Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dr. Sadık Ahmet 22. Yılda da Unutulmadı, Unutulmayacak
Geri Dön
Dr. Sadık Ahmet 22. Yılda da Unutulmadı, Unutulmayacak
Batı Trakya Türk Azınlığının lideri, Dostluk Eşitlik Barış Pastisi’nin kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının 22. ölüm yıl dönümünde 24 Temmuz Pazartesi günü Gümülcine’deki kabri başında anıldı.
25/07/2017

Batı Trakya Türk Azınlığının lideri, Dostluk Eşitlik Barış Pastisi’nin kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının 22. ölüm yıl dönümünde 24 Temmuz Pazartesi günü Gümülcine’deki kabri başında anıldı.

DEB Partisi ve ailesi tarafından Gümülcine Kahveci Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen anma törenine, anavatan Türkiye ve diğer Balkan Ülkelerinden çok sayıda katılımcının yanı sıra ayrıca Batı Trakya’nın en ücra köşelerinden gelen azınlık mensupları da katıldı.

Batı Trakya Türkleri, Lozan’dan doğan ve gasp edilen hakları için verdiği mücadele ile azınlığın sesini dünyaya duyuran liderlerini 22. yılda da unutmadı ve unutmayacağını haykırdı.

Anma törenine anavatan Türkiye’den Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, SAADET Partisi Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Edirne Valisi Günay Özdemir, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 2. Başkanı Dr. Sebahattin Meriç, BTTDD Teşkilat Başkanı Musa Yurt, BTTDD Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Av. Selahattin Meriç, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş , BTTDD Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel ve BTTDD Bursa Şube Gençlik Kolları Başkanı Çağatay Ali, Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal, Yunanistan’dan Makedon Azınlığı Gökkuşağı Partisi’ni temsilen Yorgos Papadakis, Yunanistan Müslümanlar Birliği Başkanı Naim Elgandur, Yunanistan Yeşiller Partisi AP Milletvekili Adayı Anna Stamu, Bulgaristan’dan DOST Partisi Başkan Yardımcısı Mehmet Hoca, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve diğer yerel yöneticilerin yanı sıra Avrupa Parlamentosunda grubu bulunan Avrupa Hür İttifakı Başkan Yardımcısı Natalia Pinkowska törene katılarak Batı Trakya Türklerine destek verdiler.

Anma töreni sala ve aşr-ı  şerif’in okunması ile başladı. Daha sonra Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif tarafından dua yapıldı. Program selamlama konuşmaları ile devam etti.

Açılış konuşmasını DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş yaptı. Daha sonra sırasıyla BTTDD Teşkilat Başkanı Musa Yurt, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Makedon Azınlığı Gökkuşağı Partisi temsilcisi Yorgos Papadakis, Yunanistan Müslümanları Birliği Başkanı Naim El-Gandur, Bulgaristan DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hoca, Edirne Valisi Günay Özdemir, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, SAADET Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Avrupa Hür İttifakı (EFA) Başkan Yardımcısı Natalia Pinkowska, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız birer konuşma yaptı. En son kürsüye gelen rahmetli Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Sadık Ahmet de ailesi adına bir teşekkür konuşması yaptı.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına konuşan Teşkilat Başkanı Musa Yurt’un konuşmasının tam metni;

“Sayın Dişişleri Bakan Yardımcım, Sayın T.C. Gümülcine Başkonsolosum,  sayın Milletvekilleri, sayın DEB Partisi Genel Başkanım, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanım, sayın Seçilmiş Müftülerim, sayın Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve yöneticileri, Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in saygıdeğer ailesi ve Sevgili Batı Trakyalı Hemşehrilerim, sizleri Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin ve derneğimiz adına sevgi ve saygı ile selamlamak isterim.

Batı Trakya Türk Azınlığının lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 22. yılında ruhunu şad etmek ve kendisini özlemle ve minnetle anmak için burada toplanmış bulunmaktayız.

Batı Trakya Türklerinin, rahmetli liderimizin öncülüğünde başlayan hak arama mücadelesinin üzerinden yaklaşık 30 yıl, rahmetlinin bu mücadeleyi sürdürür iken elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının üzerinden de tam 22 yıl geçmiş olmasına rağmen, Batı Trakya Türklerinin sorunları malesef artarak devam etmektedir.

Yani kısaca 30 yıl önce imza kampanyalarının başladığı dönemdeki var olan sorunların çözümünü bir kenara bırakın, onlarla birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı bu gün yaratılan yeni hak gaspları ve ilkel sindirme politikaları ile mücadele etmek zorunda bırakılmış durumdadır.

Büyük dava adamı, liderimiz Dr. Sadık Ahmet ile birlikte geçmişte omuz omuza, günümüzde ise onun açtığı yoldan hareket ederek haklı mücadelesini sürdüren bir Batı Trakya Türk toplumu. Elinden alınan tüm yasal haklarını tekrar elde etmek adına yürüttüğü mücadelesini, her daim hukuk çerçevesinde ve demokratik haklarının kullanılması yolu ile yürütmüş ve yürütmektedir. Batı Trakya Türk toplumu hiçbir zaman yasal mücadelenin dışına çıkmamış ve çıkmayacaktır.

Değerli katılımcılar 2018 yılı başından itibaren topyekün bir hareketle tüm dünyaya sesimizi duyurmak için bu mücadeleye yeni bir ivme katma zamanının geldiğini, hatta geçtiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Tüm diyalog yollarını sonuna kadar açın ve demokrasi tarihine kara leke olarak geçecek bu uygulamalara son vermek üzere adım atmaya hazır olun.. 94 yıllık bu mücadelede geçmişteki hatalı uygulamalardan geri dönün, bizlerde yaşadığımız sıkıntıları unutturmak adına çalışalım ve güzel bir geleceğe adım atarak yol alalım.

Batı Trakya Türk azınlığının, bundan sonra da gasp edilen tüm haklarının geri alımına kadar hukuk çerçevesindeki bu hak arama mücadelesinin devam edeceğinin sözünü, bu gün burada liderimizin manevi huzurunda ben bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına merhum liderimizin ruhunu bir kez daha yad ediyor, Genel Başkanımız Av. Necmettin Hüseyin adına saygılarımı sunuyorum” dedi.

Dr. Sadık Ahmet için kabri başında düzenlenen anma töreni sona erdikten sonra program, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Merkezi’nde Mevlid-i Şerif’le devam etti. Din görevliler tarafından okunan Mevlid-i Şerif’in duası Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı.

Dr. Sadık Ahmet’in 22. ölüm yıldönümü vesilesi ile DEB Partisi ve Sadık Ahmet ailesi tarafından düzenelenen anma programı, parti genel merkezinde okutulan Mevlid-i Şerif’ten sonra törene katılan binlerce soydaşa akşam yemeği ikramıyla sona erdi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015