Ne Mutlu Türküm Diyene...
Unutmuyoruz.. Unutturmuyoruz.. 25. Yılında Milli Direniş Günü...
Geri Dön
Unutmuyoruz.. Unutturmuyoruz.. 25. Yılında Milli Direniş Günü...
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 25 yıldır aralıksız şekilde düzenlediği 29 Ocak etkinlikleriyle Batı Trakya Türk Azınlığı'nın Milli Direniş Gününü yarattığı mücadeleyi yaşatıyor.
29/01/2013
Unutmuyoruz.. Unutturmuyoruz.. 25. Yılında Milli Direniş Günü..
 
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 25 yıldır aralıksız şekilde düzenlediği 29 Ocak etkinlikleriyle Batı Trakya Türk Azınlığı'nın Milli Direniş Gününü yarattığı mücadeleyi yaşatıyor.
 
 
“Milli Direniş“ 25. Yılında Anıtlaştı
 
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi ve  İzmit Belediyesinin  ortaklaşa yaptığı “Milli Kimlik ve Direniş Anıtı”nın  29 Ocak 2013 Saat 15:00’da Fevziye parkında açılışı gerçekleştirildi. Anıt Türk ve Rum Ahalisinin mübadelesine ilişkin sözleşme ve protokol uyarınca Batı Trakya dışında kalan yaklaşık 513000 Türk Türkiye’ye göç etmiştir. Türkiye’ye göç eden 513.000 kişiden 24.714 kişisi İzmit’e yerleşmiştir. Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a emanet edilen Batı Trakya Türk Azınlığının isminde “TÜRK” kelimesi bulunmasından dolayı derneklerinin kapatıldığı ve 29 Ocak 1988’de Azınlığın Gösterdiği Milli Direnişle “BATI TRAKYA TÜRK’TÜR”diyen onbinlerce Batı Trakya Türkü’nün Gümülcine’ye yürümesinin anıtlaştırılması camiamızda büyük bir sevinç yaratmıştır.
 
Törene de yapılan konuşmalarda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı  Sabri Mutlu İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat DOĞAN’a katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür ederken her yıl 29 Ocakta Batı Trakya Türkü Milli Direnişi, onurlu duruşu bu Anıtta yaşatacaktır gösterdiğiniz hassasiyet bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir diyerek sözlerini tamamladı. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Burhaneddin Hakgüder etnik kimliğimizi kimse değiştiremez, bu anıtın Batı Trakya Türklerinin yoğun yaşadığı bölgelerdeki  Belediye Başkanlarına da örnek olmasını temenni ediyorum. Batı Trakya Türkleri Lozan’dan doğan hakları alıncaya kadar mücadeleye devam edecektir. Çünkü Batı Trakya Türk’ü her zaman Ne Mutlu Türküm demekten hep onur duymuştur, anıtın açılması vesilesi ile kutlama merkezimiz bu yıl İzmit olmuştur üyelerimizin 25.yılında Unutmuyoruz Unutturmuyoruz diyerek gösterdiği hassasiyet içinde ayrıca teşekkür ediyorum diyerek sözlerini tamamladı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat DOĞAN konuşmasında  belediye olarak Balkanlarda yapmış oldukları hizmeti  anlatarak  Evlad-ı Fatihan’a sahip çıktıkları “Milli Kimlik ve Direniş Anıtı”nın açılmasının kendine büyük bir mutluluk verdiğini belirterek  herzaman Batı Trakya Türkleri’nin arkasında yardıma hazır olduğunu ifade etti. Milli Kimlik ve Direniş Anıtı Mehter Marşı eşliğinde açıldı . Yoğun katılımın gerçekleştiği  törende Balgöç , Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Yalakdere Kültür Derneği, Gölcük  Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Makedonya Türk İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan ve Yöneticileri, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Denetim Kurulu Üyesi Seyit Ahmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi Genel Sekreter Yardımcısı Lütfi Bodur, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi Teşkilat Başkanı Ahmet Koç’ta hazır bulundular.   
 
  

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015