Ne Mutlu Türküm Diyene...
Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu Gerçekleştirildi
Geri Dön
Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu Gerçekleştirildi
Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen derneğimizin de 5 yıldır destek verdiği  “Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu”’nun  5’incisi   Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
29/11/2018

Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen derneğimizin de 5 yıldır destek verdiği  “Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu”’nun  5’incisi   Tekirdağ’da gerçekleştirildi.  Etkinliğe Türkiye, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Karadağ, Yunanistan'da Batı Trakya ile birlikte Rodos ve İstanköy'den gelen iş adamları katıldı. Tekirdağ’daki toplantılara derneğimiz adına Teşkilat Başkanı Musa Yurt katıldı. Tekirdağ’daki toplantılantıların ardından heyet İstanbul’a geçerek  CNR Fuar Merkezi’nde Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen MÜSİAD EXPO Fuarına katıldı. “5.Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu”’nun kapanış yemeği Ataköy Hampton By Hilton Otelinde gerçekleştirildi. Kapanış Toplantısına Katılan Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin tarafından Balkan İş Dünyasına önemli mesajlar verildi.

“5.Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu”’nun Tekirdağ’da yapılan organizasyona Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Çerkezköy TSO Başkanı Süleyman Kozuva, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Teşkilat Başkanı Musa Yurt ve davetliler katıldı.

Forumun açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ticaretin sınırların ötesine hükmeden bir eylem olduğuna vurgu yaptı. Şahin şunları söyledi: “Trakya Kalkınma Ajansı olarak amaçlarımızdan bir tanesi, bölgemizde bulunan ticaret ve sanayi odalarıyla iş birliği içerisinde Trakya Bölgesi ve Balkan ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesidir. Trakya’nın gelişmesi kalkınması için çalışıyoruz. Trakya bölgesi ülkemizin Avrupa’ya Balkanlar’a açılan kapısı ve geçmişten gelen güçlü tarihi ve kültürel bağlara bağlı olması hasebiyle ve kalkınma ajanslarımızın misyonlarımızdan biri olan komşularımız ile ticarette ve iş bağlantılarına yönelik çalışmalara önem veriyoruz. Bugün 5’incisini düzenlediğimiz Trakya Balkan Uluslararası İş Formunda yine bir aradayız. İlkini 2014 yılının sonunda yaptığımız bu organizasyonun ikincisini Bulgaristan’da, 3’üncüsünü 4’üncüsünü Yunanistan’da Gümülcine’de yapmış ve hep beraber gitmiş orada balkanlardaki kardeşlerimizle buluşmuştuk. Biz Trakya olarak siz balkanlardaki kardeşlerimizle daha çok bir araya gelerek ticaret ve iş ortaklıkları hacmimizi büyüterek, Türkiye ile Balkanlar arasındaki iş birliğini geliştirmek, bunun yanı sıra kültürel ilişkilerimize ivme kazandırmak istiyoruz. Bu organizasyonun yeni iş birliklerine kapı açması dileklerimizle tüm konuklarımıza tekrar hoş geldiniz demek istiyoruz.”

Daha sonra söz alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise konuşmasında Tekirdağ’ın potansiyeline vurgu yaptı. İlin nüfusunun 1 milyonu geçtiğini dile getiren Albayrak, sosyo ekonomik olarak kentin daha iyi yerlere geleceğine inandığını söyledi. Albayrak’tan sonra söz alan Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay da Tekirdağ’ın ve Trakya’nın ekonomik potansiyelini ön plana çıkardı. Bölgede kurulu olan OSB’lerden sadece Çerkezköy’ün üretim gücünün Ürdün’ün üretim gücüne eşit olduğunu vurguladı.

Toplantının son konuşmasını Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptı. Vali Yıldırım konuşmasında şunları söyledi: ”Biz iş birliğimizi, komşuluğumuzu kardeşliğimizi devam ettireceğiz. Bu iş birliği ile birlikte dünyanın aynı alanda faaliyet gösteren üretim yapan pek çok büyük firmasına karşı birbirimizi destekleyeceğiz. Dünyada artık ölçekler büyüdü. Ticareti üretimi tek başına yapmak yerine güçlerin birleştirilerek daha büyük bir sinerji ya da bizim kadim literatürümüzdeki gibi daha büyük bir bereket elde etmek mümkün. Türkiye’mizde de komşularıyla bulundukları yere göre bulundukları coğrafyaya göre bir takım birliktelikler forumlar, organizasyonlar var. Bunlardan bir tanesi de burada bugün beşincisini yaptığımız Trakya ve Balkanlar İş Forumudur. Ümit ediyorum ki bu iş forumu daha sonrasında daha büyük bir birlikteliğe daha sağlam organizasyon ve teşkilat yapısına kavuşur. Balkanlardaki diğer ülkeleri de bu iş forumuna katmak bu platformun bir üyesi haline getirmek gerekiyor. Zamanla bunun olacağına inanıyorum. Trakya’mız ülkemizin önemli bir parçası. Trakya’mız devletimizin Avrupa’ya açılan kapısı. Bu coğrafyada beş yüzyılı aşkın bir süre birlikte yaşadık. Bundan sonra da birlikte yaşayacağız inşallah. Ülkeler arasında haritalar üzerinde çizilen sınırlar gönüllerimizde insanlar arasında çizilmez"

Program kapsamında gıda, tarım, ambalaj, hayvancılık, tarım makineleri, inşaat, turizm ve sağlık turizmi,  orman ürünleri, lojistik, makine yan sanayi gibi sektörlerden toplantıya katılan işadamları, Türkiyeli meslektaşlarıyla ikili görüşmeler yapıp işbirliği olanaklarını ele aldı. Ayrıca iş adamları yaptıkları açıklamalarda bu tür organizasyonların sıklığının hem bölgesel işadamlarının kaynaşmasına hem de bölge ekonomisinin kalkınmasına olanak sağlayacağının altını çizerek daha sık bir araya gelme dileklerini ilettiler.

Tekirdağ’daki toplantıların ardından heyet İstanbul’a geçerek  CNR Fuar Merkezi’nde Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen MÜSİAD EXPO Fuarına katıldı.

Çok sayıda yerli ve yabancı iş insanın katıldığı fuar katılımcı firmalara yeni ortaklıklar, iş bağlantıları ve var olan iş bağlantılarını geliştirme fırsatı sundu.  

“5.Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu”’nun son olarak kapanış yemeği Ataköy Hampton By Hilton Otelinde gerçekleştirildi. Veda yemeğine MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay,  Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Kerim Erden, Rumeli İş Adamları Derneği Başkanı Cavit Ganiç , Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Eski Rumeli Türk Dernekleri Federasyon Başkanı ve Salcano Bisiklet Fabrikası Sahibi Salih Akgün ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin’in katıldı. Kapanış Toplantısında konuşan Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin Balkan İş Dünyasına önemli mesajlar verdi.  

Hüseyin konuşmasında “ Trakya ve Balkan İş Dünyasının değerli mensupları bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz ve beş yıldır kesintisiz destek verdiğimiz bu organizasyonun mükemmel bir çizgiye doğru yol aldığını görmekten mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteği ile Trakya Kalkınma Ajansının son derece başarılı organizasyonuyla gerçekleştirilen ve bu akşam kapanışını yaptığımız forum nedeniyle Genel Sekreter Mahmut Şahin’e bir kez de huzurunuzda teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz yıl da kapanışı yaparken ileriye dönük temennilerimizi sıralamıştık. Bugün görüyorum ki temenniler hedefe dönüşmüş bir kısım hedefler ise iş dünyası açısından ticari başarıya ulaşmış. Bakın bugün dünya ölçeğinde olan iki iş dünyası örgütü İTO ve MÜSİAD sizlere destek olmak üzere yanınızda.  Demek ki bu toplantılar sayesinde güzel mesafeler alıyoruz. Uluslar arası ticaretin sınırları kaldırarak ülkeleri, toplumları birbirine yaklaştırdığını gördüğümüz gibi karşılıklı çıkar ilişkilerinde tüm taraflara kazanç olarak döndüğünü biliyoruz. İşte sizler bunu gerçekleştiriyorsunuz. Bu toplantılara katılarak güç verdiğiniz gibi, bu toplantılar sonucunda da en zor olan şeyi ülkeleri ve toplumları yakınlaştırarak kendi adınıza da ticari kazanç ve başarı elde ediyorsunuz. Bunu yaparak hep birlikte kazanmaya devam etmeliyiz. Tüm gücümüzle sizlerin yanındayız. Türkiye Cumhuriyetinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Trakya Kalkınma Ajansının, bizlerin verdiği desteği tüm ülkelerden de görmek istiyoruz. Bu coğrafyada savaşları huzursuzlukları değil, barışı ve iş birliklerini görmek istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle siz barış elçilerine bir kez daha teşekkür ediyor, önümüzdeki yıl daha da genişleyen ve başarılı bir organizasyonda buluşmak üzere saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz ”dedi.

Diğer katılımcılar ve ülke temsilcileri de selamlama konuşmaları gerçekleştirdi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015