Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dr. Sadık Ahmet'i Andık
Geri Dön
Dr. Sadık Ahmet'i Andık
1923 yılında imzalanan Lozan Barış Anlaşması ile Yunanistan’da bırakılan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın verilmeyen vatandaşlık hakları ve özgürlüğü için mücadele vermiş dava adamı merhum Dr. Sadık Ahmet 19. ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı.
25/07/2014
1923 yılında imzalanan Lozan Barış Anlaşması ile Yunanistan’da bırakılan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın verilmeyen vatandaşlık hakları ve özgürlüğü için mücadele vermiş dava adamı merhum Dr. Sadık Ahmet 19. ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı.
 
Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın unutulmaz lideri, DEB Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanı merhum Dr. Sadık Ahmet’in ölüm yıl dönümü münasebeti ile, dün Gümülcine’de kabri başında anma töreni düzelendi.
 
Dostluk Eşitlik Barış Partisi ve Sadık Ahmet ailesi tarafından düzenlenen anma töreni saat 17:30’da gerçekleşti. Törene, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri, İskeçe, Gümülcine ve Meriç illerinden farklı köylerden soydaşlar katıldı. Ayrıca törene anavatan Türkiye'den ve konuşumuz Bulgaristan’dan siyasi temsilciler ve dernek yöneticileri de katıldılar.
 
Gümülcine’de yapılan törene BTTDD derneği adına Teşkilat Başkanı Musa Yurt, İzmit Şube Başkan Yardımcısı Lütfi Bodur, Sakarya Şube Başkanı Hayri Latif, Keşan Şube Başkan Yardımcısı Ayhan Beyli, Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse ve İzmir Şube Başkanı Aydın Özcan katıldı.
 
Anma töreni, İsmail Karagöz ve Edirne Selimiye Camii İmamı Tamer Alat’ın okuduğu salâ ve Asr-ı Şerif ile başladı. Duayı ise Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm yaptı.
 
Program devamından T.C. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, T.C. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kudret Bülbül, T.C. Selanik Başkonsolos Tuğrul Biltekin, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’nun gönderdiği mesajlar okundu.
 
Mesajların ardından 25 Mayıs tarihinde yapılan AP seçimlerine ilk defa katılan DEB Partisi’nin aldığı 43 bin oyu temsilen, Dr. Sadık Ahmet’in mezarına 43 gül bırakıldı.
 
Program, konuşmalarla devam etti. Açılış konuşması DEB Partisi Başkanı Mustafa Aliçavuş tarafından yapıldı. Devamında BTTDD’ni temsilen Teşkilat Başkanı Musa Yurt konuşma yaptı. Teşkilat Başkanımızın konuşmasının akabinde Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, T.C. Gümülcine Başkonsolosu İlhan Şener, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Sinan Ogan, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından konuşmalar yapıldı. Törende teşekkür konuşmasını ise Levent Sadık Ahmet yaptı.
 
Protokol üyeleri yaptıkları konuşmalarda, merhum lider Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın refahı, hakları, özgürlüğü, birlik beraberliği için vermiş olduğu mücadelenin önemine değindiler.
 
Anma programı Mevlid-i Şerid ile devam etti. Mevlid-i Şerif, geçen senelerde Gümülcine Eski Camiinde okutulurken, bu yıl Büyük Sirkeli köyü camiinde okutuldu. Anma törenine katılan, mevlidi dinlemeye giden soydaşlara DEB Partisi tarafından Sirkeli köy meydanında iftar yemeği verildi.
 
DEB Partisi ve Sadık Ahmet ailesi tarafında düzenlenen anma etkinliği, BTAYTD’i çatısı altında faaliyet gösteren Genç Akademisyenler Topluluğu’nun düzenlediği 6. Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’nın Sirkeli futbol sahasında oynanan final maçı ve madalya töreni ile sona erecek.
Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015