Ne Mutlu Türküm Diyene...
Güncel Seyahat Bilgilendirmesi - 02 Ağustos 2020
Geri Dön
Güncel Seyahat Bilgilendirmesi - 02 Ağustos 2020
Yunanistan ve Batı Trakya’ya seyahat edecek üyelerimizin ve Türk vatandaşlarının yanında Türkiye’ye dönüş için seyahat planlamaların da sorun yaşamamaları için güncel açıklamalarımızı derneğimizin  www.bttdd.org.tr web portalı üzerinden ve derneğimizin sosyal medya hesaplarından takip etmeleri başkaca açıklamalara itibar edilmemesi önerilmektedir.
02/08/2020

Tarafımızdan daha öncede yapılan açıklamalarda Türkiye- Yunanistan arasındaki seyahat düzenlemelerine ilişkin değişiklikler ve güncel bilgilerinin tarafımızdan paylaşılacağı ifade edilmiştir.

23 Temmuz 2020 Tarihinde yaptığımız önceki açıklama ile kara sınır kapılarında geçilen uygulama doğrultusunda Yunan vatandaşlarının Türk vatandaşı eşleri için ülkeye giriş izni verilmediğini belirtmiştik. Uygulama halen devam etmektedir. Bunun yanında Yunanistan da oturumu bulunan Türk vatandaşları yanında Yunan vatandaşlarının da Yunanistan’a giriş yapmadan en az 24 saat önce travel.gov.gr internet adresine girerek elektronik ortamda yani Yunanistan da e-devlet olarak uygulanan sistemden seyahat bilgi formu doldurmaları gerekmektedir. Bu uygulama çıkışlar içinde benzeri şekilde uygulamaya başlamış olup sistem üzerinden bildirim form doldurmak yeterli olmakta ve gelen dijital bildirim evrakının veya çıktısının gösterilmesi ile seyahat edilmesine bir engel kalmamaktadır. Bu uygulama Türkiye’ye gidiş ve dönüşleriyle ilgili olarak Yunan vatandaşı olanlar için 4 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli olup 4 Ağustos 2020 tarihinde yeniden değerlendirilecektir.  

Web sitesinde yer alan formda her yolcu için yolculuk yapacak kişinin bilgileri, gittiğinde kalacağı adres, toplu veya özel araç ulaşımı ile ilgili bilgiler her yolcu için yapılacaktır. Beraberinde bu kişilerin seyahat edecek reşit olmayan çocuklarına ait bilgilerin doldurulması istenmektedir. 18 yaş altı için ayrıca form doldurulmayacaktır.

Takip ettiğimiz güncel durumda genelde form dahi sorulmaksızın, hiç bir işem yapmadan veya giriş formunu tersine doldurulması ile seyahat imkanı tanınmaktadır. Döndürülme riskini göze alanlar aradında çevirmeler nadiren yapılmaktadır. Altyapısı oluşturmadan uygulamaya konan ve keyfi uygulamalara sahne olan giriş çıkışlarda azda olsa zaman zaman da büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. 

Beyan Formu (Ipeftini Dilosi-Υπεύθυνη Δήλωση) Nasıl Doldurulur?

Yunanistan'dan Türkiye'ye gelecek, Yunanistan vatandaşlarının çıkış kapısında beyan formu (Ipeftini Dilosi-Υπεύθυνη Δήλωση) vermesi gerekmektedir.

Belgeyi sistem üzerinden almak için izlenmesi gereken yol şu şekildedir;

AFM numarası olmayanlar için;

A-AFM numarası ve Taxisnet şifrelerinin alınması (Muhasebeci ile yapılmaktadır) Eksoteriki olarak AFM istenirse yerleşik vekil istenmektedir.

B-Yunanistan’da kişiye ait kayıtlı cep telefonu numarası alınması (Sözleşmenin alınması gerekmektedir)

C-Gov.gr e-devlet sisteminde yer alan Ethniki Trapeza (Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος), Piraeus Bank (Τράπεζα Πειραιώς), Alpha Bank ve Eurobank’tan herhangi birinde hesap açılması ve internet bankacılığı şifrelerinin alınması.

Banka hesap numarası açılabilmesi için;

  • Muhasebeciden ekataristikon belgesi, (AFM numarası yeni alındığı için bu işlem 24 saat sonra gerçekleşmektedir.)
  • AFM Belgesi
  • Elektrik veya su faturası (Kişinin kendi adına olması gerekmiyor, aile yakını yerleşik kişinin adına da olabilir)
  • Cep Telefonu Hat Sözleşmesi
  • Kimlik Belgesi Fotokopisi
  • Bankalar yeni hesap açılması işleminde randevu ile çalışma yapabiliyor. Randevu alırken dikkat edilmesi gereken konu hesabın açılacağı şubede internet bankacılığı için şifre zarfının olup olmadığı sorulmalıdır.

D-İlk 3 basamakta yer alan işlemlerin ardından https://auth.services.gov.gr/wayf/ adresinden Beyan formu (Ipeftini Dilosi-Υπεύθυνη Δήλωση) için giriş yapılabilmektedir. Giriş esnasında vereceğiniz mail adresinize belgenin qr kodlu hali geleceği için özellikle kullandığınız mail adresinizi vermeniz önemlidir.

AFM numarası olanlar için;

Üstte yer alan B – C ve D. Basamaklarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Özellikle belirtmek istediğimiz konu Taxisnet şifresi tek başına yeterli olmamakta, ilave olarak internet bankacılığı şifrelerinin de olması gerekmektedir.

İstenen belge çıkartılan kanun gereği sadece internet üzerinden gov.gr adresinden yapılabilmektedir. KEP’ten yapılacak belge kanunda yer almamaktadır.

Bu düzenleme ile bu istenenler 4 Ağustos 2020 saat 23:59’a kadar istenmektedir. Uzatma yetkisi Yunanistan yetkili makamlarındadır.

Yukarıdada belirttiğimiz gibi beyan formu (Ipeftini Dilosi-Υπεύθυνη Δήλωση) 18 yaş üstü her kişi için ayrı ayrı düzenlenecektir. 18 yaş altı için ayrıca beyan istenmemektedir.

Yunanistan’a girişler ve genel sınırlama kıstasları konusunda Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarca yapılan açıklamalar ise özetle şu şekildedir.

1.Uluslararası seyahatler bağlamında uyguladığı ulusal kısıtlamaları her on beş günde bir yeniden değerlendirmeye tabi tutan Yunanistan, ülkemizle kara, hava ve deniz yolu ulaşımının kısıtlanmasına ve Türkiye’den Yunanistan’a girişlerin sınırlandırılmasına ilişkin tedbirleri, 15 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatmıştır.

Hali hazırda, kara hudut kapılarından sadece Kipi (İpsala) sınır kapısından Yunanistan’da bulunan Türk vatandaşları ile birlikte Yunan vatandaşlığını koruyan Batı Trakyalı kardeşlerimiz giriş/çıkış yapabilmektedir.

Bilindiği gibi bugüne kadar yaptığmız açıklamalarda da Türkiye'den Yunanistan'a giriş yapabilecek istisnai gruplar ise Yunan makamlarınca şu şekilde tanımlanmıştır:

  • Yunan vatandaşları, Yunanistan’da ikamet izni bulunan veya ana ikametgahları/mutat ikametgahları Yunanistan'da olan kişiler.
  • Önceki bend te belirtilen koşulları taşımayan kamyon şoförleri için de geçerli olmak üzere, mal taşıyan kamyonların geçişleri.
  • Gemi ile mal taşınması
  • Uygun evrakın ibraz edilmesi suretiyle sadece kaçınılmaz iş seyahati nedeniyle şahısların, kara sınırları aracılığıyla girişleri

2.Yunanistan diğer kara komşularından Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’yla da kara sınırlarını kapalı tutmaya, bu ülkelerden Yunanistan'a girişlere istisnai durumlar dışında izin vermemeye devam etmektedir. Bu iki ülkeden Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı haricindeki havalimanlarına uçuş gerçekleştirilmesine 15 Ağustos 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.

Bulgaristan ile hali hazırda sadece Promachonas kara sınır kapısının yolcu geçişine açık tutulması yönündeki uygulamanın sürdürülmesi öngörülmektedir. Bu sınır kapısından zorunlu olmayan seyahatler için geçiş yapanlardan, son 72 saat içinde yapılmış negatif COVID-19 test sonucu İngilizce dilinde hazırlanmış evrak olarak sunmaları şartı aranmaktadır.Negatif sonuç sunma zorunluluğu havayoluyla Bulgaristan, Romanya ve Birleşik Arap Emirliklerinden gelecek kişiler içinde 15 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Yunanistan ile İtalya arasında deniz yolcu ve yük taşımacılığı limanları olan Patras ve Igoumenitsa limanları, yolcu trafiğine açık durumdadır.

3.09 Temmuz 2020 tarihinden itibaren ülkeye yönelik tüm (hava, kara ve deniz) seyahatlerde, yolcuların Yolcu Tespit Formu’nu (Personal Lοcator Form-PLF) yolculuktan en az 24 saat önce https://travel.gov.gr adresi üzerinden doldurmaları ve bu forma cevaben alınan teyid e-mailini/kodunu ülkeye girişte ibraz etmeleri gerekmektedir. Söz konusu formda, kalkış noktaları, Yunanistan’a giriş yapılacak sınır kapısı/havalimanı, Yunanistan'a girişten önce diğer ülkelerdeki konaklama süreleri ve Yunanistan'da konaklanacak adres hakkında bilgi talep eden sorulara yer verilmektedir.

4.Yunanistan; AB ve Schengen ülkeleri ile AB düzleminde kararlaştırılan bir dizi ülke dışındaki üçüncü ülke vatandaşlarının ülkesine girişini kısıtlamaya yönelik tedbirleri 15 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatmıştır. AB ve Schengen ülkelerinde daimi veya süreli ikameti bulunan üçüncü ülke vatandaşları, mal taşımacılığında çalışan TIR şoförleri ve destek personeli ile transit yolcular, bu kısıtlamadan muaf tutulmuştur. Ülkeye girişi yasaklı üçüncü ülkeler kategorisinde yer alan ülke vatandaşlarının, iş ya da kişisel nedenlerden ötürü Yunanistan'a istisnai bir şekilde girme taleplerini Yunanistan'ın Başkonsolosluklarına iletmeleri mümkündür.

5.Yukarıda maruz durum ışığında;Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik aldığı kararda (birinci madde) Türkiye'den Yunanistan'a giriş yapabilecek istisnai kişiler kapsamında Avrupa ülkelerinde ya da Schengen ülkelerinde oturum iznine sahip olan kişilere yerverilmemektedir. Bu durum ışığında, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın ülkemizden Avrupa ülkelerine dönüşlerinde Yunanistan üzerinden transit geçiş imkanı bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın Yunanistan üzerinden ülkemize transit geçiş yapma yönündeki planlamalarını, bulundukları ülkelerdeki Yunan makamlarından yönlendirme alarak yapmalarında fayda görülmektedir. Zira, fiili uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

Herhangi bir sorun yasanması durumunda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile Başkonsoloslukları acil durumlarda 7/24 ulaşılabilecek telefon numaraları:

Atina Büyükelçiliği: 00 30 690 986 3466 /00 30 2107263000

Atina Pire Başkonsolosluğu:00 30 694 656 48 70

Gümülcine Başkonsolosluğu:00 30 694 277 93 33

Rodos Başkonsolosluğu:00 30 694 000 63 88

Selanik Başkonsolosluğu:00 30 697 026 05 65

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi:00 90 312 292 29 29

Yunanistan ve Batı Trakya’ya seyahat edecek üyelerimizin ve Türk vatandaşlarının yanında Türkiye’ye dönüş için seyahat planlamaların da sorun yaşamamaları için güncel açıklamalarımızı derneğimizin  www.bttdd.org.tr web portalı üzerinden ve derneğimizin sosyal medya hesaplarından takip etmeleri başkaca açıklamalara itibar edilmemesi önerilmektedir.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015