Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya Türkleri Bursa'da Gövde Gösterisi Yaptı
Geri Dön
Batı Trakya Türkleri Bursa'da Gövde Gösterisi Yaptı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi'nin düzenlediği '18. Batı Trakyalılar ve 12. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası' 30 Temmuz Pazar günü Gündoğdu Köyü Mesire Alanı'nda büyük coşku ile gerçekleştirildi.
02/08/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi'nin düzenlediği '18. Batı Trakyalılar ve 12. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası' 30 Temmuz Pazar günü Gündoğdu Köyü Mesire Alanı'nda büyük coşku ile gerçekleştirildi.

BTTDD Bursa Şubesi eski başkanlarından Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun da hemşehrileri ile kucaklaştığı etkinlik, Panayır Ağası Mehmet Emiroğlu'nun geleneksel kıyafetleri at üzerinde davul-zurna eşliğinde alana gelişi ile başladı. Bir elinde Türk bayrağı olan Emiroğlu, güreşlerin yapılacağı alanın etrafında tur atarak, halkı selamladı.

Tarihi Bursa Mehter Takımı gösterisi ve Halk oyunları ekiplerinin gösterileri yanı sıra Özkan Hüseyin’in okuduğu türkü ve şiirler ile devam eden etkinlikte BTTDD Bursa Şubesi Kadın kollarının kurduğu stantlarda kendi hazırladıkları yöresel lezzetleri katılımcıların beğenisine sundu. Ayrıca BTTDD Bursa Şubesi, Batı Trakya davasına katkıda bulunan katılımcılara plaket takdim etti.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun alana gelip geleneksel turla halkı selamlamasından sonra da pilav dağıtımını başlattı. Ardından resmi törene geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Batı Trakya Türkleri'nin lideri merhum Sadık Ahmet ve Demokrasi şehidi Batı Trakyalı gazeteci Mustafa Cambaz için Şehreküstü İmamı Lütfi Taşçı tarafından Kur-anı Kerim okundu. Edilen duaların ardından protokolün takdimi yapıldı ve konuşmalara geçildi.

İlk olarak kürsüye BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Ali Emin Latif çıktı. Derneğin yeni yönetimi olarak canla başla çalıştıklarını ve verdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerine dikkat çeken Eminlatif, 18. Batı Trakyalılar Panayırı ve 12. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası'nı büyük bir katılım ve derneğin eski başkanlarından Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çavuşoğlu'na ''Değerli Başbakan Yardımcım sizlerle gurur duyuyoruz'' diye seslenen Eminlatif şunları kaydetti: ''Milletvekiliyken, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte sorunlarımızın büyük bölümünün çözülmesini sağladınız. İnşallah hep birlikte Yunanistan'daki Batı Trakya Türk Azınlığı'nın kronikleşen sorunlarının çözümü konusunda da diğer siyasi partilerimizin de desteğiyle hep birlikte çalışacağız. Bugün 700 yıllık bir geleneğin yaşatıldığı Seçek Yaylası'ndan da Bursa Gündoğdu'daki Batı Trakyalılar Panayırı'ndan da tek ses çıkıyor. Batı Trakya Türkleri tek vücuttur. Kimsenin gücü bizleri bölmeye yetmeyecektir.''

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Eminlatif, konuşmasını Atina'ya seslenerek sürdürdü ve ''Vatanımız belli, anavatanımız belli. Sınırlar belli, bayraklar belli. Bizim Batı Trakya Türkleri olarak tek istediğimiz sadece insanca yaşamak. Bu da ancak vatandaşlık ve Lozan'dan doğan azınlık haklarının verilmesi ile mümkündür. Haklarımızı verin yeter'' ifadelerini kullandı. Eminlatif, Batı Trakyalılar Panayırı'nı başlatılmasında ve bugünlere getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Daha sonra kürsüye BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin geldi. Hüseyin “Bu gün yüreğimizin bir kısmı burada Bursa’da Gündoğdu’da, bir diğer bölümü Seçek Yaylasında, ama hepimiz bir ağızdan hepimiz tek yürek tek ses olarak haykırıyoruz. Son 15 gündür Yunanistan’da Batı Trakya’da ciddi bir furya yaşanıyor, maalesef birileri nifak tohumları ekmeye çalışıyor, insanlarımızın arasında bütünlüğe zarar vermeye çalışıyor ve biz buradan sesleniyoruz bizi hiç kimse bölemez, bütünlüğümüze hiç kimse dokunamaz, bunu bir şekilde başarmaya çalışacak, bu konuda saldırılarına devam edecek insanlara da hep birlikte cevabı gerek Bursa’dan gerekse Seçek’ten vereceğimizi söylüyorum” dedi.

Devamında da “İki yıl önce buraya Bursa’ya yeni genel başkan olarak geldiğimde, şimdi başbakan yardımcımın yerinde dönemin Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu oturuyordu ve ben kendisine sesimin çıktığı kadar gür seslenerek, Türkiye’de yaşayan Batı Trakyalıların sorunları var, Bursa’lılar sizden bu sorunları çözmenizi bekliyor, Türkiye’de yaşayan Batı Trakyalılar bu sorunları çözmenizi bekliyor demiştim. Şimdi üstünden geçen iki yıllık sürecin sonunda şunu net olarak söylemek istiyorum, Batı Trakya Türklerinin Türkiye’deki sorunlarının tamamının kökü kazındı” dedi ve Türkiye'de Batı Trakyalılar'ın sorunlarının son iki yılda Mehmet Müezzinoğlu ve Hakan Çavuşoğlu'nun çok büyük katkılarıyla kökünden kazındığını ifade etti. Katılımcılardan eski Bakan Müezzinoğlu ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Çavuşoğlu için alkış isteyen Hüseyin, ''Evet Türkiye'de Batı Trakyalılar'ın 50 yıllık kronik sorunların kökünü kazıdık, kazımaya da devam edeceğiz. Kalan sorunlarımızın uygulaması konusunda da sayın başbakan yardımcımızın büyük destek vereceğine inanıyorum, kendilerinden randevu talebinde bulunduk, en kısa sürede tüm teşkilat olarak kendisine hayırlı olsun ziyaretimizi düzenleyeceğiz. Ama şunu bilmenizi istiyorum, Türkiye’de sorunların kökü kazındı dedik, esas sorun Batı Trakya'da. O yüzden burada tüm Batı Trakyalılara, Batı Trakya ile kalbi bir atanlara seslenmek istiyorum, mücadele şimdi başlıyor. Evet Batı Trakya'da sorunları çözme adına Yunan devletine baskıyı yapma zamanı gelmiştir. Bugünden itibaren gerek Türkiye'de, gerek Avrupa'da, gerekse Yunanistan'daki kurumlarımız hepsi tekvücut halinde hareket edecek, tek kalp olarak atacak ve bu mücadelenin gücüne güç katacak. O yüzden hep birlikte mücadeleye hazır olun diyorum, hepinizi bir kez daha saygı ve sevgi ile selamlıyorum'' dedi.

Panayır'a katkı sağlayan belediyelerin başkanlarına da söz hakkı verildi. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail hakkı Edebali, etkinliğin hayırlı olmasını dilerken, Batı Trakya Türkleri'ne bundan sonra ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, BTTDD Bursa Şubesi başkanlığı döneminde kendisinin 18 yıl önce başlattığı Batı Trakyalılar Panayırı'nın, Gündoğdu köyü halkının da katkılarıyla devam ediyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Etkinliğin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Dündar, bu tür organizasyonların önemine işaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse ise, Büyükşehir Belediyesi'nin Balkanlara yönelik faaliyetlerine işaret ederek, Panayır'a da destek sağladığını hatırlattı. Kendisinin aynı zamanda BTTDD Bursa Şubesi eski başkanı olduğunu ve bu etkinliğin devamındaki katkısına işaret eden Köse, katılımcılara teşekkür etti.

Etkinliğe Yunanistan'dan katılan Batı Trakyalılar'ın lideri Dr. Sadık Ahmet'in kurduğu Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi'nin Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, konuşmasına Batı Trakya'daki soydaşların selamını ileterek başladı. Ali Çavuş, organizasyona Danışma Kurulu Başkanı Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif'in önderliğinde geniş bir katılım planlandığını, ancak Seçek Panayır'ı ile ilgili olağanüstü gelişmeler nedeniyle bunun mümkün olmadığını kaydetti. Bursa'daki Batı Trakyalılar Panayır'ına ve Yunanistan'da Seçek Panayırı'na yüksek katılımın çok şey ifade ettiğini dile getiren Ali Çavuş, Batı Trakya Türk Azınlığı'nın hakları için Yunanitan'da ve Avrupa'da büyük mücadele verdiklerini anlattı. Ali Çavuş, Yunanistan'da uygulanan yüzde 3'lük seçim barajına atıfta bulunarak, ''Önümüzde barajlar var, onları aşmak için çalışıyoruz. İnşallah Yunanistan dışındaki soydaşlarımızın katkısıyla bunu başaracağız'' dedi. Başlattıkları imza kampanyasında sayının 17 bine ulaştıklarının altını çizen Mustafa Ali Çavuş, bu konuda başta Bursa olmak üzere Türkiye'de ve Avrupa'da yaşayan Batı Trakyalılar'a büyük görev düştüğüne işaret etti. Ali Çavuş, ''Sizler Batı Trakyalısınız; aile bireylerinizin bir bölümü, akrabalarınız hala orada. Onların, Batı Trakya Türk Azınlığı'nın, davamızın sizlerin desteğine ihtiyacı var'' ifadesini kullandı. Bu arada Batı Trakya'dan Mustafa Ali Çavuş gibi etkinliğe katılan diğer isim ise Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Genel Sekreteri Nihat Binbaşı oldu.

Batı Trakyalılar Panayırı'nda son olarak kürsüye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu çıktı. 18. Batı Trakyalılar Panayırı ve 12. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası'nın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin sadece 780 bin kilometrekarelik bir ülke olmadığını belirterek, 600 yıllık medeniyet geçmişiyle çok daha büyük sınırlara tekabül eden bir gönül coğrafyasına sahip olduğunu vurguladı. Başbakan Yardımcısı, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bugün Türkiye'yi nasıl ki asli vatanı olarak gören 80 milyon vatandaşımız buradaysa Türkiye'yi asli vatanı olmaktan da öte bir anavatanı olarak gören milyonlarca kardeşimiz yaşamaktadır. Bu ülke bundan 100 yıl önce çok büyük saldırıların muhatabı kalmak suretiyle sadece 1913 ve 1923 yılları arasında 5 milyon kilometrekarelik bir toprak kaybına uğramıştır. Ancak bu ülke tüm hinterlandında yaşayan insanıyla adeta küllerinden yeniden doğmak suretiyle o büyük medeniyetin mirasçısı olarak bu ülkeyi inşa etmiş, bu ülkeyi 100 yıllık süreç içinde büyütmeye, istikrarlı şekilde kalkındırmaya devam etmiştir. Son zamanlara yine ülkemiz üzerinde operasyonel şekilde icra edildiğini hepimiz görüyoruz.''

FETÖ'nün geçen yıl 15 Temmuz'daki hain darbe girişimine de değinen Çavuşoğlu, şunları kaydetti: ''Bundan bir yıl önce ülkemizin tüm kaynaklarını sömürerek, dindar kardeşlerimizin imanını sömürerek, büyümüş, çöreklenmiş, devlet kadrolarının tamamı içine sirayet etmiş, günü geldiğinde saldırıya geçilmek üzere uyumaya bırakılmış bir terör örgütü bu ülkeyi tarihten silmeye çalıştı. Ancak bu ülkenin evlatları bayrak ve vatanın ne demek olduğunu bilerek Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sokaklara koştu, tankların önüne kendini siper etmek suretiyle, 'Burası benim vatanım, vatanıma göz dikeninin gözünü oyarım' dedi... Türkiye dünyadaki mazlumların yanında. Biz bu coğrafyada varlığımızı ilelebet sürdürmek istiyorsak illaki inancımıza, kimliğimize, mukaddesatımıza, bizi biz yapan değerlerimize sıkı sıkı sarılmak zorundayız.''

Balkan coğrafyası ve tüm medeniyet coğrafyasının zaman zaman Türkiye'yi kendisine uzak hissetmiş olabileceğini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: ''Burada şu söylemeden geçemeyeceğim. Ben Gümülcine doğumluyum. 11 yaşında okumak üzere Türkiye'ye geldiğimde benim doğduğum topraklara okulumun mesafesi 250 kilometreydi. Öğretmenlerimin, okul arkadaşlarımın bana 'Sen ne güzel Türkçe konuşuyorsun Hakan kardeşim' dediklerinde onlar bana bunu bir güzellik olarak ifade etmeye çalışırken kendi ruh dünyamda yaşadıklarımı size anlatamam. Sadece 250 kilometre ötedeki kardeşlerimizin ne kadar güzel Türkçe konuştuklarından bihaberdik biz. Çok şükürler olsun ki Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgeye ilişkin tasavvuru, yaklaşımı, bizi tekrardan bir araya getirdi. Artık birbirimize daha yakınız. Bu bölgede yaşayan insanımızın eline diken batsa bizim yüreğimize hançer saplandığını bilerek bunu sürdürmeye devam edeceğiz.''

Gündoğdu’da yerli, yabancı 300 güreşçi, 12. Uluslararası Balkan yağlı Güreş Şampiyonası'nda mücadele etti. Finalde Murat Aydoğdu'yu mağlup etmeyi başaran Sakarya bölgesi pehlivanı Ümit Balta başpehlivan oldu. Balta'ya madalyasını BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Emin latif taktı. Katılımın yoğun olduğu organizasyonun cazgırlığını, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Başcazgırı Pele Mehmet yaptı.

Üç yıldır Batı Trakyalılar Panayır'ında ağalık yapan Mehmet Emiroğlu göreve yeniden talip olmazken, yapılan seçimde 40 bin liralık teklifi ile Ahmet Mehmet panayırın yeni ağası oldu. Çevresinde 'Ahmet Yuvacı' olarak anılan Ahmet Mehmet, Gümülcine'nin Yuvacılı köyünden ve Bursa'da bebe çocuk konfeksiyonu sektöründe 'Yuvacı Bebe' isimli şirketi ile faaliyet gösteriyor.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015