Ne Mutlu Türküm Diyene...
Uzun Süreli Oturma İzni Başvuru Süreci Netleşti
Geri Dön
Uzun Süreli Oturma İzni Başvuru Süreci Netleşti
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Genel Başkan Yardımcısı Besim İsmailbasa ve Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel ile birlikte, Vali Yardımcısı, İstanbul Göç İdaresi Müdürü Nuri Gezici ile görüştü.
02/06/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Genel Başkan Yardımcısı Besim İsmailbasa ve Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel ile birlikte, Vali Yardımcısı, İstanbul Göç İdaresi Müdürü Nuri Gezici ile görüştü.

Görüşmede 06 Haziran 2017 tarihinde Zeytinburnun'da düzenlenecek iftar nedeniyle Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel de bulunarak Geleneksel iftar davetimizi iletti. 

Genel başkanın son bir haftadır gündemi işgal eden UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİ genelgesi hakkında kafalarda oluşan soruları gidermek veya yanlış bilinenleri netleştirmek adına gerçekleştirdiği ziyaret çok sıcak bir ortamda gerçekleşti. Vali Yardımcısı Nuri Gezici de görüşmeye konuya vakıf uzmanlar ile katıldı.

Vali yardımcısı kendilerinin de son detaylar hakkında çalıştıklarını ve uygulamaya ilişkin soru işareti olan bazı konuları netleştirmek ve başvuru sürecinde sıkıntı yaşanmaması adına çalışıldığını belirtti.

Görüşme sonucunda ortaya çıkan bazı somut bilgileri Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin şöyle paylaştı;

1- Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğundan alınan Türk Soylu olduğuna dair ETABLİ Belgesi.  

2- Öğrenciler de 2017 yılı öncesi giriş yapmaları durumunda UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİ alabilecek.

3- Geçerli Pasaportu olmayıp Yunanistan kimliği (Taftota) ile başvuracak olanlar sistem üzerinden randevu almayacak, direkt olarak illerde bulunan Göç İdaresi Müdürlüklerine bizzat başvuracak.

4- Haymatloz ve Iskat İkamet Tezkeresi sahipleri de aynı şekilde sistem üzerinden randevu almayacak, direkt olarak illerinde bulunan Göç İdaresi Müdürlüklerine başvuracak.

5- Mevcut İkamet Tezkeresi sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti Adli Makamlarından alacakları Adli Sicil kaydı kabul edilecek.

6- BİLGİ ALINABİLECEK KİŞİLER FORMU (EK 5)’e göre kefil olacak olan TC vatandaşı 2 kişi belgelerin teslimi anında bizzat orada olacak ve formu orada imzalayacaktır. BİLGİ ALINABİLECEK KİŞİLER sadece bir kişi için onu tanıdığını ve kendisinden o kişi için bilgi alındınaileceğine dair kefil olabilirler. Fakat ailece başvuru esanasında aynı aile mensuplarına aynı kişiler kefil olabilir.

7- İlk defa İkamet Tezkeresi alacak olanlar ve çalışma izninden dolayı Çalışma bakanlığınca oturma izni verilmiş olanlar Göç İdaresinin (www.goc.gov.tr ) adresi üzerinden İLK BAŞVURU seçeneği ile UZUN SÜRELİ İKAMET BAŞVURUSU yapacaklardır. Mevcut ikamet tezkeresi sahipleri GEÇİŞ BAŞVURUSU DEĞİŞTİRME SEÇENEĞİNDEN  UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİNE geçiş tercihi ile başvuru yapacaklardır.

8- İlk defa İkamet Tezkeresi alacak olanlar İllerinde oluşturulacak olan UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİ KOMİSYONLARINA çağrılacak, mevcut İkamet Tezkeresi sahipleri ise direkt olarak UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİ alacak.

9- Mevcut çalışma izni sahibi olanlar da UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİ için başvuracak, ÇALIŞMA İZİNLERİ BU BAŞVURU ile iptal olmamaktadır ve UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİNİ aldıktan sonra da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müraacat ederek çalışma izni alabilecek. Yapılan çalışmalara dayalı olarak kişiye bağlı olarak çalışma izni başvurusunda da bulunulabileceklerdir.

10- Mevcut çalışma izni ile yurt dışından araç getiren ve burada MA plaka ile kullananların, UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİ almaları ile herhangi bir hak kaybı yaşamayacaklardır.

11- Özellikle kısa dönem ikamet tezkeresi sahipleri ve insani ikamet tezkeresi sahibi olanlar bu nedenle vatandaşlık başvuusu yapamamaktaydılar, UZUN SÜRELİ ikamet tezkeresine geçiş ile bu sıkıntı ortadan kalkmış olacktır. Öğrenci ve kısa dönem ikamet izin süreleride gün sayımına vatandaşlık başvurularında katılacaktır. 

12- UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERELERİ  Pasaport sürelerine bakılmaksızın SÜRESİZ OLARAK DÜZENLENECEKTİR. Kamu güvenliğini tehdit eden herhangi bir unsur olmadığı sürece de iptal edilmeyecektir.

13- Yunanistan’dan getirilen Doğum belgeleri ve Nüfus kayıt örneklerine Apostil şerhi istenmesinin Yunanistan’ın düzenlediği belgelerin çok dilli olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır, bu belgelerin Yunanistan makamları tarafından çok dilli olarak hazırlanması talep edilmeli  ” diyen genel başkan daha sonra karşılaşılabilecek sorunlar ile de alakalı peyder pey açıklama yapacaklarını ve tüm hemşehrilerimiz için bir fırsat olarak Batı Trakya Türklerinin bir defaya mahsusu ve 15 Ağustos 2017 tarihine kadar sürecek UZUN SÜRELİ İKAMET TEZKERESİ için başvuru sürecini kaçırmamaya ve başvurulularını zamanında yapmaya davet etti.

Not: Uzun Süreli İkamet Tezkeresi hakkında daha önce yaptığımız açıklamaya da aşağıdaki link aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

http://www.bttdd.org.tr/haberler/genel-merkezden-haberler/uzun-sureli-ikamet-izni-basvurulari-basladi.html

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015