Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dr.Sadık Ahmet Aramızdan Ayrılışının 25.Yılında Anıldı
Geri Dön
Dr.Sadık Ahmet Aramızdan Ayrılışının 25.Yılında Anıldı
Dr.Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 25.yılında anma etkinliği, bu yıl salgın nedeniyle uygulanan önlemler çerçevesinde sınırlı katılımla gerçekleştirildi. Bu yılki törene Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin katıldı.
25/07/2020

Dr.Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 25.yılında anma etkinliği, bu yıl salgın nedeniyle uygulanan önlemler çerçevesinde sınırlı katılımla gerçekleştirildi. Bu yılki törene Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin katıldı.

Dr. Sadık Ahmet’in vefatının yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ilk tören Sadık Ahmet’in Gümülcine Kahveci Mezarlığı’ndaki kabri başında yapıldı. Buradaki törene DEB Partisi yönetimi, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile birlikte bu yıl törenlerde derneğimizi temsilen genel başkan adına Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Tekirdağ Temsilcisi Özkan Haşim  katıldı.  Anma etkinliğinde Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif tarafından yapılan dua sonrasında aile adına katılımcılara teşekkür edildi.

Dr. Sadık Ahmet’i Anma etkinliği  Gümülcine’deki Diamond Restorant’ta  devam etti. Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Başkonsolos Murat Ömeroğlu, Sadık Ahmet ailesi, DEB Partisi yöneticileri, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, AP adayları, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri, Türk azınlık belediye başkanları ve diğer davetliler katıldı. Derneğimiz adına bu yılki anma etkinliklerine Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin’i temsilen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Tekirdağ Temsilcisi Özkan Haşim söz aldı.

Etkinlik merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle başladı. Daha sonra ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesaj Atina Büyükelçisi Burak Özügergin tarafından okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türkleri ve Türk milletinin gönlünde taht kurduğunu belirtti. Batı Trakya Türklerinin edindiği kazanımlarda Sadık Ahmet’in önemli payı olduğu vurgulanan mesajda, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın asla yalnız ve sahipsiz olmadığı vurgulandı.  Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin  yaptığı konuşmada “Şu fani dünyadan bir Sadık Ahmet geçti” diyerek sözlerine başladı. Büyükelçi şunları dile getirdi: “Bizler unutmadık ve unutmayacağız. Çünkü bazı liderler ait oldukları toplumların yaşamına, kendileri bu dünyadan göçüp gittikten sonra da yön verirler. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; yolunda yürüyen bir yolcunun sadece ufku görmesi kafi değildir. Muhakkak ufuk ötesini de bilmesi ve görmesi lazımdır. Dr. Sadık Ahmet ufkun ötesini de görebilen, zor koşullarda Batı Trakya Türklerine liderlik ve rehberlik etmiş bir toplum lideridir. Anavatan ve ötesinde milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir.” Dedi.

 DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu yaptığı konuşmada Sadık Ahmet’i toplum olarak unutmayacaklarını belirterek, partinin eski genel merkezinden çalınan Sadık Ahmet’in kaza yaptığı aracı hatırlattı ve “Bizler için çok büyük anlamı olan o aracın iade edilmesini istiyor ve bekliyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Sadık Ahmet’in eşi ve DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet konuştu. Işık Sadık Ahmet, Lozan Antlaşması’ndan doğan hakları yeniden elde edene kadar Batı Trakya Türk Azınlığı’nın mücadelesinin devam edeceğini vurguladı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ise yaptığı konuşmada, merhum Sadık Ahmet ile yaşadığı olayları ve hapishane günleri başta olmak üzere bazı hatıralarını anlattı.

Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin’i temsilen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Tekirdağ Temsilcisi Özkan Haşim aldığı sözde ;

"Sayın Gümülcine Başkonsolosum, Sayın Büyükelçim, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanım, Sayın Milletvekilleri, Sayın Seçilmiş Müftülerim, Sivil Toplum Kuruluşlarının sayın Başkan ve yöneticileri, Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in saygıdeğer ailesi ve Sevgili Batı Trakyalılar,

Sizleri Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Batı Trakya Türk Azınlığının lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 25. yılında ruhunu yad etmek, kendisini özlemle ve minnetle anmak için burada toplanmış bulunmaktayız.

Bu yılki anma töreni Covid-19 salgını ile mücadele çerçevesinde alınan tedbirlerin gölgesinde, önlemlere uyularak kısıtlı bir katlımla gerçekleşiyor. Bu sıkıntılı sürecin bir an önce sona ermesini ve hayatımızın normale dönmesini temenni ediyoruz.

Yaklaşık yüz yıl önce imzalanan Lozan Antlaşması hükümlerine ve mütekabiliyet esasına bağlı olarak Batı Trakya Türk Azınlığının toplumunun kazanımları olan haklarının tamamı gasp edilmeye devam edildiği bir dönemde toplumuna önderlik yapan ve imza kampanyalarının mimarı, Batı Trakya Türk azınlığının hak arama mücadelesinin sembol ismi, Dr. Sadık Ahmet’in elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının üzerinden geçen tam bir çeyrek asır.

Çeyrek asırlık süreçte ise maalesef Batı Trakya Türk Azınlığının yine gasp edilen haklarına ve kazanımlarına saldırılara şahitlik ettik.35 yıl önce imza kampanyalarının başladığı dönemde var olan sorunların çözümünü bir kenara bırakın, onlarla birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı bugün yaratılan yeni hak gaspları ve sindirme politikaları ile mücadele etmek zorunda bırakılmış durumdadır.

Batı Trakya Türk Azınlığı her zaman yasal zeminlerde haklı mücadelesini sürdürmüş bunun dışına çıkmamıştır. Büyük dava adamı, liderimiz Dr. Sadık Ahmet ile birlikte geçmişte omuz omuza, günümüzde ise onun açtığı yolda Batı Trakya Türk Azınlığı haklı mücadelesini sürdürmekte, bu mücadelesini de hukuk çerçevesinde ve demokratik haklarının kullanılması yolu ile yürütmektedir.

Bu gün burada Liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 25. yılı münasebeti ile covid tedbirleri gölgesinde toplanmış bulunmaktayız. Sözü fazla uzatmamak adına sizlerle duygu ve düşüncelerimizi kısaca paylaşma adına karşınıza geldik.

Hükümetimizden Batı Trakya Türk Azınlığı olarak çözüm adına beklentilerimiz var, Yine yeni cumhurbaşkanından umutlarımız var. Bir kez tekrar ediyoruz Liderimizin ve Batı Trakya Türk Azınlığının yıllardır mücadelesini verdiği, Lozan Antlaşması ve ikili antlaşmalar ile kazanımlarımız olan, gasp edilen haklarımızı verin.

Savaş tamtamlarını çalanların kaybettiği ve ikili ilişkilerde kazanımların karşılıklı olabilirliğinin mümkün kılındığı, azınlığın haklarına, huzuruna ve mutluluğuna dokunulmadığı, kazanımlarının kabul gördüğü bir ortam mümkündür. Bugün Ayasofyadan semaya yükselen duaların dünya barışına, huzura, insanlığın geleceğine katkı sunmasını temenni ederek bizlerde oradaki dualarla birleştirerek liderimize dualarımızı gönderiyoruz.

Her yıl olduğu gibi son olarak da liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’e buradan toplumum adına şunun sözünü vermek isterim;

Mücadelemizle özdeşleşen liderimiz, 25 yıl önce bu toplum adına mücadele verirken aramızdan ayrıldığın günden bu yana Azınlık seni hiç unutmadı ve unutmayacak. Açtığın yoldaki hak arama mücadelesi devam ediyor ve devam edecek.

Bugün önlemler çerçevesinde kısıtlı katılım olsa da gönüllerde her zaman olduğu gibi muhteşem bir katılım ile haklı davamızın çeyrek asırdır toplum tarafından ne kadar doğru şekilde benimsendiğinin ve kabul gördüğünün canlı kanıtıdır. Size söz veriyoruz, Batı Trakya Türkleri sizin açtığınız yoldan yasal hak arama mücadelelerine ilk günkü azim, inanmışlık ve kararlılıkla tüm gasp edilen haklarını alana kadar mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir.

Değerli katılımcılar Büyük dava adamı, liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’i aramızdan ayrılışının 25. Yılında bir kez daha özlem, minnet ve şükranla anarken, Genel Başkanım Av. Necmettin Hüseyin’in size selam ve sevgilerini ileterek saygılarımı sunuyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene.. “ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Anma etkinliğine mesaj gönderen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop yanında siyasi parti genel başkanları  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın olmak üzere ayrıca bakan ve bürokratların yazılı veya video mesajarı katılımcılarla paylaşıldı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015