Genel Başkandan Yeni Yıl Mesajı | Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Ne Mutlu Türküm Diyene...
Genel Başkandan Yeni Yıl Mesajı
Geri Dön
Genel Başkandan Yeni Yıl Mesajı
Av. Necmettin Hüseyin “Batı Trakya Türkleri olarak hareketli bir yılı geride bırakmış bulunuyoruz.  24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyetinin garantörlüğünde teslim edildiğimiz vatanımız Yunanistan’da sorunlarımızın bir önceki yıla göre azalması bir yana arttığını gördüğümüz bir yılda, geçen yıl temennisinde bulunduğumuz Türkiye’de yaşadığımız bürokratik sorunların çözüme kavuştuğunu ve teker teker müjdelerini verdiğimiz bir yılı iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz.
31/12/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yeni yıl mesajı yayınladı.

Av. Necmettin Hüseyin “Batı Trakya Türkleri olarak hareketli bir yılı geride bırakmış bulunuyoruz.  24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyetinin garantörlüğünde teslim edildiğimiz vatanımız Yunanistan’da sorunlarımızın bir önceki yıla göre azalması bir yana arttığını gördüğümüz bir yılda, geçen yıl temennisinde bulunduğumuz Türkiye’de yaşadığımız bürokratik sorunların çözüme kavuştuğunu ve teker teker müjdelerini verdiğimiz bir yılı iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz.

Lozan Antlaşması ile mütekabiliyet esasına dayalı olarak yasal kazanımlarımız olan haklarımızın son yarım yüzyılda nerede ise tamamının elimizden alındığı, fakat iktidara gelir iken söylemleri ile Batı Trakya Türk Azınlığına umut olan bir döneme girdiğimizi düşündürmüştü. Ancak bir önceki yılda olduğu gibi Batı Trakya Türk Azınlığının hak gasplarının nerede ise yine zirve yaptığı bir yılı bize yaşattıkları görülmektedir.  İkili ilişkiler açısından 65 yıl sonra gerçekleşen en yüksek düzeyli ziyaret öncesi veya sırasında gelebilecek müjdeleri sıralanması gönüllerden geçen isteğimizdi. Tarihi ziyaretle bu fırsatın doğduğunu, insan hakları adına, demokrasi adına, insanlık adına değişim ve dönüşüm fırsatıdır diye düşündük. Yetkililerin el ele Batı Trakya’yı ziyaret edip eşit statüde vatandaş söylemlerine vurgu yapmak yanında, sizler bu ülke için zenginliksiniz ve azınlık olmaktan kaynaklanan haklarınız konusunda adım atmaya Yunanistan olarak kararlıyız ve bu ziyaret bunun başlangıcıdır denmesini arzuladık.  Yinede bu tarihi ziyaret üstüne bu değerlendirme ve yaklaşımlar için geç değildir diyoruz.

Bu yılda hatırlatmak istiyoruz; Sayın Başbakan, Batı Trakya Türkleri her daim varlıklarını sürdürme mücadelesini yaşadıkları vatanının yanında yer almış, Yunan topraklarının savunması için şehit vermiş, bugüne kadar demokratik haklarını hukuk çerçevesi dışında asla aramamış, aşırı uç söylemleri dile getiren hiç bir kişi ve unsurun yanında olmamış, vatandaşlık ve azınlık haklarını ararken Yunan Devletine ve birlikte yaşadığı topluma karşı hiç bir şekilde yakıcı yıkıcı bir tavır içerisinde olmamıştır. Haklarını savunurken ikili ve uluslararası anlaşmaların kendisine belirlediği statü ve güvencelerin beraberinde getirdiği vatandaşlık hakları yanında azınlık olması nedeniyle sağlanan pozitif hakların sağladığı yasal zeminin dışında da bir mücadeleyi asla benimsememiştir. Azınlık, yaşadığı toplumun içinde, toplumla birlikle huzur içerisinde, mutlu bir azınlık olarak birlikte yaşamanın  önemini vurgulayan bir yaklaşımı benimsemiştir.  Şunu bir kez daha vurgulamak isteriz ki bizler yakan-yıkan, bölmeye kalkan, toplumları ayrıştıran, kendi mutluluğumuzu huzurumuzu ararken komşularımızın, birlikte yaşadığımız insanların huzurunu kaçıran, onları yok sayan bir anlayışın içerisinde asla olmadık, olmayacağız. Bazı odakların yansıtmaya çalıştığı veya sürüklemek istediği bir noktaya, yöne asla girmeyeceğiz. Bu çerçevede, ayrılıkçı söylem ve eylemlerden uzak kalmaya da devam edeceğiz. Haklı davamızda, haklı mücadelemizi bu sayede de asla zaafiyete uğratmayacağız.  Azınlığımız mülayim ve birlikte huzur içerisinde yaşaması çok kolay bir toplumdur.

Bizlere 2017 yılında iyi şeyler yaşattınız diyemiyoruz.  Maalesef yine okullarımızı kapattınız, müftülerimizi, belediye başkanlarımızı haksız yere yargıladınız. Savcılıkları mahkemeleri yöneticilerimiz için olağan güzergah haline getirdiniz. Batı Trakya Türk Azınlığının sivil toplum örgütü tabelalarını isminde Türk geçiyor diye açmaya cesaret edemediniz. Açılmaması için yapılan, yaftalayan ve bizleri sakıncalı ilan ederek rencide eden yasal düzenlemelere el birliği ile imza attınız. Bizlerle birlikte Yunanlı komsularımızı da ekonomik olarak Avrupa Birliğinin en geri kalmış bölgesinde cezalandırmaya devam ettiniz. 

Gelin yılın son günlerine denk gelen 65 yıl sonraki son ziyareti milat kabul edelim. Batı Trakya Türk Azınlığının Yunanistan’da insanca, huzur içerisinde ve mutlu şekilde yaşaması için yasal kazanımlarının kabul gördüğü ve bugüne kadarki hak gasplarının sona erdiği, ucube düzenlemelerle yasal zemin yaratılan uygulamaların sona erdiği bir yıl olmasını sağlayın. Azınlıkların iki komşu ülke arasında iyi ilişkilerde gönüllerin  birleştiği dostluk köprüsü olsun. Renklilik yaratan zenginliğimizle yaşadığımız bölgelerimiz barışla huzurla anılsın diyoruz. Bu temennimizin gerçek olması en büyük dileğimizdir.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez Yönetimi olarak görev süremizi 14 Mayıs 2017 de tamamladık ve bir kez daha göreve talip olduğumuz, göreve geldiğimiz bir yılı yaşadık. Geçen yıl tabanla kucaklaşmamızın sonucu olacak kazanımlarımızın müjdelerini genel kurulumuz da vermeyi umut ediyoruz demiştik. Anavatanımızda yaşadığımız tüm sorunların çözümüne ilişkin müjdeleri teker teker genel kurulumuzda sayabilmenin huzurunu yaşadık. Ve şimdi uygulanmasının takipçisi olacağız ve bunların harfiyen uygulanmasını sağlamak için efor sarf edeceğiz dedik. Genel kurulumuzdan bugüne bir kısmı uygulamada eksiksiz yürürken, bir kısmında henüz uygulamada teknik sıkıntıların yaşandığını görüyoruz.  Uzun süreli ikametlerde ikinci bir şansı yeni yılla birlikte yaşayacağız. İlk fırsatı kaçıranlar açısından yeniden bir şans doğmuş olacak. Yine genel sağlık sigortasından birinci derece Türk vatandaşı yakını olanlar dışında kalan tüm hemşehrilerimizin yararlanmaya başlaması, üniversite harçlarının sıfırlanmasına yönelik uygulamanın bir an önce hayata geçirilmesi ile mevcut ikametlere kişiye bağlı çalışma izni tanımlanması yanında istisnai vatandaşlık başvuru sürecinin de takipçisi olmaya devam edeceğimiz bir dönemdeyiz. Yılın ilk aylarında bu konulardaki uygulamalarının tamamının hayata geçeceğine inanıyoruz.

2017 yılı içerisinde yaptığımız çalışmalarla tabanla iç içe olmamızın semerelerini fazlasıyla gördüğümüzü düşünüyoruz. Bu yönde hizmet noktalarımız eliyle daha da güçlenerek yolumuza devam etmemizin bu yönde gücümüze güç katacağı aşikardır. Yapılan çalışmaların neticelerinin tüm balkanlara yönelik uygulamaların hayata gerçekleştirilmiş olmasına vesile olmak bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Kurumsal gücümüzün açık yansımasıdır. Geçen yıl vurguladığım gibi bir kez daha belirtmek istediğim şey şudur. Kişiler gelip geçicidir. Uzun soluklu bu mücadelelerde tek gerçek kurumsal mücadeledir, kurumlardır. İnsanımızın kendi kurumlarını sahiplenmesi ve kurumları etrafında organize olması önemlidir. 71 yıldır Türkiye de herkese örnek olan yapımızla tek çatı altında el birliği ile daha da güzel günlere doğru yol alacağımıza inancımı bu vesile ile bir yıl aradan sonra bir kez daha yineliyorum.

Sayılı saatler sonra 2018 yılına gireceğimiz bu günde samimi bu duygu ve düşünceler ile Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu kardeşlerimiz başta olmak üzere herkesin yeni yılını kutlar, gelecek adına daha olumlu bakacağımız günlerin de çok yakın olduğu ümidi ile herkese sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015