Ne Mutlu Türküm Diyene...
Güvenli ve Sorunsuz Seyahat İçin Bilgilendirme
Geri Dön
Güvenli ve Sorunsuz Seyahat İçin Bilgilendirme
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklama ile pandemi süreci ve seyahat izinlerine ilişkin konularda uygulamadaki mevcut durumu paylaştı.
11/06/2020

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklama ile pandemi süreci ve seyahat izinlerine ilişkin konularda uygulamadaki mevcut durumu paylaştı.

Genel Başkan Hüseyin açıklamasında;

“Değerli Üyelerimiz, Mart ayının başından itibaren yaşadığımız olağanüstü durum ve devamında alınan kararlar, uygulamalar nedeniyle hep birlikte kısıtlamalar içerir çeşitli önlem ve tedbirlerle yaşamak durumunda kaldık.

Özellikle Türkiye ile Batı Trakya arasından seyahat etmek zorunda kalan arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin durumunu da kolaylaştırma adına kurumsal olarak insiyatif aldık.

Mart ayı ortalarından itibaren alınan tedbirler ile süreç te sınırların kapanması ve seyahat konusundaki kısıtlamalarda insanlarımızın mağdur olmaması için el birliği ile süreci ortak irade ile yönettik.

İstanbul, Edirne, Bursa,  Tekirdağ ve Çanakkale olmak üzere üç bin kişinin Batı Trakya seyahatini sağlayarak yaşadıkları sıkıntılara kısmen çözüm ürettik.  Son bir hafta içerisinde dahi yine 65 yaş üzeri insanlarımızı İstanbul’dan otobüslerle uğurladık. Çok şükür ki bu kadar hassas bir süreçte seyahat eden hiçbir Batı Trakya’lı insanımızda sağlık endişesi ve sorunu da yaşamadık.

Malumunuz olduğu üzere Haziran ayı itibarı ile Covid-19 vakalarındaki düşüşlerle birlikte belirli konularda uygulanan kısıtlamalarda hafifletilmeye ya da tamamen kaldırılmaya başladı. Yurt içinde belirli tedbirleri alarak seyahat konusunda 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri insanlar dışında engel kalmamıştır. 18 yaş altı kardeşlerimizin aileleri ile birlikte şehir içi ve şehirlerarası seyahatine engel yok iken, 65 yaş üstü insanlarımıza da gideceği yerde en az bir ay kalma koşulu ile seyahat etme imkanı tanınmıştır. Bu imkanla birlikte gerekli izinleri almak kaydı ile seyahatlerinin önü de açılmıştır. Yaklaşık üç aydır kamu personelinin anlayışlı tavırları ile derneğimiz tarafından alınabilen seyahat izinleri yerine, 199 numaralı telefon üzerinden izin alabilme şansı da doğmuştur. Seyahat etmek isteyen 65 yaş üzeri üyelerimizin  bu  şekilde seyahat iznini kolayca alması artık mümkündür.

Değerli kardeşlerim tabiî ki bu süreçte henüz her şey normalleşmiş değildir. Batı Trakya’ya seyahat etmek isteyen insanlarımızın dikkat edeceği önemli hususlar bulunmaktadır. Bilindiği gibi henüz kara sınır kapıları kapalı konumdadır.

15 Mart 2020 tarihi sonrasında Türkiye’de bulunan, Yunan vatandaşlığını koruyanların veya Yunanistan’da oturma izni olan Türk vatandaşı kardeşlerimiz, Batı Trakya’ya aldığımız seyahat izinleri ile gidebilmekte, yine Türkiye’de oturma izni olmak kaydıyla veya Türk vatandaşı olarak Batı Trakya’da kalanlar, Türkiye’ye alınan izinlerle ile tek taraflı olarak seyahat imkanına kavuşmuşlardır. Ancak pandemi sürecinde bu seyahat zorunlu durumlarda tek yöne ve bir kez olarak uygulanmıştır. Gidilen yerlerde karantina uygulaması yapılmış ve bu süreç bu şekilde atlatılabilmiştir.

Gelinen süreçte kara sınır kapıları halen kapalı olmasına rağmen;

1- Seyahat için Türkiye’de bulunan Yunan vatandaşlığını koruyanların ve Yunanistan’da oturma izni olan Türk vatandaşı kardeşlerimiz Batı Trakya’ya 15 Mart 2020 sonrası gelmiş olsalar dahi  gidebilmeleri mümkün hale gelmiştir. Yani gidenlerin dönüşü için tek yön uygulama iki yöne çıkarılmıştır.

2- Türkiye’de oturma izni olmak kaydıyla veya Türk vatandaşı olarak Batı Trakya’da kalanlar içinde aynı durum söz konusu olup 15 Mart 2020 tarihi sonrasında seyahat hakkı kullanılmış olsa dahi bu kez de dönüş için kullanılmasının önü açılmıştır.

3- Yunanistan tarafından Batı Trakya’ya gidenler içim karantina uygulaması konusunda taahhüt verilmekte ve uygulama evde gerçekleştirilmektedir.

4- Yine Türkiye’de zorunlu karantina uygulaması kaldırılması ile taahhüt verilerek gelen insanlarımız kendi adreslerine gidecek ve gerek duyulan önlemleri kendi adreslerinde uygulayacaktır. Herhangi bir zorunlu karantina uygulamasına tabi olmayacaklardır. Eğer tedaviyi gerektirir belirti veya sağlık sorunu olması durumunda ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirileceklerdir.

5- Türk ve Yunan sınır kapılarında kendi vatandaşlarının girişlerinde kendi araçları ile uygun şartları sağlayanların geliş gidişlere başkaca bir engel olmadığı sürece izin verilmektedir. Yolcu geçişine kapalı olan kara hudut kapılarında bu konuda kolaylık sağlanmaktadır. Araç geçişine izin verilmediği durumlarda gümrükten ayrıca geçiş sonrası transfer gereği ortaya çıkmaktadır.

6- Otobüsle seyahatler halen bugüne kadar olduğu gibi sınırda araç değiştirilerek mümkün olup kara hudut kapıları açılana kadar bu uygulamanın bu şekilde devam etmesi beklenmektedir. Otobüslerde her koltuk için tek kişi uygulaması zorunlu olarak devam ettiği gibi ateş ölçülmesi ve maske zorunluluğu mevcuttur.

7- Seyahat hakkının 15 Mart 2020 sonrasında sadece 2 defa ile halen sınırlı olduğu ve bu hususuna dikkat edilmesi gerektiği ortadadır. (bir geliş-bir dönüş)

8- Zorunlu ihtiyaç olmaması durumunda sınırların açılacağı tarihe kadar keyfi yer değiştirmenin yapılmaması da tarafımızdan önerilmektedir. Erkene alınma durumu da söz konusu olmasına rağmen şimdilik kara hudut kapılarının aksine bir gelişme olmaması durumunda 01.07.2020 tarihinde açılması beklenmektedir.

Gelinen süreç itibarı ile kontrol altına alınan salgın tehdidinin halen devam ettiği açık olup insanlarımızın otoritelerin önerdiği mesafe, maske ve temasa ilişkin tüm koruma tedbirlerine önemle riayet etmeleri tarafımızdan tavsiye edilmektedir. 

Bu süreçte değerli yöneticilerimizin büyük özverileri ile Zeytinburnu, Bakırköy, Üsküdar, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, İzmir, İzmit, Adapazarı, Bursa, Soma, Yalova, Edremit ve Keşan şubelerimiz ile birlikte Konya, Eskişehir, Çanakkale, Edirne ve Tekirdağ temsilciliklerimiz vasıtasıyla da tüm ihtiyaç sahiplerine bizzat ulaşılarak destek verilmesinden dolayı yönetici arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bursa’dan 300, İstanbul’dan 900, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale ve İzmir başta olmak üzere diğer illerimizden toplamda yaklaşık üç bin kişinin evlerine ulaşmasını sağlayan fedakar şube başkan ve temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Seyahat konusunda gösterdikleri özel gayret nedeniyle pandemi başlangıcından, sürecin normalleşmesi ile normal düzenine dönüşe kadar yaptıkları çalışmalara minnettarız. Derneğimizin toplu aktivitelerine ilişkin yol haritasını belirleyeceğimiz bu günlerde ayrıca seyahat sürecinin koordinasyonunun başından itibaren büyük gayret sarf eden Genel Başkan Danışmanı Hasan Küçük, Zeytinburnu Şube Başkanımız Fatih Hacıbedel, Bursa  Şube yöneticisi  Mustafa Köseahmet, Çanakkale Temsilcisi Hamit Giroğlu, Edirne Temsilcisi Kubilay Haliloğlu ve Tekirdağ Temsilcisi Özkan Haşim’e  ise ayrıca teşekkür ediyorum.

01 Haziran 2020 tarihinden itibaren şubelerimiz, temsilciliklerimiz ve lokaller gerekli tedbirler alınarak kısmi zamanlı olarak hizmet vermeye başlamış ve normalleşmeye ilişkin takvimler takip edilmek sureti ile gerenel merkezimiz tarafından ayrıca ilan edilecektir.

İnsan sağlığı önceliği ile son olarak yine özellikle belirtmek istediğim son bir husus ise sevgili üyelerimizin ve değerli kardeşlerimizin zorunlu kalmadıkça seyahat etmemesi, seyahat durumunda ise daha güvenli ve sorunsuz bir seyahat için belirtilen hususlara da dikkat edilmesi gerektiğidir.“ dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015