Ne Mutlu Türküm Diyene...
Seçek Panayırı Yine Muhteşem Geçti
Geri Dön
Seçek Panayırı Yine Muhteşem Geçti
SEÇEK Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği'nin düzenlediği “SEÇEK Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri” büyük katılımla gerçekleşti.
19/07/2022

17 Temmuz Pazar günü Mehrikoz köyü sahasında düzenlenen kapanış etkinliği Seçek Ağası Hüseyin Apti'nin davullar ve zurnalar eşliğinde etkinlik alanına gelip halkı selamlaması ile başladı. Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi.

Protokol konuşmalarından önce geçtiğimiz günlerde vefat eden İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

SEÇEK DERNEĞİ BAŞKANI NECMETTİN KAHYA
Etkinliğin açılış konuşmasını SEÇEK Derneği Başkanı Necmettin Kahya yaptı. Kahya konuşmasında Seçek etkinliklerinin önemine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle 14 Temmuz Perşembe günü kaybettiğimiz faziletli İskeçe seçilmiş müftümüz Ahmet Mete’ye Allah’tan rahmet ve tüm Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına başsağlığı diliyorum. Hepinizin bildiği gibi bütün dünyayı derinden yaralayan pandemi dolayısı ile iki yıllık bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. 1300’lü yılların başında Rumeli zaferi ile Koca Yayla - Gaziler Yaylasında başlayan ondan sonra Arakçı ve günümüzde buraya kadar gelen, büyük bir tarih ve dayanışma ile halkımızın bugünlere getirdiği Seçek Yaylasının, daha nice yedi asırlara ulaşacağından hiçbir şüphem yok, bu güzel günde hep birlikte bu etkinliği buraya taşıdığınız için hepinize teşekkür ederim. Toplumumuz ve soydaşlarımızın yoğun baskılardan bir nebze de olsa kurtulmasını sağlayabildiysek, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı bizim sayemizde bir nebze nefes alıp güzel vakit geçirdiyse benim için bundan daha büyük bir mutluluk yoktur.

Sizlere kısaca Seçek yaylasını ve tarihi anlatmak istiyorum. Şu arkamda gördüğünüz rüzgar güllerinde yaklaşık yedi asır önce başlayan üzerinden sayısız pehlivan ve ağların geçtiği Seçek yaylası şenlikleri ve kültürel etkinlikleri sadece ülkemiz Yunanistan iç savaşı zamanında ve pandemi zamanında bırakılıp yapılamamıştır. Bugünden sonra da sizlerin yardımı ve desteği ile biz Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği olarak bu kültürü ömrümüz yettiği sürece devam ettirmeye hepinizin huzurunda söz veriyoruz. Yaklaşık yedi asırlık bir geleneği yaşatmaya çalışan derneğimiz ve halkımız adına siz misafirlerimize hoşgeldiniz diyor ve iyi eğlenceler diliyorum.”

SEÇEK AĞASI HÜSEYİN APTİ
Dernek başkanı Necmettin Kahya’nın ardından söz alan Seçek ağası Hüseyin Apti sözlerine İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yi anarak başladı. Seçek etkinliklerinin tarihi önemine değinen Apti, Seçek kültürel etkinliklerinin 11 Ağustos 2018 tarihinden itibaren burada yapılmaya başlandığını ve halkın yoğun katılımıyla bu alanın daha da güzel olduğunu söyledi. Apti sözlerine şöyle devam etti: “Onun içindir ki biz bu halkla nerelere taşınırsak taşınalım, nereye varırsak varalım bizim için her yer Seçektir. Bizler bölge halkı olarak sizlere ev sahipliği yapıyoruz. Seçekten memleketinize selam götürün.”

KOZLUKEBİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANI RUKİYE RIZGIÇ
Kozlukebir Belediyesi Meclis Başkanı Rukiye Rızgıç, Kozlukebir Belediyesi ve Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet adına herkesi selamladığı belirterek şu ifadeleri kullandı: “Böylesine önemli bir kültürel etkinlikte tekrar bir araya gelmekten dolayı büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. Toplumumuzun geçmişten bugüne getirdi kültürel ve manevi değerlerle beslenerek, geleneklerimizde bize birliğimizi ve geçmiş bağlarımızı hatırlatan bu tür organizasyonların gelecek kuşaklara aktarılmasını, gelecek nesillerin bu kültüre göre şekillenmesini teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen her etkinlik bizim için çok değerlidir. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve sizlere saygılarımı sunuyorum.”

DANIŞMA KURULU BAŞKANI VE GÜMÜLCİNE MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF
Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, tüm katlımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında Seçek Derneği yönetimini ve Seçek Ağası Hüseyin Apti tebrik etti. Müftü Şerif, “Bektaşilik bir kültürdür ve ehli sünnetin içindedir. Her bektaşi alevidir, ama her alevi bektaşi değildir. Bektaşilik bizim kültürümüzde vardır. Bizler ehli beyti sünnisiyle bektaşisiyle seven insanlarız. Onun için de birlik içindeyiz. Biz aynı kültürün insanlarıyız. Onun için bu kültürü yaşatan bu bölgenin insanlarını gönülden tebrik ediyorum. Ben bu bölgenin insanlarının yanında durdum. Bizleri bölmek isteyenlere karşı durdum. Bundan sonra da karşı duracağım. Son olarak İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yi rahmetle anıyorum. Geride kalanlara başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSU MURAT ÖMEROĞLU
Türkiye’nin Gümülcine başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Seçek şenliklerinin yüzyıllar öncesine giden bir tarihi olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Seçek Batı Trakya Türklerinin tarihinde derinliği olan önemli etkinliklerinden bir tanesidir. Yüzyıllardır bu geleneği yaşatmak ve sürdürmek çok önemli. Seçek derneğine bu geleneği devam ettirdikleri için teşekkür ediyorum. Bu etkinlikler Ahmet Yesevi’den, Hacı Bektaşi Veliden, Horasan erenlerinden gelen ve manevi bir boyutu da olan kültürel bir etkinliktir. Dolayısıyla Azınlığımızın manen gücünü aldığı Ata mirası gelenek ve göreneklerimizi ancak birlik ve beraberlik şuuru ile yaşatabileceğimizin farkında olmalıyız. Her ne pahasına olursa olsun bölünmeye tefrikaya veya fitneye yol vermemek veya buna alet olmamak çok önemlidir. Esas olan birlik ve beraberlik olmalıdır. Toplumları birleştiren çok kültürlü ve hoşgörüyü yaşatan bu etkinliğin bundan böyle de yüzyıllarca devam etmesini temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün burada güreş tutacak sporcularımıza da başarılar diliyorum. Bu güzel etkinliği düzenleyen ve bizleri bir araya getiren Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneğine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından etkinlikler kapsamında Tülin Hacıhalil ve Gökhan Mustafa yönetimindeki İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları Ekibi gösteri sundu. İTB Müzik Grubu da bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Daha sonra ise Erkan Demiroğulları yönetimindeki Gümülcine Türk Gençler Birliği Halk Oyunları sahne aldı.

Etkinliğe; Azınlık Danışma Kurulu Başkanı Gümülcine Seçilmiş Müftümüz İbrahim Şerif, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, BTTDD Genel Sekreteri Besim İsmailbaşa, BTTDD Genel Merkez Veznedarı Adnan Apti, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı ve DEB Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’un yanı sıra binlerce soydaş katıldı.

BAŞPEHLİVAN YUSUF KAFLI OLDU
Programın devamında Yunanistan, Türkiye ve Kuzey Makedonya'dan güreşçiler farklı kategorilerde yarıştı.

2022 yılının başpehlivanı final müsabakasında rakibini Cafer Hami Çarkacı'yı mağlup eden Yusuf Kaflı oldu.

Kategorilere göre alınan sonuçlar şöyle:

KÜÇÜK ORTA
1. Hakan Oruç
2. İlhan Oruç
3. Hüseyin Kara Ali

TOZKOPARANLAR
1. Yasir Kasap
2. Abdürrahim İmam
3. Esnas Kasap

BÜYÜK ORTA
1. Tuğberk Koç
2. Sinan Karakurt
3. Vatan Diken

BAŞALTI
1. Emre Ayyıldız
2. Emre Kaya
3. Hasan Emin Gürbüz

BAŞ PEVLİVANLIK
1. Yusuf Karlı
2. Cafer Hami Çarkacı
3. Ahmet Yavuz

BETÜL DEMİR KONSERİ
Mehrikoz köyü futbol sahasında düzenlenen üç günlük tarihi etkinlikler, Türkiyeli ses sanatçısı Betül Demir'in verdiği konserle sona erdi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015