Ne Mutlu Türküm Diyene...
Yunanistan'da Siyasi Irkçılıktan Sonra Hukuki Irkçılıkda Hortladı
Geri Dön
Yunanistan'da Siyasi Irkçılıktan Sonra Hukuki Irkçılıkda Hortladı
Son 10 yılda onlarca defa Yunanistan'a gidip gelen, 2007 ve 2012 yıllarında Yunan pasaportunu yenileyen, son 3 ay içerisinde iki defa vatandaşlık görevini yerine getirerek Yunanistan genel seçimlerinde oy kullanan Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu Yunan Vatandaşı Dr.Mehmet Hasanoğlu,
29/06/2012
YUNANİSTAN DA SİYASİ IRKÇILIKTAN SONRA HUKUKİ IRKÇILIK DA HORTLADI….
 
Yunanistan'ın Batı Trakya Türk Azınlığına karşı insanlık dışı uygulaması olarak hafızalarda yer alan VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMA uygulaması yeniden hortlatıldı.
 
Son 10 yılda onlarca defa Yunanistan'a gidip gelen, 2007 ve 2012 yıllarında Yunan pasaportunu yenileyen, son 3 ay içerisinde iki defa vatandaşlık görevini yerine getirerek Yunanistan genel seçimlerinde oy kullanan Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu Yunan Vatandaşı Dr.Mehmet Hasanoğlu, 28 Haziran 2012 tarihinde Pazarkule sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapmak üzere iken 2002 yılında Yunan vatandaşlığından atıldığı gerekçesi ile Pasaportuna ve kimliklerine el konularak TÜRK YUNAN SINIRINDA SAVCILIĞA ÇIKARACAĞIZ GEREKÇESİYLE BEKLETİLİYOR.
 
Bu uygulama, 1998 yılında yürürlükten kaldırılmış olsa dahi, ırkçı Yunan Vatandaşlık kanunun 19.Madde uygulamasının halen devam ettiğinin açık bir belgesi haline gelmiştir.
 
Diğer taraftan dün Yunan Parlamentosunda, 3 azınlık milletvekilimiz yemin ederken ayağa dahi kalmayarak saygısızca SİYASİ IRKÇILIK yapan zihniyetin temsilcileri ile aynı üslubu benimseyen görevlilerin hukuka, insanlığa ve insan haklarına aykırı bir şekilde kimlik ve pasaportuna el koyarak gümrük sahasında Dr. Mehmet Hasanoğlu'nu adeta tutsak almalarını açıkça HUKUKİ IRKÇILIĞIN hortladığının göstergesi olarak kabul etmekteyiz. Bu ırkçı yaklaşımı şiddetle kınamaktayız.
 
Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu 60.004 kişinin gasp edilen vatandaşlık haklarının iadesini beklerken, Bu olay, Yunan yönetiminin 1998 yılında yürürlükten kaldırılan bu yasa maddesini, bir tehdit unsuru gibi kullanmaya devam ettiğini, Adeta her Batı Trakya Türk Azınlık mensubu vatandaşı için sınır kapılarında bir vatandaşlıktan çıkarma belgesini geçmişe dönük bir tarihle bekletiliyor düşüncesini ortaya koymaktadır.
 
Bu vesile ile, Başta Lozan anlaşmasının tarafı olan Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti PARLAMENTOLARI olmak üzere HÜKÜMETLERİNİ, SİYASİ PARTİLERİNİ, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI, İNSAN HAKLARI KURULUŞLARINI, Yunanlı yetkililerin IRKÇI UYGULAMALARINA DUR DEMEK için her türlü yasal girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz. Türk ve dünya kamuoyuna saygı ile duyururuz. 29 Haziran 2012
 
Av.Necmettin HÜSEYİN         Av.Burhaneddin HAKGÜDER
     Genel Sekreter                             Genel Başkan
 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015