Ne Mutlu Türküm Diyene...
İstanbul Barosu ve BTTDD’nin Batı Trakya Temasları
Geri Dön
İstanbul Barosu ve BTTDD’nin Batı Trakya Temasları
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Avukat Burhanettin Hakgüder, Genel Sekreter Avukat Necmettin Hüseyin, Eski BTTDD Genel Başkanlarından Dr. Mustafa Rumelili, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı ve BTTDD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Selahattin Meriç’ten oluşan heyet, Gümülcine ve İskeçe’de temalarda bulundu. Heyet ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.
10/01/2012
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Avukat Burhanettin Hakgüder, Genel Sekreter Avukat Necmettin Hüseyin, Eski BTTDD Genel Başkanlarından Dr. Mustafa Rumelili, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı ve BTTDD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Selahattin Meriç’ten oluşan heyet, Gümülcine ve İskeçe’de temalarda bulundu. Heyet ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.
 
Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi Ziyareti
 
Daha sonra Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi’ni ziyaret eden heyeti burada BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza, Genel Müdür Pervin Hayrullah, Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Mehmet ve BAKEŞ Araştırma Merkezi Koordinatörü İbrahim Trakyalı karşıladı.

Bakeş Başkanı Cemil Kabza, BAKEŞ’in kuruluşu, amaçları ve faaliyet alanları hakkında bilgi verdi. “Dünyanın en büyük barosunun Başkanı ve değerli üyelerini burada ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz” diyen Kabza, Batı Trakya Türkleri’nin var olma mücadelesinin her zaman demokrasi, insan hakları ve hukuk kurallarına bağlı olarak yürütüldüğünü söyledi.

Kabza, Batı Türkleri’nin uluslararası alanda verdikleri mücadele konusunda örnekler sunarak, azınlık basınının karşılaştığı sorunları da özetledi ve Gündem ile Millet gazetelerinin karşılaştıkları tazminat davaları ile ilgili bilgi verdi.

Batı Trakya ile akrabalık bağları bulunduğunu ifade eden İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Batı Trakya Türkleri’nin hukuk ve demokrasi mücadelesini yakından takip ettiklerini belirterek, verilen haklı mücadele konusunda hukuk kuralları içerisinde adaletin bir gün mutlaka tecelli edeceğine inandığını söyledi.
 
Gümülcine Müftülüğü Ziyareti
 
Heyet daha sonra Gümülcine Müftülüğü’ne geçti. Heyet burada Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif tarafından karşılandı. Anne tarafının Batı Trakyalı olması nedeniyle bu bölgeyi ziyaret etmenin kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Kocasakal, Müftülüğü ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet ve DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’un da hazır bulunduğu ziyarette, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Türk azınlığının sorunları konusunda heyete bilgi verdi. İstanbul Baro Başkanı ve Genel Sekreteri ile Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği yöneticilerinden oluşan heyet onuruna Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’in tarafından yemekte de bir araya geldiler.

 
Dostluk - Eşitlik - Barış Partisi Genel Merkezi Ziyareti
 
İstanbul Barosu ve BTTDD yöneticilerinden oluşan heyet aynı gün Dostluk - Eşitlik - Barış Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret etti. İstanbul Barosu Başkanı Kocasakal ve beraberindeki heyet, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve parti yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Konuk heyet DEB Partisi yöneticileriyle yaklaşık bir saat boyunca görüştü.

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, görüşmede partinin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve azınlığın karşlaştığı sorunları dile getirdi. Batı Trakya Türkleri’nin verdiği mücadeleyi yakından takip ettiklerini söyleyen İstanbul Barosu Başkanı, bundan sonra da Batı Trakya’yı daha yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi. Özellikle ülkede uygulanan %3 baraj uygulaması konusunun da ele alınması gerektiği ve bunlara öncelikle buradaki meslektaşlarımızın tepki vermesi gerekir , fiili imkansızlık hukuki hiledir dedi.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Ziyareti

Ümit Kocasakal ve beraberindekiler, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nde Başkan Ecevit Emin ve dernek yöneticilerinin yanısıra Batı Trakyalı avukatlarla da biraraya geldiler. Heyet, Batı Trakyalı hukukçularla bir süre görüştü ve hukuçuların sorunları konusunda bilgi alarak çeşitli konularda fikir teatisinde bulunuldu.
 
Gümülcine Türk Gençler Birliği Ziyareti
 
Türkiye’den gelen heyet Gümülcine temasları çerçevesinde Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni de ziyaret etti. Burada GTGB Başkanı Koray Hasan tarafından karşılanan heyet, derneğin tarihçesi ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı. İstanbul Barosu Başkanı Kocasakal, Gümülcine Türk Gençler Birliği gibi tarihi bir kurumda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Daha sonra heyet üyeleri Gümülcine Türk Gençler Birliğin’de bulunan halkla birlikte sohbet etti.
 
Gümülcine Barosu Ziyareti
 
İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Av.Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av,Hüseyin Özbek, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Burhanettin Hakgüder, Genel Sekreter Av.Necmettin Hüseyin, Eski BTTDD Genel Başkanlarından Dr. Mustafa Rumelili, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı ve BTTDD Genel Başkan Yardımcısı Av. Selahattin Meriç’ten oluşan heyet 10 Ocak 2012 tarihinde Gümülcine Barosu’nu ziyaret etti. Baro başkanlarının Atina’da olması nedeniyle heyet başkan vekili Av.Nikos Spirou tarafından ağırlandı. Ziyarette baro genel sekreteri Av.İoanna Hatziantoniou, asbaşkan Av.Niki Pavlidou, kasadar İrini Av.Voitsidou, yönetim kurulu üyeleri Av.Polikarpos Karasavvidis, Av.Petros Teperidis ve Av.Evstratios İkonomou, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Ceza Hukuku Profesörü Theoharis Dalakouras hazır bulunurken, ayrıca baro üyesi Batı Trakya ürk Azınlık mensubu avukatlarımızdan Av.İlhan Ahmet, Av.Ayhan Şakir, Av.Ercan Ahmet, Av.Önder Mümin, Av.Mustafa Karahüseyin, Av.Mehmet Arnavut, Av.İlker Çavuşoğlu, Av.Mustafa Hatipoğlu ve Av.Mehmet Mehmet’de hazır bulundu.
 
Gümülcine Barosu Başkan vekili Av.Nikos Spirou, İstanbul Barosunu ağırlamaktan mutlu olduklarını belirtirken, gümrükte bir memur tarafından yaşatılan hoş olmayan olaydan dolayı baromuz adına özür dileriz dedi. Mesleki sorunlar hakkında bilgi veren başkan vekili, Yunanistan gündeminde bulunan avukatlık yasası nedeniyle baro başkanının Atina’da bulunduğunu ve bu nedenle aralarında olamadığını belirtti. Yeni avukatlık kanunu ile ilgili değişiklikler konusunda düşüncelerini paylaşırken, sınır ötesi suçlar bakımından işbirliği içerisinde hareket etmek istediklerini belirtti.
 
İstanbul Barosu Başkanı Doç.Dr.Av.Ümit Kocasakal aldığı sözde öncelikle bu ziyareti gerçekleştirmenin kendisi adına ana ocağında olmak olduğunu ve meslektaşlarımla birlikte burada olmatan memnun memnun olduğunu belirtti. Bir memur tarafından yaşatılan olay nedeniyle programlarına gecikmeli olarak olsa da bakın engel olamadılar birlikteyiz. Bu tür sorumsuz kişiler dostluğumuza engel olamaz, bakın birlikte kahvemizi içiyoruz bizler buradayız ve karşılıklı dostluk elimizi uzatıyoruz dedi. Mesleki sorunların benzer olduğunu belirten Kocasakal, dünya genelindeki gelişmeleride bu anlamda dikkatle takip etmek gerektiğini belirtti. Sınır ötesi suçlar konusunda iş birliğine açık olduklarını bilimsel zeminli toplantılar yapılarak birlikte işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Gümülcine Barosu yönetimini baro olarak İstanbul’da ağırlamaktan memnun oluruz dedi. Bu temaslara yakın çevre baroların, hatta Bulgaristan barolarının da dahil edilerek çalışılması gerekir dedi.

İskeçe Müftülüğü Ziyareti
 
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve beraberindekiler, 10 Ocak Salı günü İskeçe’de ziyaret ve temaslarda bulundular. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, BTTDD Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder ve beraberindekiler İskeçe Müftülüğü’nü ziyaret ederek, burada Müftü Ahmet Mete’yle görüştü. Heyet, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’den müftülüğün çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İskeçe Türk Birliği Ziyareti
 
Heyet daha sonra İskeçe Türk Birliği’ne geçti. Burada İTB Başkanı Ahmet Kara ve diğer yöneticiler tarafından karşılanan Kocasakal, derneğin hukuki mücadelesi hakkında bilgilendirildi. İTB Başkanı Kara, birliğin tarihi, hukuki süreci, AİHM kararından sonraki süreci ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Daha sonra söz alan İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, misafirperverlikten dolayı İskeçe Türk Birliği’ne teşekkürlerini ileterek, “İki gündür müthiş bir manevi doyma içerisindeyiz. Şunu anladım ki, Batı Trakya hakkında bazı şeyleri duymak farklı, yaşamak çok farklıdır. Batı Trakya’ya bu ilk gelişimdir ve bu ziyareti gecikmiş bir ziyaret olarak görüyorum. Türk toplumu çok güzel birlik içerisindedir. Bu birliği sürdürmeniz de çok önemlidir. Bu bağlamda devam eden hukuki süreci de sürdürmek çok önemlidir. İstanbul Barosu dünyanın en güçlü ve en köklü barosudur. Her zaman sizin yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.” ifadelerini kullandı.

İskeçe Barosu Ziyareti
 
İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Av.Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av,Hüseyin Özbek, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Burhanettin Hakgüder, Genel Sekreter Av.Necmettin Hüseyin, Eski BTTDD Genel Başkanlarından Dr. Mustafa Rumelili, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı ve BTTDD Genel Başkan Yardımcısı Av. Selahattin Meriç’ten oluşan heyet 10 Ocak 2012 tarihinde İskeçe Barosu’nu ziyaret etti. Baro başkanlarının Atina’da olması nedeniyle heyet başkan vekili Av.Eleni Polihroniadou tarafından karşılanan heyette genel sekreter Av.İoannis Tsilingiris, yönetim kurulu üyeleri Av.Petros Pavlidis, Av.Theopoula Tsopanoglou, Av.Kaliopi Simeonidou, Av.Ekaterini Skoulariki ve Av.Muzaffer Kabza hazır bulundu. Ayrıca İskeçe Barosuna kayıtlı Batı Trakya Türk Azınlığı avukatlarımızdan Av.Orhan Hacıibram, Av.Ahmet Kara, Av.Elçin Hacıibram, Av.Sabri Hacıibram, Av.Aysel Homko ve Av.Orhan Mehmetoğlu kabulde birlikte oldu.
 
İskeçe Barosu Başkan vekili Av.Eleni Polihroniadou, İstanbul Barosu gibi dünyanın en büyük barosunu ağırlamaktan son derece memnun olduklarını belirtirken, mesleki sorunları payaşan başkan vekili, Yunanistan gündeminde bulunan avukatlık yasası ile ilgili değişiklikler konusunda bilgi verdi. Ayrıca sınır ötesi suçlar bakımından baroların karşılıklı işbirliği içerisinde hareket etmek üzere birlikte çalışmalar yürütmesi gerektiğini belirtti.
 
İstanbul Barosu Başkanı Doç.Dr.Av.Ümit Kocasakal aldığı sözde öncelikle bu ziyareti gerçekleştirmenin kendisini son derece memnun ettiğini, sınırda bir memur tarafından yaşatılan hoş olmayan olay nedeniyle programlarına gecikmeli olarka başladıklarını, ancak mesleki dayanışma sayesinde bu tür kişilerin dostluğa engel olamayacağını belirtirken nihai olarak bizler buradayız ve işbirliği elimizi, dostluk elimizi uzatıyoruz dedi. Meleki sorunların global olarak benzerlik gösterdiğini belirten Kocasakal, mesleki dayanışmanın bu anamda kaçınılmaz olduğunu belirtti. Ayrıca sınır ötesi suçlarda iş birliği konusunda tekliflere açık olduklarını bu konularda bilimsel zeminli toplantıların yapılarak birlikte çalışmanın mümkün olduğunu belirtti. İskeçe Barosu yönetimini İstanbul’da baromuz tarafından ağırlamaktan memnun oluruz dedi.
 
Heyet onuruna İskeçe Barosu tarafından yemek verildi. 
Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015