Ne Mutlu Türküm Diyene...
Yapılan Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz
Geri Dön
Yapılan Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz
Yeşil rengi ile İSLAMİYETİ, Siyah rengi ile Balkanlardaki ZULMÜ, Beyaz rengi ile ÖZGÜRLÜĞÜ, Ay Yıldızı ile TÜRKLÜĞÜ simgeleyen tarihte kurulan İlk Türk Cumhuriyeti olan Batı Trakya Türk Cumhuriyetine ve Batı Trakya Türklerine Çirkin Saldırı
07/09/2020

“Tarih nankör değildir, bir hizmeti unutmaz;

İstikbalin vicdanı aşk istemez, kin tutmaz.”

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi’nin Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin’in, Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 107. yılı kutlama mesajına yapılan ve Batı Trakya Türkleri ile Türk Milletine karşı hakaret, karalama ve iftiralar içeren çirkin yorum, beğeni ve paylaşımlarla ilgili açıklaması.

Batı Trakya, Türk tarihi açısından özel bir konuma sahiptir. Osmanlı Devletinin zor günler yaşadığı dönemde büyük güçlerin bölge üzerindeki farklı stratejileri ve buna karşılık Türk Devleti ve Türk halkının bu oyunları bozmaktaki azmi Batı Trakya Türk Cumhuriyetini doğurmuştur.

Batı Trakyada halen yaşamakta olan Türk ve Müslüman kimliğinin kalıcılığını tescilleyen, kahraman atalarımızın bugün yaşadığımız Batı Trakya topraklarında kurdukları, tüm Türk Dünyasının şeref ve gurur kaynağı, tarihte kurulan ilk Türk Cumhuriyeti olan Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kuruluş yıldönümünde “İlk Türk Cumhuriyetimiz Gururumuz 107 Yaşında” başlığı ile yayınlanmış olan kutlama mesajının bir şubemizin sosyal medya hesabında paylaşılması sonucunda yapılan çirkin, Batı Trakya Türklerine açık hakaret, iftira ve karalama içeren hadsiz yorumun olduğu tespit edilmiştir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve ilelebet yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyetinin adeta ilk ayak sesleri olarak duyulan, tarihteki ilk Türk Cumhuriyetinin kurulmasına karşı açılan bayrak, tarafımızdan adeta Türkiye Cumhuriyetine ve kurucularına karşı yapılmış bir saldırı olarak addedilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kurucularına ve kurucu değerlerine sıkı sıkıya bağlı olan Batı Trakya Türklerine yapılan bu saldırının hiçbir izahı olamaz.

Bu yorumu yapanla beraber, yapılan yorumun günlerdir sayfada kalmasına müsaade eden ilgili şube yöneticileri ve sosyal medya hesaplarını onlar adına yönetenlerin de bu çirkinliğe kayıtsız kalmaları tarafımızdan büyük üzüntüyle karşılanmıştır. Yine aynı kişi bu sosyal medya paylaşımına yaptığı yorumun görüntüsünü alıp şahsi profilinde paylaşmak suretiyle aynı çirkinliği daha da ileri boyutlara taşıyarak Batı Trakya Türklerine, Batı Trakya Türk Cumhuriyetini kuran atalarımıza açıkça iftira, karalama ve hakaretlerine devam etmiştir. Bunlarla yetinilmediği gibi Batı Trakya Türk Azınlık bireylerine yönelik, Türk Devletinin kindar bakış açısı olduğunu iddia etmiş ve bugüne kadar yaşanılan sorunların nedeninin milletimize ve devletimize karşı isyan etmemizden kaynaklandığını utanmadan ifade etmiştir. Bu çirkin, toplumumuzu karalamaya, milleti ayrıştırmaya, Türkiye Cumhuriyetine karşı Batı Trakya Türklerini soğutmaya, Türk milletinin Batı Trakya Türklerine karşı olan bakış açısını olumsuz yönde etkilemeye sebebiyet verecek aşağılıkça bir girişimdir.

Bu minvalde son dönemde aynı çevreler ve etrafında odaklanan kişiler tarafından Batı Trakya Türk Azınlığının dinamiklerini etkilemeye yönelik çeşitli saldırıların yaşanması ve hiç olmadığı kadar toplumu birbirine düşürecek derecede tehdit ve hakaret içerikli çirkin olayların yaşandığı da görülmektedir.

Bu çirkin paylaşımlar içerisinde “Maalesef bu Osmanlıya karşı bayrak açmamızdır bunun acısını senelerce çektik Bulgaristandan hatta Afganistan dan gelenler nüfus aldı biz vatansız yaşadık …. “ diğer bir mesajında “…. 3 ay bu devlet yaşamış bayrağı var o zamanın padişahı bedduası var biz anavatanda üvey evlat gibi 50 sene bize nüfus verilmedi demek beddua tuttu….” daha da vahim olanı yine bu paylaşımlarda  “Sizinkiler.. Cami ile kilise arasında sıkışıp kalmışlar… Bence sizinkiler Bayraklarını alıp yeniden devlet ilan etsinler,biz de destek verelim”demek sureti ile Batı Trakya Türk Azınlığının dini ve manevi değerleri yönünden alenen aşağılandığı gibi diğer taraftan açıkça suç işlendiği de ortadadır.

Bu çirkinliklerin bu noktaya gelebileceğini son dönemde yaşananlar paralelinde ön görmemiz nedeniyle, kurumsal kimliğimiz adına birçok konuda tedbir amaçlı olarak ve özellikle sosyal medya mecralarında provokasyon ile saldırılara karşı önlemler alınması tarafımızdan kararlaştırılmış ve ilgililere talimat ile bildirilmişti. İletilen bu talimatlara keyfi olarak uyulmaması sonucunda, tahmin ettiğimiz ve bu olaydaki gibi anında müdahaleyi gerektiren böyle bir durum yaşandığında anında müdahale edilmemesi de bu tür çirkinliklerin yaşanmasının zeminini hazırladığı açıkça görülmüştür.

Şubemizin sosyal medya hesabındaki paylaşımın altına yapılan yorum ile başlayan ve bu görüntüyü alarak şahsi hesabında bu çirkin paylaşımlarına devam eden şahıs, bu paylaşımları ve yorumları silmeyen ilgili şube yöneticileri,  bu paylaşımları beğenen, eşlik ederek yorum yapan ve paylaşan tüm şahıslar hakkında, Türk Milletinin onurlu bir parçası olmaktan gurur duyan, Batı Trakya Türk Cumhuriyetinin kurucularının torunları olan bizler toplumumuz ve yöneticisi bulunduğumuz 74 yıllık kurumumuz adına, ilgili şahısların alenen işledikleri dini ve milli duyguları örseleyen insanlık suçundan dolayı cezalandırılmaları istemiyle suç duyurusunda bulunacağız ve takipçisi olacağız.

Bizler net duruşumuzla, 74 yıldır dava mücadelemizi tüm siyasi görüşlere eşit mesafede, siyasi hizipçiliğe müsaade etmeden, partiler ve siyaset üstü bir çizgide yürütmekteyiz. Bizden daha Türk, bizden daha Müslüman olduğunu iddia ederek bu topluma Türklük ve Müslümanlık dersi ya da ayarı vermeye kalkanlara aynada kendi çirkin yüzleri ile yüzleşmelerini tavsiye ediyoruz. Bu bağlamda 74 yıllık kutsal dava hareketimizin onurlu duruş içeren çizgisinde en ufak bir değişiklik olmaksızın asla sona ermeyecek mücadelemizdeki inanç ve azmimizi kırmalarına müsaade etmeden, bu pespaye ve kendini bilmez kişileri aramızdan temizleyerek inandığımız yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Toplumumuzda bu tür provokatif yaklaşımlar karşısında soğukkanlılığını koruyarak bu insan demeye dilimizin varmadığı şahıslara gereken cevabı en iyi şekilde verecektir.

Sadece Batı Trakya Türklerine değil tüm Türk dünyasına ve kutsal inancına ağır saldırı ve ithamlar içeren, dini ve milli kimlik üzerinden ayrımcılığı körükleyen paylaşımları yapan, beğeni, yorum ve paylaşım yoluyla bu çirkinliklere destek verip alet olanlar hakkında suç duyurusunda bulunmakla beraber derneğimiz üyeliği bulunanların üyeliklerinin derhal sona erdirilmesi yanında derneğimiz sosyal medya hesaplarında bu paylaşımların beş gündür kalmasına neden olarak sorumluluğu bulunan tüm ilgili yöneticiler için de gerekli işlemlerin başlatıldığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015