Ne Mutlu Türküm Diyene...
BTTDD Üyeleri Karanlıklar Aydınlık Olsun Dedi
Geri Dön
BTTDD Üyeleri Karanlıklar Aydınlık Olsun Dedi
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyeleri "29 Ocak Milli Direniş Günü" 29. yıl anma etkinlikleri çerçevesinde İzmit Milli Kimlik ve Direniş Anıtı ile İzmir Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtında "29 Ocaklar Aydınlansın, Geleceğimiz Aydınlık Olsun" sloganı ile birer etkinlik düzenledi.
29/01/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyeleri "29 Ocak Milli Direniş Günü" 29. yıl anma etkinlikleri çerçevesinde  28 Ocak 2017 Cumartesi günü Anıtkabir'de Ata'nın huzurunda gerçekleştirdikleri Ankara Programının dönüş yolunda da programlarını sonlandırırken İzmit Milli Kimlik ve Direniş Anıtı ile İzmir Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına karanfil bırakarak gece yarısı "29 Ocaklar Aydınlansın, Geleceğimiz Aydınlık Olsun" sloganı ile birer etkinlik düzenledi.

Anıtkabir programına katılan İstanbul ve İzmit üyeleri Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin ile birlikte Kocaeli'nde gece yarısı geldikleri "Milli Kimlik ve Direniş Anıtı"nın önünde saygı duruşunda bulunarak anıta karanfil bıraktı.

Ardından Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin katılımcılar ile basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Dünyanın en uysal azınlık toplumlarından biri olan Batı Trakya Türk Azınlığı mensupları, 1923 Lozan Antlaşması ile kendisine teslim edilmiş olan Yunanistan devleti ne acıdır ki 1983 yılında tabelalarında Türk kelimesi barındırıan Gümülcine Türk Gençler Birliğini, İskeçe Türk Birliğini ve Türk Öğretmenler Birliğini kapatmış ardından da 1987 yılında Yunanistan Yüksek Yargısı daha vahim bir karar alarak Batı Trakyada Türk azınlığı yoktur diye kapatma kararlarını onaylamıştır.

Bunun yansıması olarak 29 Ocak 1988 yılında Gümülcine'de 10 binlerin katılımı ile gerçekleştirilen biz Türk'üz çığlıkları ile protesto gösterisi ve ardından 29 Ocak 1990 yılında da Türk'lere ve işyerlerine yaşanan saldırıların 29. anma etkinlikleri çerçevesinde bu gün Anıtkabir'de Ata'mız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün huzuruna çıkarak resmi törenle mozoleye çelenk bıraktık ve ardından gerçekleştirilen programlar ile Ankara ayağını tamamladık.

Şimdi de dönüş yolunda burada Milli Kimlik ve Direniş Anıtı"nın önünde ben Yunanistan Devletine bir kez daha seslenmek istiyorum, gelin iyi komşuluk ilişkilerinin gereğini yapın, bırakın eli kanlı darbecileri korumayı, gelin Batı Trakya Türk Azınlığının da Lozan Antlaşmasından doğan tüm kazanımlarını ve bu güne kadar gasp edilmiş olan haklarını geri iade edin, Batı Trakya Türkleri sorun değil, Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan Devleti arasında dostluk köprüsü olmak istiyor.

Gelin bu taleplerimize sessiz kalmayın,Batı Trakya Türkleri olarak huzur içinde doğduğumuz topraklarda yaşamak istiyoruz" dedi.

Aynı etkinliğin İzmir ayağında da BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ve Ankara programına katılan üyeleri, İzmir dönüşünde gece yarısı Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına geçerek karanfi bıraktı ve aynı duygu düşüncelerle "29 Ocaklar Aydınlansın, Geleceğimiz Aydınlık Olsun" diyerek 29 Ocak Milli Direniş Günü etkinlilerini sonlandırdı.

Programlardan yansımalar.  

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015