Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dev Çınar 75 Yaşında
Geri Dön
Dev Çınar 75 Yaşında
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin 75. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.
09/09/2021

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin 75. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Necmettin Hüseyin açıklamasında; “1946 yılında kurulan ve kurumsallaşarak bugün 75. kuruluş yılını kutladığımız derneğimizin kurucularına, görev yapan başkanlarına, yöneticilerine ve bir bütün olarak bir camia olgusuyla dava mücadelesini beklentisiz olarak yürüten tüm üyelerimize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ebediyete intikal eden değerlerimize de rahmet ve minnetle anıyoruz.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı,1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile emanet edildikleri Yunanistan’da, asıl sahipleri oldukları topraklarda, Yunanistan’ın uyguladığı tüm baskılara, göçe zorlama ve asimilasyon politikalarına rağmen, anavatanın gücü, desteği ve kendi inanç ve değerleri ile Müslüman Türk Azınlık olarak Batı Trakya’da yaşamını sürdürmektedir.                        

Batı Trakya Türkleri, Büyük Türk Milletinin kendisine emanet ettiği Batı Trakya davasını savunmada, yaşatmada, geçen süreçte verdiği mücadelesinde bu davayı her şeyin üzerinde gördüğünü her vesile ile ispat etmenin onur ve şerefini yaşamaktadır.

 Bu inanç ve kararlılıkla 9 Eylül 1946 tarihinde kurulan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği milli kimliğini inkara kalkanlara karşı birlik ve beraberlik içinde dik duruşunu sağlamıştır.

Derneğimiz Batı Trakya Türk Azınlık davasında köklü bir çınar olarak 75 yıldır çizgisinden taviz vermeksizin dimdik ayakta durmaya devam etmektedir. Türkiye genelinde devam eden faaliyetlerinde her zaman iç siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü bir tarzı benimsemiş olup Türkiye’de yaptığı etkinliklerde milli, manevi ve kültürel değerler ile dayanışmanın ön plana çıkarıldığı çalışmalarda üyeleriyle bütünleşmeyi amaçlamış ve bunu da başarmıştır.

Bu doğrultuda kararlı adımlarla geleceğe doğru yürüdüğümüz bu yolda kurumsal yapıyı zafiyete uğratma hevesi olanlar gereken en ağır cevabı alacaktır. Kurumsal yapı içerisinde belirlediğimiz tartışılmasına dahi müsaade etmeyeceğimiz uygulama prensiplerinin doğrultusunda gereken harfiyen yapılacaktır. Dava mücadelelerinde kurumsal yapılar kalıcıdır.  Tarafımızdan alınan tüm kararlar da bu kurumsal yapının geleceğe daha güçlü taşınmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeni ile bazı çalışmalarımızda zaman kaybına uğrasak da ileriye doğru yönelen hedefler ve yapılan kararlı çalışmalar bu alandaki etkin yapının yeni rotasını belirleyecektir. Sağlığı öncelediğimiz bir dönemde önemli olan insan sağlığıdır dedik. En kısa sürede bu sıkıntılı sürecinde sona ermesini temenni ediyoruz.    

75 yıllık dava mücadelesi yolculuğumuzda bu davaya büyük katkı sağlayanların mücadelesini unutmak mümkün değildir. Yeri doldurulamaz dava adamlarının bu vesile ile anısını ve hatırasını da bu camia her zaman olduğu gibi şüphesiz yaşatmaya devam edeceğini belirtmek isteriz. Çok değerli insanlarımız aramızdan ayrıldı, ebediyete intikal etti. Onları bir kez daha saygıyla minnetle yad ediyoruz.

Genel Başkan olarak 75 yıldır birlik beraberlik içinde, partiler üstü konumu ile siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü konumunu muhafaza eden  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği bundan sonra da bu konumundan asla taviz vermeden yürüyüşüne devam edecektir. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin 75. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutlar tüm camiamıza geleceğin güzel günleri getireceği inancımla Batı Trakya Türklerine ve Batı Trakya sevdalısı dostlarımıza saygı ve sevgilerimi sunarım ” dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015