Ne Mutlu Türküm Diyene...
Balkan Masası İzmir'de Toplandı
Geri Dön
Balkan Masası İzmir'de Toplandı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Mümin Durmuş, yöneticilerimiz ve Eski Şube Başkanı Av.Aydın Özcan İzmir Balkan Masası buluşmasına katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in daveti üzerine Balkan Masası, İzmir'de toplandı.
11/09/2020

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Mümin Durmuş, yöneticilerimiz ve Eski Şube Başkanı Av.Aydın Özcan İzmir Balkan Masası buluşmasına katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in daveti üzerine Balkan Masası, İzmir'de toplandı. Balkan Türklerinin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda konuşan CHP'nin Balkan Masası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Cumhuriyetin harcında Balkanlardan gelen Türkler var” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Balkanlar’da yaşayan ve Balkanlar’dan ana vatana dönen Türklerin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla kurulan Balkan Masası İzmir’de toplandı.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa CHP'nin Balkan Masalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İzmir milletvekillerinden Kani Beko, Kamil Okyay Sındır, Sevda Erdan Kılıç, Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Parti Meclisi Üyesi Rıfat Nalbantoğlu ve Devrim Barış Çelik, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile çok sayıda balkan dernekleri temsilcisi katıldı.

Programda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, kendisinin de Balkanlar’dan göç eden bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek, “Cumhuriyetin harcında bizler varız. Cumhuriyetin harcında Balkanlardan gelen Türkler var” dedi. Öztrak, konuşmasının devamında, “Bu topraklar üzerinde yaşayan yurttaşlarımızın üçte birinden fazlası Balkanlar'dan göç etti. Ayrıca Balkanlar'da yaşayan Türk-Müslüman ve akraba toplulukların sayısı resmi rakamlara göre 8 milyon civarındadır” dedi.

İzmir Milletvekili Kani Beko da programda yaptığı konuşmada, bazı çevrelerin Balkan göçmenlerine “Köksüz” diye hakaret ettiğini söyleyerek “Ben Balkanlı bir ailenin çocuğuyum. Balkanlar'da doğdum. Sizleri iyi tanıyorum. Sizlerin yüreğinde insan sevgisi var. Sizlerin yüreğinde memleket sevgisi, Cumhuriyet, Mustafa Kemal sevgisi var. Cumhuriyet'i kuran ve kurtaranlar arasında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve o Balkanlar'da doğan silah arkadaşları vardı. Eğer siz bizim köklerimizi merak ediyorsanız, İstiklal Marşımızı yazan Mehmet Akif Ersoy'da bizi görebilirsiniz. Nazım Hikmet'in dizelerinde bizi görebilirsiniz. Biz Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirleriyle büyüdük. Biz Necati Cumali'nin çocuklarıyız..” dedi.

İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise Karadağ'da önceki gün ırkçı saldırıların yaşandığını anımsatarak, “Geçen gün yenide ırkçı bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Karadağ'da Sırp ırkçı saldırganlığına şahit olduk. Balkanların her noktasında tarihimizde olduğu gibi yine kendini gösterdi. Yarın yine gösterecek. Bizler o coğrafyada, o coğrafyayla olan bağlarımıza, ilgimize dünden daha fazla karşılık vermezsek, bu saldırıları çok daha yoğun şekilde göreceğiz. Acı, kan ve gözyaşıyla bezenmiş tarihimizi bundan sonra barış, dostluk, kardeşlikle yoğurmalıyız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de yaptığı kısa konuşmada, Balkanlar’dan göç edip anayurda dönenlerin ülkemizin en büyük zenginliklerinden biri olduğunu hatırlatarak böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Balkan Dernekleri temsilcilerinin bir arada olduğu gecede Balkan Masası olarak yapılan çalışmalar hakkında geniş bilgi verildi. Bu konuda yapılacak çalışmalarda işbirliği yöntemleri tartışıldı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015