Ne Mutlu Türküm Diyene...
İskeçe'de Meydana Gelen Irkçı Saldırıyı Kınıyoruz
Geri Dön
İskeçe'de Meydana Gelen Irkçı Saldırıyı Kınıyoruz
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu genç kardeşimize yönelik yapılan ırkçı saldırıyı kınamak üzere açıklamalarda bulundu.
28/08/2022

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu genç kardeşimize yönelik yapılan ırkçı saldırıyı kınamak üzere açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada Genel Başkan Hasan Küçük; “Geçtiğimiz hafta İskeçe’de bir araya gelen Türk gençlerine önce sözlü sataşma ve ardından 16 yaşındaki Batı Trakya Türk azınlığı mensubu kardeşimizin 20 kişilik bir grup tarafından linç edilme boyutunda darp edilmesi ile devam etmiştir. Yaşanan bu hadise Batı Trakya Türk azınlığını derinden üzmüştür.

29 Ocak olaylarının yaşandığı 1988 ve 1990 yıllarındaki olayları anımsatan saldırıda Batı Trakya Türk azınlığı mensubu genç kardeşimiz fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Geçtiğimiz yıllarda camilerimize ve mescitlerimize domuz kafası atılmış, molotof kokteylli saldırılar gerçekleşmiş ve Yunanistan basınında da bu provokatif eylemleri teşvik edecek yazılar sıkça yazılmış olmasına rağmen nezih Batı Trakya Türkleri her zaman bu olaylar karşısında sağduyulu davranmışlar, Yunanistan ile Türkiye arasında dostluk ve barış Batı Trakya Türklerinin arzusu olmuştur.

Son yıllarda Yunanistan hükümetleri ve devlet mekanizması Batı Trakya’da yaşayan azınlığın Türk olduğunu sistematik bir şekilde inkâr etme yoluna girmiş, ancak gelinen bu noktada bazı kendini bilmezler bugün bize Türk olduğumuzu vurgulayarak fiziksel saldırıda bulunmaya cüret etmişlerdir.

Geçtiğimiz günlerde patlak veren tele kulak skandalının ardından Yunanistan Meclisi İkinci Başkan Yardımcısı Haralambos Athanasiu’nun Batı Trakya’daki azınlık milletvekillerimizin dinlenebileceğini dile getirmesi büyük bir gaflet olduğu kadar tamamiyle provokatif bir söylemdir. Seçim arifesinde bazı siyasetçilerin toplumun hassasiyetleri üzerinden siyaset üretme çabası alışık olunan bir durum olsa da açıkça görülmektedir ki, Yunanistan hükümetinin yanlış politikaları ve son zamanlardaki radikal söylemleri toplumsal olaylara mahal vermektedir. Bu süreçte yaşanacak provokatif eylemlere karşı dikkatli olmak gerektiği hepimizce malumdur. Avrupa’nın göbeğinde ırkçı söylemler ve ırkçı eylemler kabul edilemez.

Hatırlatmak isteriz ki, Batı Trakya Türkleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Yunanistan da anayasa ve yasalara sadık Türk kökenli Yunanistan vatandaşları olarak yaşayacaktır. Bunun aksini iddia eden siyasetçilerin hezeyan ve paranoyalarının toplumsal huzurumuzu bozmasına asla izin vermeyeceğiz. Barış ve hoşgörü ikliminin istikrarı için el ele ve kardeşçe yaşamaya da devam edeceğiz. Bizler her zaman olduğu gibi Batı Trakya Türk azınlığına provokasyonlar karşısında itidal telkin ediyoruz. Ancak devlet eliyle organize edilen işlerde rüzgar ekenlerin fırtına biçeceğini bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bu vesileyle ırkçı saldırıya maruz kalan genç kardeşimize ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” dedi.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015