Ne Mutlu Türküm Diyene...
SGK Kapsamındaki Mağduriyetin Çözümü Yönünde Yol Alındı
Geri Dön
SGK Kapsamındaki Mağduriyetin Çözümü Yönünde Yol Alındı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklama ile yaklaşık 1,5 aydır SSK veya Bağkur kapsamında sağlıktan yararlanan üyelerinin yaşadıkları sorunun çözümüne yönelik önemli sonuçlar alındığını duyurdu. 
13/05/2016

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yaptığı açıklama ile yaklaşık 1,5 aydır kronik hastalık tanısı almış Yunanistan vatandaşı Türkiye'de ikamet eden SSK veya Bağkur kapsamında sağlıktan yararlanan üyelerinin, Özel Sağlık Kuruluşlarında başvurularında uygulamaya yönelik sıkıntıların çözümüne yönelik önemli sonuçlar alındığını duyurdu. 

Av. Necmettin Hüseyin "Yaklaşık 20 gün önce konudan haberdar olduğumuzda ekibimle birlikte hemen olayın çözümüne yönelik çalışmalar yaptık ve detaylı şekilde hazırladığımız 2016/622 sayılı raporu           27 Nisan 2016 tarihinde T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına ilettik.    

Detaylı şekilde hazırlanan çalışmanın özetinde, son dönemde Yunanistan vatandaşı Batı Trakya Türk Azınlık mensubu SGK kapsamında özellikle 4b’li olarak sağlıktan yararlanan, Hipertansiyon, KOAH, İKH vb. ilaç kullanım raporu sahibi üyelerimiz özel sağlık kuruluşlarına müracatlarında medulla sisteminden uygulamaya yönelik provizyon alamamakta ve ciddi mağduriyet ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Sorunun mevcut uygulamada 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunun 64. Maddesinin c bendine atıfta bulunularak uygulandığını, fakat 5510 sayılı kanunun 64. Maddesinin c bendi “   c) (Ek: 17/4/2008-5754/41 md.) Yabancı ülke vatandaşlarının; genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayıldığı tarihten önce mevcut olan kronik hastalıkları,” diyerek GSS ve GSS kapsamına alınmadan önceki kronik hastalıkları kapsar diyerek açıkça farklı bir durumu açıklamaktadır. Bu uygulamaya istinaden de üyelerimizin ciddi mağduriyet ile karşı karşıya kaldıklarını" belirttik.

Bu gün itibari ile de başvurumuz ve yapılan ikili görüşmeler sonucunda bizim tespitlerimiz doğrultusunda olayın uygulamadan kaynaklanan bir sıkıntı olduğu tespit edilmiş olup, giderilmesine yönelik gerekli müdahaleler yapılmış ve bu konuda bundan sonra mağduriyet yaşayacak hemşehrilerimizin sıkıntılarının çözümüne yönelik müdahalede bulunmamız açısından bizlere bilgi vermelerini ve kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini gidermeye yönelik bu açıklamanın yapılma zarureti doğduğundan kamuoyunun bilgisine sunurız" dedi. 

Ayrıca 5510 sayılı kanunun  64. maddesinin c bendinde atıfta bulunulan GSS kapsamına alınmadan önceki kronik hastalık tanısı almış olanların ödeme kapsamı dışında tutulması durumunun da aynen devam ettiği belirtildi.

 

 

                 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015