Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya’da yaşayan azınlık öz ve öz Türk’tür
Geri Dön
Batı Trakya’da yaşayan azınlık öz ve öz Türk’tür
Batı Trakya’da yaşayan azınlık öz ve öz Türk’tür. Bu Türk Azınlığının Ana Dili Türkçe, Resmi Dili Yunancadır. Bu gerçeği hiç kimse değiştiremedi ve değiştiremeyecektir.
03/06/2017

Batı Trakya’da yaşayan azınlık öz ve öz Türk’tür. Bu Türk Azınlığının Ana Dili Türkçe, Resmi Dili Yunancadır. Bu gerçeği hiç kimse değiştiremedi ve değiştiremeyecektir.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, İskeçe İlinin Mustafçova Belediyesi’nin, Avrupa Birliği programı kapsamında Doğu Makedonya - Trakya eyaletindeki 22 belediyede oluşturulması öngören “Sosyal Merkez”ler programı dahilinde istihdam edeceği personelin Türkçe bilmesi zorunluluğu şeklinde, İdari Genel Sekreterliğin onayladığı İş İlanını yayınlaması ile ortaya çıkan durum ve yürütülen soruşturma hakkında bir açıklama yaptı.

Hüseyin “Herkesin bildiği gibi Mustafçova Belediyesi tamamen Batı Trakya Türk Azınlık insanın yaşadığı bir bölgede, azınlık insanına hizmet eden bir yerel yönetimdir. Bu sebeple Belediye Başkanı Cemil Kabza ve Belediye Meclis Üyeleri Şubat 2017’de gerçekleştirdikleri meclis oturumunda oy birliği ile aldığı ve oluşturulacak “Sosyal Merkezde” istihdam edilecek bir sosyolog, bir psikolog ve bir sekreterin Türkçe bilmesi zorunluluğu kararı ve sonrasında İdari Genel Sekreterliği ile Devlet Memurluğu Sınavı’nı (ASEP) yapan kuruma sorarak ve onaylarını alarak hazırladıkları iş ilanına göre hareket etmişlerdir.

Bu yasal prosedür ve bölgesel yapı gereği oluşturulan İş İlanının yayınlanmasından sonra bazı şer odaklarının ortaya koyduğu tepki ve çıkardığı gürültü ile hareket eden adli makamlar, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza hakkında soruşturma başlatmıştır.

Bizler 1. sınıf Yunanistan vatandaşı Batı Trakya Türk Azınlığı olarak bu güne kadar sadece ve sadece Lozan Antlaşmasının 36 – 45. maddeleri ile Yunanistan anayasasından doğan vatandaşlık haklarımız dışında hiçbir talebimiz olmadı ve olmayacaktır.

Hizmet götürdüğü halkının tamamı Türk olan bir yerel yönetim kadrosunun ve gerekli üst mercilerden gerekli onayları almış olmasına rağmen tamamen yasal prosedür çerçevesinde hareket ederek hazırladığı iş ilanına sadece fanatizm ve ırkçı duygularla birilerinin tepki vermesi ve buna istinaden de adli makamların soruşturma başlatmasını kınıyoruz.

Daha önce defalarca haykırdığımız gibi Yunanistan Başbakanı Çipras ve İktidardaki SYRİZA Partisi, Batı Trakya Türk Azınlığını ve kendisi hakkındaki son karaları iktidarın küçük ortağı Faşist ANEL Partisine ve onun başkanı Kamenos’a teslim etmiş olduğunu görmenin ve bir kez daha haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ben bir kez daha Batı Trakya’da yaşayan azınlığın öz ve öz Türk olduğunu, bu Türk Azınlığın Ana Dilinin Türkçe, Resmi Dilinin Yunanca olduğunu ve bu gerçeği hiç kimsenin değiştiremediği ve değiştiremeyeceğini beyan ederek, Mustafçova Belediye Başkanımız Cemil Kabza hakkında başlatılan adli soruşturmanın hemen durdurulması ve yasal izinleri alınarak yayınlanan iş ilanı gereği de Türkçe bilen personellerin istihdam edilmesini beklediğimizi ve Mustafçova Belediye Başkanımız Cemil Kabza'nın her daim yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna beyan ediyorum” dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015