Ne Mutlu Türküm Diyene...
Teşkilat Toplantısı Uludağ'da Gerçekleştirildi
Geri Dön
Teşkilat Toplantısı Uludağ'da Gerçekleştirildi
Batı Trakya Trükleri Dayanışma Derneği Olağan Teşkilat toplantısı Bursa Uludağ Grand Yazıcı Otel'de gerçekleştirildi. Tüm şubelerimizin katılımı ile 19-21 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen Teşkilat Toplantısında derneğimizin önümüzdeki döneme yönelik çalışmalarının planlaması yanında gerçekleştirilen faaliyetlerimizde değerlendirildi.
27/12/2014
Batı Trakya Trükleri Dayanışma Derneği Olağan Teşkilat toplantısı Bursa Uludağ Grand Yazıcı Otel'de gerçekleştirildi. Tüm şubelerimizin katılımı ile 19-21 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen Teşkilat Toplantısında derneğimizin önümüzdeki döneme yönelik çalışmalarının planlaması yanında gerçekleştirilen faaliyetlerimizde değerlendirildi. Batı Trakya Türk Azınlığın karşı karşıya kalmaya devam ettiği sorunların ele alınması sonunda toplantının genel değerlendirmesini içeren basın toplantısının 21 Aralık 2014 Pazar günü gerçekleştirilmesi ile teşkilat toplantısı sona erdi.
 
Olay Gazetesi, 22.12.2014
 
Sınırlar açıldı gönüllerde açılsın
 
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, teşkilat toplantısını Uludağ Grand Yazıcı Otel'de gerçekleştirdi. Batı Trakya'nın ve Türkiye'de yaşayan Batı Trakyalıların sorunlarının konuşulduğu teşkilat toplantısında, sıkıntıların giderilmesi yönünde çözüm önerileri tartışıldı.

Batı Trakya'da yaşanan sıkıntılarla ilgili Lozan Anlaşması'ndan bu yana önemli gelişmelerin sağlanmadığını belirten dernek Başkanı Taner Mustafaoğlu, Türkiye ile Yunanistan'ın ilişkisinin olumlu yönde ilerlediği oranda her 2 ülkede yaşayan azınlıkların haklarında iyileşmelerin sağlandığını ifade etti. 

Yunanistan'ın Batı Trakya'da yaşayan Türk azınlığın etnik kimliğini Müslüman olarak tanımladığını anlatan Mustafaoğlu, Yunanistan'ın Türk kelimesi ile ilgili kaygı ve korkularının artık yersiz olduğunu dile getirdi. Sınırların artık çok fazla anlamı kalmadığını anlatan Mustafaoğlu, gönüllerde bulunan sınırlarında kaldırılması gerektiğini vurguladı. 

Yunanistan'da bir süre önce azınlıklar ile ilgili çıkan yasada hiçbir azınlık temsilcisi ile görüşülmediğini belirten Mustafaoğlu, azınlık okullarında Ortadoks eğitimi verildiğini ve küçük çocukların bundan etkilenerek haç çıkardığını iddia etti. Ailelerin bu durumdan rahatsız olduğunu anlatan Mustafaoğlu, azınlık okullarında Türkçe eğitim veren anasınıfı açılmasını istedi. Batı Trakyalı gençlerin Türkiye ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde liseyi bitirdikten sonra Türkiye'de bulunan üniversitelerde eğitim alma şansına sahip olduğunu anlatan Mustafaoğlu, gençlerin anadillerinde üniversite eğitimi almasının kendileri için önemli  olduğunu söyledi. 

ORTAK PROJELERE HAZIRIZ

Türkiye'de yaşayan Rumların sorunlarını empati yaptıklarını ve en iyi kendilerinin anlayacağını dile getiren Mustafaoğlu, Rum azınlık ile her türlü işbirliği ve ortak proje yapmaya hazır olduklarını söyledi. 

Batı Trakya'da Türk toplumu olarak kendi müftülerini seçmek istediklerini belirten Mustafaoğlu, 1997 yılından bu yana Yunanistan'a giriş yasağının olduğunu ve kendisi gibi bir çok kişiye Batı Trakya ile ilgili derneksel çalışmalardan dolayı bu yasağın konduğunu anlattı. Birçok hemşehrisinin aile bireylerinin vefat ettiği zaman cenaze törenine katılamadığını ve bunun çok acı verici bir durum olduğunu söyleyen Mustafaoğlu, Yunanistan'ın giriş yasağı koyduğu kişilerden bu yasağı kaldırmasının 2 ülkenin pozitif davrandığını göstermesi açısından önemli bir adım olacağını belirtti. 

İsmi içerisinde Türk kelimesi bulunan derneklere izin verilmemesinin artık çağ dışı bir uygulama olduğunu dile getiren Mustafaoğlu, Türkiye'nin Rumlarla ilgili yaptığı olumlu çalışmaları Yunanistan tarafından da görmek istediklerine dikkat çekti. 
 
 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015