesinin öncelikli hedef olduğunu belirten Yıldırım, "Bu nedenle çocukların yükseköğretime devam etmesi, ufku, zihni açık bireyler olarak yetişmesi için de azami gayret göstermenizi bekliyoruz. Türkiye bu konuda gençlerimize ufuk açan imkanları da sağlamaktadır. Çünkü en verimli yatırım, insana yapılan yatırımdır. Köprüler, yollar, binalar yapabilirsiniz, nihayet bunların bir ömrü var ama insana yapılan yatırımın ömrü nesilden nesile, sonsuza kadar devam eder. Yeni nesilleri uyumlu, müreffeh ve gerçek anlamda Avrupa değerlerine ulaşmış, hakkını aramayı bilen kimseler olabilmelerinin yolu eğitimden geçiyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Ramazan ayının birlik, dayanışma ve kardeşlik ayı olduğunu dile getiren Yıldırım şunları kaydetti: "O yüzden az önce sizin evladınız, bu toprakların evladı Mehmet Müezzinoğlu Bakan'ımızın da ifade ettiği gibi şartlar ne kadar zor olursa olsun, ne kadar olumsuzluklar mevcut olursa olsun hep birlik, beraberlik içinde hareket etmek durumundayız. Tabii ki dünyada yaşanan ekonomik krizden, bu bölgede yaşanan ekonomik krizden sizlerin de etkilendiğini biliyoruz ancak soydaş girişimcilerimizin de kendi bölgelerinde kalkınmaya, istihdama katkı sağlayacak projeler geliştirmesi önem taşıyor. Tütün, pamuk, hayvancılık gibi geleneksel tarım ürünlerinin yanı sıra katma değer oluşturacak, soydaş toplumun ufkunu genişletecek çeşitli projeler için gayret gösterilmesi şüphesiz çok büyük yarar sağlayacak. Türkiye olarak bizler bu türlü çabalarınızın yanında olmaya, katkı sağlamaya devam edeceğiz. 

Ticari konuda Yunanistan kökenli iş adamlarıyla iş birliği imkanlarını araştırmanızı yararlı olacağını düşünüyorum. Son aylarda özellikle hem Türkiye'de Yunan ve Türk yatırımcıları ortak işler yapmaya başladılar. Bu iki ülkenin ekonomik, iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için önemli bir gelişme. Aynı şekilde Türk yatırımcıların, iş adamlarının da Yunanistan'da aynı fırsatlara sahip olması şüphesiz iki ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacak. Yunanistan vatandaşı olarak sizlerin bu ülkenin kalkınmasına yapacağınız katkı, ekonomik alanların dışındaki talep ve beklentilerinizin de Yunanistan makamlarınca karşılanması ciddi anlamda yardımcı olacak." 

Bölgede ticari faaliyetlerini ileri noktalara taşıyan, bölgenin refahına katkı sağlayan ve birçok insana iş, aş imkanı veren iş adamları olduğuna dikkati çeken Yıldırım, soydaşların moralini, yaşam standardını yükselten bu örneklerin çok daha fazla artması temenni ettiklerini ifade etti.

Bu örneklerden sadece bölge halkının değil, Yunanistan ve komşu ülkelerin de yararlanacağının altını çizen Yıldırım, "Maşallah yol boyu geldik, mümbit topraklar, muazzam bir arazi, burada bunun karşılığını görecek çalışmalara çok daha fazla zaman ve imkan hasletmeniz gerekiyor. Önce de ifade ettiğim gibi Türkiye olarak her konuda, sizlere elimizden gelen desteği sağlamaya, bu konuda teşvikler vermeye devam edeceğiz. Bu mübarek günde, bu mübarek iftar sofrasında bizlere gösterdiğiniz bu candan karşılama, sevgi için şahsım, bakan arkadaşlarım ve tüm heyetimde bulunan arkadaşlarım adına tekrar teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum." dedi. 

İftar yemeğine Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gümülcine ve İskeçe Seçilmiş Müftüleri, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ve çok sayıda soydaş katıldı. 

Başbakan Binali Yıldırım ve heyetine, Kurcalı köyündeki iftarda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına Genel Başkan Vekili Dr. Sebahattin Meriç ve Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli eşlik etti.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015