Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dava Mücadelemiz 74 Yasında
Geri Dön
Dava Mücadelemiz 74 Yasında
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin 74. Kuruluş yılı nedeniyle Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.
09/09/2020

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin 74. Kuruluş yılı nedeniyle Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Necmettin Hüseyin  açıklamasında; “1946 yılında kurulan ve kurumsallaşarak bu gün 74. kuruluş yılını kutladığımız derneğimizin kurucularına, görev yapan başkanlarına, yöneticilerine ve bir bütün olarak bir camia olgusuyla dava mücadelesini beklentisiz olarak yürüten tüm üyelerimize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ebediyete intikal eden değerlerimize de rahmet ve minnetle anıyoruz.

Derneğimiz halen Batı Trakya da yaşamaya devam eden insanımızın mücadelesine katkı sağlamak üzere köklü bir çınar olarak 74 yıldır çizgisinden en ufak bir taviz vermeksizin dimdik ayakta durmaya devam etmektedir. Türkiye genelinde devam eden faaliyetlerinde ve benimsediği üslup açısından her zaman iç siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü bir tarzı benimsemiş olup Türkiye’de yaptığı etkinliklerde milli, manevi ve kültürel değerler ile dayanışmanın ön plana çıkarıldığı çalışmalarda üyeleriyle bütünleşmeyi amaçlamıştır. Bunu da her zaman başarmıştır.

Bu doğrultuda kararlı adımlarla geleceğe doğru aldığımız bu yolda kurumsal yapıyı zafiyete uğratma hevesi olanlar gereken en ağır cevabı alacaktır. Kurumsal yapı içerisinde belirlediğimiz tartışılmasına dahi müsaade etmeyeceğimiz uygulama prensiplerinin doğrultusunda gereken harfiyen yapılacaktır. Kişilerden öteye dava mücadelelerinde kurumsal yapılar kalıcıdır.  Tarafımızdan alınan tüm kararlar da bu kurumsal yapının geleceğe daha güçlü taşınmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Geçtiğimiz dönem içerisinde çok başarılı işlere imza atılması yanında eksik kaldığımız yerler konusunda da öz eleştirimizi yapmaktan çekinmedik. Göreve geldiğimiz andan itibaren yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de sorun denilen şeylerin nasıl birer birer ortadan kalktığına birlikte tanıklık ettik. El ele verdik ve bu konuda mücadelemizi kazandık.

Birkaç konuda ise maalesef sonuca ulaşamadık. Bürokrasinin uygulamaları ile bazı konularda önümüze çeşitli sorunlar çıktı. Çıkmaya da devam ediyor. Bugün lisans eğitiminde akademik yıl için dönem başı startı verilirken halen harçları çözdük diyememenin üzüntüsünü yaşıyorum. İnancımı tabii ki koruyorum ve bu konuda eninde sonunda çözüm üretecek olan gene bu tarihi çınar köklü derneğimiz olacaktır.

Diğer taraftan baktığımızda teşkilatlarımızı da güçlendirme adına kadınlarımız, gençlerimiz, iş dünyamız ve akademisyenlerimizle ilgili çalışmaların alt yapısını tamamladık. Yeni döneme geleceğe güvenle, inançla hazırız. Salgın nedeni ile bazı çalışmalarımızda zaman kaybına uğrasak da ileriye doğru yönelen hedefler ve yapılan kararlı çalışmalar bu alandaki etkin yapının yeni rotasını belirleyecektir. Sağlığı öncelediğimiz bir dönemde önemli olan insan sağlığıdır dedik, demek zorundayız. En kısa sürede bu sıkıntılı sürecinde sona ermesini temenni ediyoruz.    

Yerinde mücadele eden doğduğumuz topraklarda STK’larımızın işinin ehli yönetici kadrolarının, kardeşlerimizin yürüttüğü onurlu mücadeleye her zaman olduğu gibi desteklememiz kurum olarak tüzüğümüzle belirlenmiş asli görevimizdir. Bu bilinçle bizler birlikte çalışma ortamı oluşturduk. Ve bunu başardığımızı düşünüyorum.

Bazı vurgular da yaşama dair tekrarlar olabilir. Ancak bu vurgular kurumsal hafızanın ve net duruşun açık göstergesidir. Bu bağlamda Batı Trakya'ya yönelik çalışmaları Lozan Antlaşmasından ve anavatan Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan ikili antlaşmalar, protokollerden doğan ve bu güne kadar gasp edilen tüm haklarımızı geri kazanana kadar her platform ve alanda legal, demokratik, hukuk çerçevesinde, ayrımcılık yapmadan, Yunanistan anayasasından doğan vatandaşlık haklarımızı sonuna kadar kullanarak top yekün bir mücadelenin yürütüldüğü  ve yürüteceği tartışmasızdır. Bunu söylerken yürüttüğümüz mücadelenin aslında ne kadar zorlu bir mücadele olduğunu tarif ediyoruz. İkili ve çok taraflı ilişkilerdeki diplomasiden yana umudu azaltan ortamın bölgede bugünlerde yaşanan tansiyonu nasıl arttırdığını hep birlikte dikkatle izliyoruz. Bugünlerde bizlere yaşatılan baskıların misliyle arttırıldığını görüyoruz. Gelen-giden iktidarların Türk ve Türkiye düşmanlığından beslenme adına haksız hukuksuz şekilde talepler ve uygulamalarla bölgeyi getirdikleri hale tanıklık ediyoruz. Bizler inandığımız doğrultudaki mücadeleden şaşmadan hak arayışı ve yerinde mücadelemizi el birliği ile yürütmekte kararlıyız ve öylede olacak. Umuyoruz ki diplomasiye şans verilir ve diyalog yolu denenir. Aksi takdirde bölgedeki bu ortamın kimseye fayda sağlamayacağı gerçeğine de canlı tanıklık edeceğiz. Kazanç ortaklığı üzerine kurulu iyi bir komşuluk ilişkisi yerine üçüncü tarafları dahil etmek ve husumeti beslemekten Yunanlı siyasetçilerin acilen vazgeçmesi gereği ortadadır. 

74 yıllık yolculuğumuzda bu davaya büyük katkı sağlayan insanlarımızın mücadelesini unutmakta mümkün değildir. Yeri doldurulamaz dava adamlarının bu vesile ile anısını ve hatırasını da bu camia her zaman olduğu gibi şüphesiz yaşatmaya devam edeceğini belirtmek isteriz. Çok değerli insanlarımız aramızdan ayrıldı, ebediyete intikal etti. Onları bir kez daha saygıyla minnetle yad ediyoruz.

Genel Başkan olarak 74 yıldır birlik beraberlik içinde, partiler üstü konumu ile siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü konumda kalan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği bundan sonra da bu konumundan asla taviz vermeden yürüyüşüne devam edecektir. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin 74. Kuruluş yılını bir kez daha kutlar tüm camiamıza hayırlı olmasını temenni eder, geleceğin bizlere güzel günleri müjdeleyeceği inancımla  Batı Trakya Türklerine ve Batı Trakya sevdalısı dostlarımıza saygı ve sevgilerimi sunarım ” dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015