Ne Mutlu Türküm Diyene...
Liderimiz Dr. Sadık Ahmet'i Andık
Geri Dön
Liderimiz Dr. Sadık Ahmet'i Andık
Batı Trakya Türk azınlığının haklı mücadelesinin öncüsü merhum liderimiz, Dostuk Eşitlik Barış (DEB) Partisi kurucusu, eski bağımsız milletvekili Dr. Sadık Ahmet vefatının 28. yıl dönümünde Gümülcine’de Kahveci Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.
26/07/2023

Batı Trakya Türk azınlığının haklı mücadelesinin öncüsü merhum liderimiz, Dostuk Eşitlik Barış (DEB) Partisi kurucusu, eski bağımsız milletvekili Dr. Sadık Ahmet vefatının 28. yıl dönümünde Gümülcine’de Kahveci Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğini temsilen BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, BTTDD Tekirdağ Temsilcileri Sadettin Mustafa, Özkan Haşim ve Rıdvan Kırhasan’dan oluşan heyetle katıldığımız törene, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Türk öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Azınlık Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Batı Trakya Azınlığı Eğitim ve Kültür Şirketi Başkanı Hüseyin Bostancı, eyalet meclis üyeleri ve adayları, azınlık belediye başkanları, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve adaylarının yanı sıra anavatan Türkiye’den BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İYİ Genel İdare Kurulu Üyesi İmren Nilay Tüfekçi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu ve Batı Trakya'nın farklı bölgelerinden soydaşlar ile komşu ülkeler Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’da da siyasetçiler ve Türk toplumu temsilcileri katıldı.

Merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 28. yılında anmak için düzenlenen program, İsmail Ahmet tarafından Dr. Sadık Ahmet ve tüm şehitler anısına okunan sala ve Aşr-ı Şerif' ile başladı. Devamında Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif dua yaptı.

Program akışı günün anlam ve önemine vurgu yapılan protokol konuşmaları ile devam etti.

Açılış konuşmasını Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu yaptı. Ardından sırasıyla sırasıyla Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ü temsilen BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş,  Yunanistan'da yaşayan Makedonları temsilen Kriste Misirkov Başkanı Evgenia Naçulidu, Yunanistan Müslümanlar Derneği Başkanı Naim Elgandur, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi İmren Nilay Tüfekçi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türk Milli Birlik Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici söz alarak,  Batı trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet'in Batı Trakya Türk azınlığının haklarını kazanmasındaki mücadelesinde, onun kişiliğine ve azmine değindiler.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ü temsilen BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş yaptığı konuşmasında;

“Sayın Bakanım, Sayın Atina Başkonsolosum, Sayın Gümülcine Başkonsolosum, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanım, Sayın Belediye Başkanları, Sayın Seçilmiş Müftülerim, Sivil Toplum Kuruluşlarının sayın başkan ve yöneticileri, Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in saygıdeğer ailesi, Kıymetli Misafirler, Değerli Batı Trakya Türkleri,

Öncelikle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sayın Hasan Küçük’ün selam ve sevgilerini tüm Batı Trakya Türk Azınlığı mensuplarına ve bugün aramızda bulunan misafirlerimize iletmek isterim.

Saygıdeğer hemşehrilerim, bugün 24 Temmuz, Batı Trakya Türkleri için acı bir gün. Çünkü Batı Trakya Türklüğünün büyük lideri, öncü dava adamı Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının ve kendisine her geçen günde özlemimizin artığı 28 yılı geride bıraktığımız bir gün.

Bizler her yıl kabri başında toplanıp bu tarihte kendisine, mücadele yolumuzu aydınlattığı için, yol göstericimiz olduğu için dualar ediyoruz. Ve her geçen yıl bir daha, bir daha anlıyoruz ki bu büyük lider Batı Trakya’nın sadece dönemsel sorunlarına çözüm arayan bir siyaset adamı değildi. Aynı zamanda büyük bir fikir adamı, toplum önderiydi.

Davasına inanan ve bu inancıyla başarının kaçınılmaz olduğunu özümseyen, ileriyi gören bir liderdi. Pek çok çağdaşına, toplumumuzun bireylerine ilham kaynağı oldu, ama asıl önemlisi Batı Trakya Türk gençliğine yol gösterici bir ışık oldu.

Sevgili Dostlar,

Büyük liderler her topluma nasip olmaz, ne mutlu bizlere ki Dr. Sadık Ahmet gibi bir lider bizim içimizden çıktı. Ve yine büyük bir mutlulukla liderimizin huzurunda Batı Trakya Türk gençlerine teşekkür etmek isterim ki bu kutlu davada devraldıkları bayrağı daima ileriye ve güzel günlere taşıyorlar.

Kıymetli dava adamı, büyük lider Dr. Sadık Ahmet’i rahmet ve minnetle anıyor hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Son konuşmacı olarak merhum liderimizin eşi DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet kürsüye gelerek duygularını katılımcılarla paylaştı. Törene katılan soydaşlara ve tüm müsafirlere Sadık Ahmet ailesi adına teşekkür ederek kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

Dr. Sadık Ahmet Anma törenleri kapsamında Batı Trakya’da bulunan BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, BTTDD İzmit Şubesi kadın Kolları Başkanı Kadriye Yılmaz ve şube yöneticilerinden oluşan heyet Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu,  Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Türk öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Azınlık Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Batı Trakya Azınlığı Eğitim ve Kültür Şirketi Başkanı Hüseyin Bostancı’yı ziyaret ederek Batı Trakya gündemi ve dernek faaliyetlerimiz hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015