Ne Mutlu Türküm Diyene...
Adapazarı Şubesi Bir Kez Daha Hayri Latif Dedi
Geri Dön
Adapazarı Şubesi Bir Kez Daha Hayri Latif Dedi
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Adapazarı Şubesinin Olağan Genel Kurulu SAKVA Toplantı Salonunda dün gerçekleştirildi.
13/02/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Adapazarı Şubesinin Olağan Genel Kurulu SAKVA Toplantı Salonunda dün gerçekleştirildi.

Genel Kurula Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Teşkilat Başkanı Musa Yurt, BTTDD Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, BTTDD Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Adapazarı Şubesi üyeleri katıldı.

Kongrenin divan başkanlığına Musa Yurt, üyeliklere de Dr. Mehmet Hasanoğlu ve Hasan Küçük oy birliği ile seçildi ve ardından saygı duruşu ile İstiklal Marşı okunarak kongre açılışı yapıldı.

Kongrede ilk sözü alan şube başkanı Hayri Latif geçtiğimiz iki yıllık görev sürelerinde rutin dernekçilik faaliyetleri dışında pek bir aktivite gerçekleştiremediklerini, bunda ülkemizin son iki yıllık süreçte yaşadığı olağanüstü sürecin etkisi olduğunu, fakat gelecek dönemde eskisi gibi Adapazar’ı şübesinin aktif bir süreç geçireceğine inandığını belirtti.

Devamında kürsüye gelen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin “Bu gün burada geçtiğimiz kongreden pek farklı bir tablo ile karşı karşıya değiliz, Adapazarı şubemiz, Batı Trakya camiasının Türkiye geneline yayılmış 13 şube, 4 temsilcilik, 2 vakıf ve 2 spor kulübünden oluşan çok geniş bir yelpazesinin sadece bir kolunu oluşturmaktadır.

Bu yelpazedeki kurumlarımızın bazıları çok aktif, bazıları da Adapazar’ı şubemiz gibi kabuğuna çekilmiş durumdadır. Bizler öncelikle buradaki aktiviteleri eski canlılığına kazandırmak, Batı Trakyalı hemşehrilerimizin birbirleri ile olan irtibatlarını arttırmak için acil olarak kalıcı bir mekan sahibi olmamız gerekmektedir. Bu sebeple seçilecek olan yeni dönem yönetiminin de en önemli ve tek gündem konusu da bu olmalıdır.

Bunun yanında ben şimdi burada huzurunuza çıkmışken bir iki cümle de Batı Trakya Türklerinin anavatan ve doğdukları topraklardaki sorunlarından bahsetmek istiyorum.

Önce Batı Trakya’daki sorunlardan başlayacak olur isek. Batı Trakya bildiğiniz Batı Trakya, 1988’de, 1990’da da biz Türk’üz diye haykırdığımız için hor görülüyorduk, coplanıyorduk, dükkanlarımız talan ediliyordu. Bu günde aynı tablo devam etmektedir.

DEB Partisi Atina’da toplantı düzenliyor, Nazi ürünü insan müsvetteleri toplantıyı basıyor, Yunanistan’da Türk yok, bunları savunmaktan vazgeçin, sizin de miadınız doldu, öleceksiniz diye aleni şekilde kameralar önünde yöneticilerimizi tehdit ediyorlar, Yunan devletinin gıkı çıkmıyor. Görmezden geliyor.

İskeçe Türk Birliğinin davası 30 yıldır sürmekte ve halen sonuçlanamamakta, ama bunun yanında Yassı Köy Belediye Başkanımız İsmet Kadı, sudan sebeplerle adi suçlu gibi göz altına alınmakta yıldırım hızı ile davası sonuçlanmakta ve 4 ay hapis cezasına çarptırılmaktadır. Hem de neden biliyormusunuz? Çocuğunu sabah işe giderken makam aracı ile okula bıraktığı ve devleti zarara uğrattığı için. Evet az önce de değindiğim gibi Batı Trakya bildiğiniz Batı Trakya.

Batı Trakya’da baskılara boyun eğmemek adına 29 yıl önce 25 bin insan tüm engellemelere rağmen Gümülcine’de toplandı ve biz Türk’üz diye haykırdı. İşte bizde 29 Ocak 1988 ve 1990’da yaşanan bu vahim olayları 29 yıldır anavatanda yaptığımız etkinlikler ile anmaktayız. Biz yönetime gelmeden önce 27 yıl boyunca genelde 29 Ocak sabahı Taksim Atatürk Anıtına çelenk konulmakta ve hatıra defteri imzalanarak, 25-30 kişi ile basın açıklaması yapılmakta idi. Belli yıllarda da bazı paneller düzenlenerek 29 Ocaklar anılmakta idi.

Bizim dönemimizde ise iki yıldır artık 29 Ocaklar çok farklı şekilde anılmakta ve ses getirmektedir. Geçen yıl 7 ilde 9 etkinlik ile programlar gerçekleştirdik. Bu yıl ise bir ilki gerçekleştirerek, 29 Ocak basın açıklamamızı hemşehrimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir Tandoğan girişinde yaptık, devamında da Aslanlı yoldan kortej şeklinde yürüyerek resmi törenle Atatürk Mozolesine çelenk bırakıp, anı defterini imzaladık. Son olarakta programa Türkiye’nin farklı illerinden katılan 250 üyemiz ile birlikte Yenimahalle’de “29 Ocakları Unutmadık, Unutturmayacağız” panelini gerçekleştirdik. Dönüş yolculuğumuzda İzmit ve İzmirde karanlıklar aydınlansın diyerek anma etkinliklerini tamamladık. Devamında da 29 Ocak olaylarını önümüzdeki yıl Çanakkale Şehitliğinde, bir sonraki yıl Selanik’te, daha sonraki yıl da Atina’da anmak için girişimlerde bulunacağımızı ve Batı Trakya Türkleri olarak Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprüsünün kurulması için öncülük etmeye hazır olduğumuzu açıkladık.

Bizler çıtayı bu kadar yukarılara taşırken ana akım medyada 6 televizyon kanalında açıklamalarımız yayınlanırken, Tek Rumeli Tv de iki saati canlı yayın olmak üzere 29 Ocak konulu 3 program hazırlanmışken, 75 gazete ve haber portalına etkinliğimiz konu edilirken bir bakıyoruz bazı komik eleştiriler geliyor. Bizler camia olarak, yöneticiler olarak bu tür boş işleri bıraktık, bu eleştirilere gülüp geçiyoruz. Az önce de sohbet esnasında konuştuğumuz gibi 2. Kuşak, 3. Kuşak Batı Trakya’lı gençleri nasıl buralara çekebilirizin bunun mücadelesini vermeliyiz” dedi. 

Konuşmasının devamında "Batı Trakya Türklerinin oradaki sorunlarının yanında burada da ciddi sorunları mevcut, bunların çözümü için de ciddi mücadele sürdürüyoruz ve ben hepsinin çözüleceğine de inancımı yitirmek istemiyorum. Ama bazı olaylar var insana acı veriyor, bakın bu sabah buraya gelirken aldığım bir mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum. Mesajında diyor ki benim oğlum Yunanistan vatandaşı bir Batı Trakya Türk'ü olarak Çanakkale'de yaşıyor. Oraya yerleşmiş durumda. Mülk edinmek istiyor, fakat Çanakkale stratejik öneme sahip bir bölge olduğu için kendi üzerine taposunu alıp bir ev sahibi olamıyor. Evet bu çok acı bir tablo, Batı Trakya Türkleri Çanakkale'de bu ülke toprakları için şehit verdi, ama bu gün o atanın çocukları, torunları burada mülk sahibi olmak istediklerinde de herhangi bir yabancı muammelesine maruz bırakılmaları çok acı, bunun bir an önce dizeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız" diyerek yeni dönemde seçilecek yönetimin Adapazarı şubesine kalıcı bir mekan kazandırması için var gücü ile çalışmasını tavsiye ederek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra tek liste ile gidilen seçimde Hayri Latif Raif başkanlığındaki aşağıdaki liste önümüzdeki üç yıl için Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Adapazarı Şubesinin yönetimi için oy birliği ile seçildi.

Yönetim Kurulu Asil

1- Haşim Bayram,

2- H. Pelin Kunter,

3- Emine Yalçın,

4- Turhan Halil,

5- Nurşen Faydalı,

6- Naim Kadiroğlu.

Yönetim Kurulu Yedek

1- Emine Başaran

2- Nedim Akın

3- Ahmet Aydın

4- Ayşenur Taş

5- Hatice Latif Raif

6- Mehmet Boyacı

Denetim Kurulu Asil

1- Faruk Güdül

2- Sema Tütüncü

3- Feyza Şahin

Denetim Kurulu Yedek

1- Osman Başaran

2- Fatma Taş

3- Remziye Güler

Disiplin Kurulu Asil

1- Enbiye Köseoğlu

2- Hande Öztorun

3- Yusuf Olcay Gürsel

Disiplin Kurulu Yedek

1- Mehmet Çavuşoğlu

2- Haluk Öztürk

3- Şerif Müezzin

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015