Ne Mutlu Türküm Diyene...
29 Ocak Milli Direniş Günü İzmit Şube Tarafından Anıldı
Geri Dön
29 Ocak Milli Direniş Günü İzmit Şube Tarafından Anıldı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubemiz  29 Ocak Olaylarını Anma Etkinlikleri kapsamında Milli Kimlik ve Direniş Anıtına karanfil bıraktı.
01/02/2020

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubemiz  29 Ocak Olaylarını Anma Etkinlikleri kapsamında Milli Kimlik ve Direniş Anıtına karanfil bırakıtı.  Bu yıl Milli Direniş Günü vesilesitle Srebtenitsadaki ana etkinlik dışında Genel Merkez himayesinde İzmit, Bursa, Soma, İzmir ve İstanbul'da konferanslar düzenlendi. İzmit Şubesi tarafından düzenlenen konferas  KBB Leyla Atakan Kültür Merkezi'nde  gerçekleştirildi.

Her yıl 29 Ocak'ları Anma Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen karanfil bırakma etkinliğinde Şube Başkanı Yüksel Öztürk tarafından basın açıklaması yapıldı;

''Sevgili Batı Trakyalılar, değerli Batı Trakya dostları, hanımefendiler, beyefendiler..

Öncelikle hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
Bugün burada silerele vatandaşı olduğu Yunanistan'ın kalkınması için çaba sarf eden, huzur ve refahın yönelik her türlü olumsuzlardan kaçınana, anavatanı Türkiye için ise dilinden duasını eksik etmeyen Batı Trakya Türk Azınlığı ve bu azınlığın onur mücadelesi olarak tarihe geçen 29 Ocak Milli Direniş Günü dolayısıyla toplanmış bulunmaktayız.

Sevgili misafirler,
Batı Trakya Yunanistan sınırları içerisinde kalan ve statüsü 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması ile belirlenmiş yaklaşık 150 bin Türk azınlığının yaşadığı bölgenin adıdır. Bu azınlık Yunanistan'a emanet edildiği tarihten itibaren çok çeşitli haksızlıklar ile karşılaşmış ise de verdiği mücadelesinde hiç bir zaman meşruiyetin dışına taşmamış, milli ve manevi değerlerine ilişkin her türlü saldırılar karşısında onurlu bir duruş sergilemiştir. Bundan tam 32 yıl önce bugün verilen mücadelenin bayraklaştığı gün olmuş ve azınlık tarafından 29 Ocak tarihi Milli Direniş Günü olarak adlandırılmıştır. Batı Trakya Türk azınlığının sembol kuruluşlarından olan Gümülcine Türk Gençler Birliği ile Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği isimlerinde 'Türk' ibaresi geçtiği gerekçesiyle Yunan Mahkemeleri tarafından 4 Kasım 1987 tarihinde kapatılmıştır. Azınlığın Lozan Antlaşması ve daha bir çok antlaşma ve protokollerle teminat altına alınmış milli kimliğine yönelik bu saldırı azınlık arasında büyük bir infiale neden olmuştur. Bunun üzerine Azınlık Yüksek Kurulu bu kararı protesto etmek için 29 Ocak 1988 günü bir yürüyüş yapılmasına karar vermiştir. Yunan makamları 29 Ocak günü cuma namazından sonra Gümülcine Eski Camii'nden Vilayet Konağı'na kadar yapılacak olan yürüyüşe izin vermemiştir. Diğer taraftan radyolar vasıtasıyla azınlık mensuplarının bir araya gelmesinin yasaklandığı duyurulmuştur. Gümülcine'ye giriş noktaları polis barikatları ile örülmüş, eski ve yeni camii ibadete kapatılmıştır. Milli kimliğin inkarı ve yok sayılması anlamına gelen bu karaları hiçbir şekilde kabullenmeyen binlerce azınlık mensubu Gümülcine'de Türk Gençler Birliği'nin bulunduğu caddede toplanmıştır. Yine kadınlı erkekli binlerce azınlık mensubu da köylerden Gümülcine'ye doğru akın etmiştir. Bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu'nun konuşmasının ardından topluluğun dağılmaya başladığı bir sırada çevrede çatışma ve tutuklama olduğu haberlerinin gelmesiyle birlikte dağılan kalabalık yeniden toplanmış, polisle çatışmalar yaşanmış ve pek çok kişi yaralanmıştır.

Değerli Batı Trakyalılar, sevgili dostlar,
Bu olayların meydana gelmesinden iki yıl sonra 29 Ocak 1990 günü yıldönümü vesilesiyle Gümülcine Eski Camii'de bir mevlid okutulması kararlaştırılmıştır. Ancak mevlid için belirlenen tarihten bir gün önce yani 28 Ocak'ta Yunanistan'daki radyolar hastanede yatan Solakidis isimli bir yunanlının kendisi ile aynı hastanede tedavi gören bir azınlık mensubu tarafından saldırıya uğradığını haber yaparak Yunanlıları 29 Ocak'ta yapılacak olan bu mevlidi engellemeye çağırmışlardır. Bunun yanısıra Gümülcine Metropoliti de aynı amaçla çağrıda bulunmuştur. Son olarak 29 Ocak sabahı hastanede saldırıya uğradığı iddia edilen yunanlının öldüğü haberleri radyodan yayılmıştır. Halbuki gerçekte ne bu kimse ölmüştür, ne de böyle bir kimseye saldırıda bulunulmuştur. Bu haber tamamen asılsız olarak üretilmiş ve fanatik Yunanlılaraı harekete geçirmeyi amaçlamıştır. Nihayetinde yalan haber amacına ulaşmış, asılsız ölüm haberinin duyulmasından sonra yunanlılar gruplar halinde toplanarak Türk kahvehanelerine taş ve sopalarla saldırmışlar, çarşıda azınlık mensuplarına ait yüzlerce dükkanı yağmalamışlar, içlerinde İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ve bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu'nun da bulunduğu bir çok azınlık mensubunu da yaralamışlardır. En acısı tüm bu olaylar ne yazık ki Yunan polisinin gözleri önünde cereyan etmiştir. Daha sonra bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlarda Yunan polisinin saldırganlara müdahalede bulunmadığı gözler önüne serilmiştir.

Azınlığın milli kimliğini yok saymaya yönelik kararlara karşı canı pahasına göstermiş olduğu bu onurlu duruş, bugün azınlık tarafından ''Milli Direniş Günü'' olarak adlandırılmakta ve Batı Trakyalıların yaşadığı bir çok ülkede çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Milli ve manevi değerlerine sımsıkı sarılarak bu değerlerine yönelecek her türlü tehdit karşısında hukukun içinde kalarak varlık mücadesi veren Batı Trakya Türk Azınlığı'nı bugün vesilesiyle buradan bir kez daha selamlıyor, katılımınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum'' dedi.

Karanfil bırakma etkinliğinin ardından 29 Ocak Olaylarının 32. Yılı Anma Etkinlikleri kapsamında  Genel Merkezimizin öncülüğünde KBB Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonunda Ege Üniversitesi Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğrt. Üyesi Turgay Cin, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Başkanı Hüseyin Bostancı ve BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah'ın konuşmacı olarak katılım sağladıkları 29 Ocak Olayları konulu konferans düzenlendi.

Konferansta her biri birbirinden değerli konuşmacılar Batı Trakya'da 1988 ve 1990 yıllarında yaşanan 29 Ocak Olaylarının detaylarını ve Milli Direniş Gününün Batı Trakya ve Türk milleti adına ne anlama geldiğini katılımcılarla paylaştı.

Şube Başkanı Yüksel Öztürk'ün açılış konuşmasını yaptığı konferans sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi.

Şube Başkanı Yüksel Öztürk yaptığı açıklamada; “konferansımıza katılım sağlayarak bizleri onurlandıran Demokratik Sol Parti İl Başkanı ve Eski Şube Başkanımız Halim Dedeoğlu, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, KBB Sivil Toplum Kuruluşları Şube Müdürü Alper Yalınalp, Kocaeli Kent Konseyi Emekli Meclisi ve İZSANDER Başkanı Halil Atay, İZSANDER Başkan Yardımcısı Levent Bahadır, Kocaeli Yalakdere Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Kırbaş, Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, Hacıhızır Mahalle Muhtarı ve Eski Şube Başkanımız Lütfi Bodur, Eski Şube Başkanlarımız Ahmet Köse, Sabri Mutlu ve Engin Nazır, Eski Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve dernek üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz”dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015