Ne Mutlu Türküm Diyene...
DEB Partisi Mustafa Ali Çavuş ile Devam Dedi
Geri Dön
DEB Partisi Mustafa Ali Çavuş ile Devam Dedi
Dostluk Eşitlik Barış Partisi'nin 4. Olağan Kongresi 22 Mayıs Pazar günü Gümülcine'de muhteşem bir katılım ile gerçekleşti.
23/05/2016

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi'nin 4. Olağan Kongresi 22 Mayıs Pazar günü Gümülcine'de muhteşem bir katılım ile gerçekleşti.

Kongreye; DEB Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, DEB Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Dermeği Başkanı Ahmet Kara, Bölge Bakan Yardımcısı Mustafa Katrancı, Gümülcine Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu ve meclis üyesi Rıdvan Molla İsa, Bölge meclis üyeleri Önder Mümin ve Ahmet İbram, S.Ö.P.A. Mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet, İskeçe S.Ö.P.A. Derneği Başkanı Nurettin Kıyıcı, Batı Trakya M.M.M.M. Cemiyeti Başkanı Asım Çavuşoğlu’nun yanısıra çok sayıda Batı Trakya Azınlık mensubu katıldı.

Divan Başkanlığını Sami Toraman'ın yaptığı kongrede söz alan protokol üyeleri ve davetliler Dr. Sadık Ahmet'i yad ederek, 2010 yılından bu yana görevde olan Mustafa Ali Çavuş ve ekibinin gerçekleştirdiği örnek çalışmaları da takdir etti.

Kongrenin sonunda söz alan DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, 2008 yılında arkadaşlarıyla birlikte bir rüya gördüklerini ve DEB Partisini yeniden canlandırmaya karar verdiklerini belirtti ve böyle gelmiş, böyle gidemez dediklerini söyledi.

“2010 yılında göreve geldikten sonra ilk yapacağımız iş yapılanmaktı. Biz, köy köy, mahalle mahalle, İskeçe, Meriç, Selanik, Gümülcine bölgelerini gezdik ve neden siyaset sahnesinde olmamız gerektiği anlattık” dedi.

Ali Çavuş konuşmasının devamında da Avrupa’daki kuruluşlara üye olduklarını söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“7 Aralık 2015’te saldırıya uğradık. Bizleri susturmak isteyenler, korkutmak isteyenler partimize saldırıda bulundular. Camları indirdiler. Maddi hasar yerine gelir. Ancak liderimizin can verdiği arabayı aldılar. Aradan altı ay geçmesine rağmen devlet yetkilileri bu hususta hiçbir ilerleme kaydedemedi. Şimdi Azınlığın düşündüğü tek bir şey var. Bu arabayı hangi eller aldı. Bunu Yunanlı yetkililere soruyorum. Burada alırken anahtar düşürdüler, orada da bir sonuç çıkmıyor. Hala ne bekleniyor? Biz bunları kimin yapabileceğini, hangi ellerin yapabileceğini Azınlık insanı ve bizler çok iyi biliyoruz. Ve, biz diyoruz ki: Bizim için manevi değeri yüksek olan o aracı geri istiyoruz! Aldığınız gibi, lütfen ama lütfen o aracı yerine koyunuz. Eğer o araç yerine gelmezse, ben de buradan korkmadan ve çekinmeden söylüyorum, Sadık Ahmet’in katili Yunan Devleti’dir, diyorum.

Azınlık adına çok zor günler yaşıyoruz. Bizler, özellikle DEB Partisi yöneticileri olarak bu davaya iki elle sarılmamız lazım. Sizlerin verdiğiniz destekle, EFA soru önergesi sundu. Bir hayaldi bunlar. Bunlar daha ilk. Geçen ay sıkıntılarımızı AP’na gönderdi. DEB artık AP’da.

Bugün bizler için, Batı Trakya Türkleri için önemli bir gün. Ben sözlerime son verirken önemli bir açılamada yapmak istiyorum. Bugüne kadar görev yapmış ebediyete göç etmiş liderimiz olmak üzere, Mustafa amcamız olmak üzere herkese Allah’tan rahmet diliyorum. Görev yapmış olanlara da teşekkür ediyorum. Ama gün mücadele günü. Benim ve bizlerin yapısı böyle. Benim yapım inanmak, hayal etmek ve zoru başarmak. Yine karşınızdayım. Şahsıma ve partiye vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Şimdi buradan söylüyorum. 2019 yılına kadar tekrar başkanım. DEB partisi üç yıl içerinde mecliste olacaktır. Bunu inanarak söylüyorum.

Geçen hafta ülkemizin Cumhurbaşkanı buradaydı. Üzülerek söylüyorum resmi bir davet almadık. Burada sizlerin önünde bunu kınıyorum. Orada çok ilginç bir fotoğraf gördüm. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ANEL partisi yetkilileri bir arada. Buradan Atina’ya da sesleniyorum. Azınlık oyları ANEL’e vermedi. Hiç kimse ülkenin Cumhurbaşkanı da olsa, benim Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nı terbiye edemez! Biz, haklarımızı, kanunu kuralı çok iyi biliyoruz.

Şimdi dik durma zamanı. Bayrağı elimize alıp sokağa inme zamanı. Önümüzde 24 Temmuz rahmetli liderimizin ölüm yıldönümü var. Lozan’ın yıldönümü. Bu baskılar karşısında biz artık susamayız. Biz, DEB olarak şunu öneriyorum: Bayrağı elimize alalım. En azından partimizden mezarlığa kadar bir yürüyüş gerçekleştirelim. Dik durma yürüyüşü. Haklarımızı geri isteme yürüyüşü olsun bu. Rahmetli

Liderimizin arabasını geri isteme yürüyüşü olsun bu. Biz, artık duramayız. Biz artık susamayız. Artık meydanlara inme zamanı geldi. Hani bizleri korkutacaklardı. Ben Yunanlı yetkililere sesleniyorum. Ben canımı vermeye hazırım. Liderimiz şehit oldu. Allah nasip ederse biz de bu yolda şehit olmak istiyoruz“ diyerek sonlandırdı.

Konuşmalardan sonra gerçekleşen seçimde tek aday olan Mustafa Ali Çavuş yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak bizlerde Mustafa Ali Çavuş ve ekibine seçildikleri görevlerinde başarılar dileyerek, "Hep Birlikte Daha Güçlüyüz" diyor ve önümüzdeki dönemde birlikte çok başarılı çalışmalar yürüteceğimizin bilinci ile de tebrik ediyoruz. 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015