Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dr.Sadık Ahmet Aramızdan Ayrılışının 26.Yılında Anıldı
Geri Dön
Dr.Sadık Ahmet Aramızdan Ayrılışının 26.Yılında Anıldı
Batı Trakya Türk azınlığının haklı mücadelesinin öncüsü merhum liderimiz Dr.Sadık Ahmet aramızdan ayrılışının 26.yılında kabri başında anıldı.
27/07/2021

Batı Trakya Türk azınlığının haklı mücadelesinin öncüsü merhum liderimiz Dr.Sadık Ahmet aramızdan ayrılışının 26.yılında kabri başında anıldı. Covid 19 salgını nedeniyle uygulanan tedbirler çerçevesinde sınırlı katılımla gerçekleşen törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık katıldı.

Dr. Sadık Ahmet’in vefatının yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ilk tören Sadık Ahmet’in Gümülcine Kahveci Mezarlığı’ndaki  kabri başında yapıldı. Buradaki töreneTürkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TC Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, TC Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi, , Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, GTGB Başkanı Sedat Hasan, BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet, DEB Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, AP adayları, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri, Türk azınlık belediye başkanları ile derneğimizi temsilen konuşmacı olarak genel başkan adına Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Necmettin Kahya katıldı.  

Okunan sala ve Kur’an-ı Kerim ardından İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin yaptığı duayla başlayan tören protokol konuşmalarıyla devam etti.DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu’ nun açılış konuşmasının ardındangünün anlam ve önemini belirten konuşmalar, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi adına Denetim Kurulu Başkanı Necmettin Kahya, Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Türkiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapıldı. Kapanış konuşmasını Dr. Sadık Ahmet ailesi adına Işık Sadık Ahmet yaptı.

Dr. Sadık Ahmet’i Anma etkinliği   törene iştirak eden protokol üyelerine, diğer misafirlere ve katılan tüm soydaşlara Gümülcine-Kozluköy yolunda ‘Seramoni’ etkinlik salonunda verilen yemekle devam etti.Buradaki program saygı duruşunun ardından Batuhan Hasanın hazırladığı Dr. Sadık aAhmet Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra TC.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ ın konuşması ve pandemi sebebiyle katılamayanların gönderdikleri mesajların okunmasıyla devam eden program katılımcıların DEB Partisi Gençlik Kolu üyelerinin hazırlamış olduğu panoları gezmesiyle sona erdi.

Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin’i temsilen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği GenelMerkez denetim Kurulu Üyesi Necmettin Kahya yaptığı konuşmasında;

“Sayın Sayın Bakamım, Gümülcine Başkonsolosum, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanım, Sayın Milletvekilleri, Sayın Belediye Başkanları, Sayın Seçilmiş Müftülerim, Sivil Toplum Kuruluşlarının sayın Başkan ve yöneticileri, Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in saygıdeğer ailesi ve Sevgili Batı Trakyalılar,

Sizleri Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin adına sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Batı Trakya Türk Azınlığının lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 26. yılında kendisini anmak için Covid-19 tedbirleri gölgesinde toplanmış bulunmaktayız.

Bu yılki anma töreni Covid-19 salgını ile mücadele çerçevesinde alınan tedbirlerin gölgesinde, önlemlere uyularak kısıtlı bir katlımla gerçekleşiyor. Bu sıkıntılı sürecin bir an önce sona ermesini ve hayatımızın normale dönmesini temenni ediyoruz.

Lozan Antlaşması hükümleri ve mütekabiliyet esasına bağlı olarak Batı Trakya Türk Azınlığının kazanımları olan haklarının tamamının gasp edildiği bir dönemde toplumuna önderlik yapan, Batı Trakya Türk azınlığının hak arama mücadelesinin sembol ismi, Dr. Sadık Ahmet’in elim bir trafik kazası ile aramızdan ayrılışının üzerinden geçen çeyrek asrın üzerinde bir zaman.

Ve bu geçen zaman içerisinde maalesef Batı Trakya Türk Azınlığının yine gasp edilen haklarına ve kazanımlarına saldırılara şahitlik ediyoruz. 35 yıl önce imza kampanyalarının başladığı dönemde var olan sorunların çözümünü bir kenara bırakın, onlarla birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı bugün yaratılan yeni hak gaspları ve sindirme politikaları ile mücadele etmek zorunda bırakılmış durumdadır.

Neredeyse geçen bu süre ile özdeileşen İskeçe Türk Birliği mücadelesinin 35 yılı aşan hukuk sürecinde hala kafatasçı zihniyetlerden kurtulamadığımızı görüyoruz. Yunan yargısı adaletten uzak Yunan derin devletine teslimiyet ile  verdiği kararlarla insanlık adına utanç vesileleri yaratmaya maalesef devam ediyor. BİR KEZ DAHA DUYUN DİYE bugün liderimizin baş ucunda  SÖYLÜYORUZ TÜRK DOĞDUK TÜRK OALRAK YAŞAYACAĞIZ TÜRK OLARAK ÖLECEĞİZ.. Bunu eninde sonunda hazmedeceksiniz.

Saygıdeğer katılımcılar Batı Trakya Türk Azınlığı haklı mücadelesini her zaman yasal zeminlerde sürdürmüş bunun dışına çıkmamıştır. Büyük dava adamı, liderimiz Dr. Sadık Ahmet ile birlikte geçmişte omuz omuza, günümüzde ise onun açtığı yolda Batı Trakya Türk Azınlığı haklı mücadelesini sürdürmekte, bu mücadelesini de hukuk çerçevesinde ve demokratik haklarının kullanılması yolu ile yürütmektedir.

Hükümetimizden Batı Trakya Türk Azınlığı olarak çözüm adına beklentilerimiz var. Bir kez daha tekrar ediyoruz Liderimizin ve Batı Trakya Türk Azınlığının yıllardır mücadelesini verdiği, Lozan Antlaşması ve ikili antlaşmalar ile kazanımlarımız olan, gasp edilen haklarımızı verin.

Her yıl olduğu gibi liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’e buradan toplumum adına şunun sözünü vermek isterim;

Mücadelemizle özdeşleşen liderimiz, 26 yıl önce bu toplum adına mücadele verirken aramızdan ayrıldığın günden bu yana Azınlık seni hiç unutmadı ve unutmayacak. Açtığın yoldaki hak arama mücadelesi devam ediyor ve sorunlar çözülünceye kadar da devam edecek.

Size söz veriyoruz, Batı Trakya Türkleri açtığınız yolda yasal hak arama mücadelelerine ilk günkü azim, inanç ve kararlılıkla gasp edilen tüm haklarını alana kadar mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir.

Saygıdeğer katılımcılar büyük dava adamı, liderimiz merhum Dr. Sadık Ahmet’i aramızdan ayrılışının 26. Yılında bir kez daha rahmet, özlem ve minnetle anarken, Genel Başkanım Av. Necmettin Hüseyin’in size selam ve sevgilerini ileterek saygılarımı sunuyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene.” dedi.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015