Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya’da Değişen Bir Şey Yok
Geri Dön
Batı Trakya’da Değişen Bir Şey Yok
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Bölge Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris’in 11 Temmuz 2017 tarihli kararı ile Batı Trakya’da üç azınlık ilkokulunun kapatılmasına tepki göstererek yazılı bir basın açıklaması yayınladı.
12/07/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Bölge Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris’in 11 Temmuz 2017 tarihli kararı ile Batı Trakya’da üç azınlık ilkokulunun daha öğrenci yetersizliği gerekçe gösterilerek 2017 – 2018 eğitim öğretim döneminde kapatılmasına tepki göstererek yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 Hüseyin “Batı Trakya’da değişen bir şey yok, değişen tek şey sorunların kartopu gibi büyümesi ve Batı Trakya Türk toplumunu altına alacak bir çığ’a dönüşmesidir.

Bölge Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris’in 11 Temmuz 2017 tarihinde yayınladığı karara göre Rodop ilindeki Karakurcalı – Krovili Azınlık İlkokulu, Kızılağaç – Ragada Azınlık İlkokulu ve Evros ilindeki Kütüklü – Mikrakion Azınlık İlkokularının 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde öğrenci yetersizliği gerekçesi ile kapatıldığını kamuoyuna duyurdu.

Dün olduğu gibi bu günde Yunanistan Başbakanı sayın Çipras’a bir kez daha seslenmek istiyorum. Sayın Başbakan, Yunanistan Devletinin 24 Temmuz 1923’te altına imza attığı uluslar arası Lozan Antlaşması’nın 36 – 45 arası maddelerinde Batı Trakya Türk Azınlığının tüm hakları tarafınızdan kabul edilmiş ve her türlü güvence ile imzası olan diğer devletler tarafından da garanti edilmiş iken?

21. yüzyılda, demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir coğrafyada, insan hakları savunucusu olduğunu beyan eden sosyal demokrat bir iktidarın hükümet ettiği bir dönemde, ulusalar arası bir antlaşma ile hakları garanti altına alınmış bir azınlık toplumuna temel insan haklarına göre bile yapılmayacak ayrımcılık ve baskıların yapılmasını şiddetle kınıyorum. İnsanlığın temel haklarından olan eğitim hakkının, Batı Trakya Türk Azınlık mensubu çocuklarının elinden alınması ve faşizan kararlarla gasp edilmesi kabul edilemez.

Bizler Batı Trakya Türk Azınlığı olarak geçen yıl kapatılan dokuz Batı Trakya Türk Azınlık Okulunun önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde açılmasını beklerken, bu yıl da üç azınlık ilkokulunun daha kapatılması ile karşı karşıyayız.

Yunan Eğitim Bakanlığından, bölge eğitim müdürü tarafından alınan ve uluslar arası Lozan Antlaşmasına göre hak gaspı olan bu kararın gözden geçirilmesini ve derhal geri çekilerek, Batı Trakya Türk Azınlık mensubu çocuklarının elinden alınan eğitim haklarının geri iadesini devletimiz Yunanistan Cumhuriyeti Hükümetinden, iki komşu toplum arasında barış köprüsü görevi gören, Batı Trakya Türk Azınlığı adına talep ediyorum” dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015