Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya Türkleri İzmit'te Kahvaltıda Buluştu
Geri Dön
Batı Trakya Türkleri İzmit'te Kahvaltıda Buluştu
Batı Trakya Türkleri  Dayanışma Derneği  İzmit Şubesi üyeleri, Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltı ile bir araya geldiler.
26/03/2017

Batı Trakya Türkleri  Dayanışma Derneği  İzmit Şubesi üyeleri, Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltı ile bir araya geldiler.

Kahvaltılı buluşmaya Batı Trakya Türkleri  Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,  Şube Başkanı Lütfü Bodur, İzmit Belediye Meclis Başkan Vekili İbrahim Elgin, Batı Trakya Türkleri  Dayanışma Derneği Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanı Seyit Saitoğlu  ve 350 civarında İzmit’te ikamet eden Batı Trakya Türkü katıldı. Programda ilk sözü alan şube başkanı Lütfü Bodur, 5 yıldır geleneksel hale getirdikleri aile toplantılarına yeni dönemde de devam ettiklerini ve bugün burada gerçekleşen yoğun katılımın da birlik ve beraberliklerinin göstergesi olduğunu söyledi.

Yunanca kurs ve folklor ekibi konusunda da müjde vereden Bodur, yakın zamanda bunları da uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Daha sonra konuşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, daha önce onlarca kez İzmit’e geldiğini belirterek, her gelişinde de uzun uzun konuşma ve sohbet etme şansı bulduğumuz konularda bu kez kısa ve özetle çözümlerden bahsederek bu güzel günde genel kurulumuz öncesinde son kez aranızda bulunmak istedim diyerek “2015 yılında on başlık altında hazırladığımız çözüm önerilerimizi içeren rapor doğrultusunda anavatanda ikamet eden Batı Trakya Türklerinin, bu hafta bu sorunlarının %80’ninin çözüldüğüne şahitlik ettik.Hatta tüm Balkanlara uygulanmasına vesile olduk. Umarım çok yakın zamanda bunların sorunsuz şekilde uygulamaya döküldüğünü de görürüz. Bunlardan  birisi çalışma izni konusuydu şimdilik süreç kısaltılarak her başvurunun 15 günde neticelendirileceği konusunda hemfikir olundu, yine içimizde dert olan sorunları bugüne kadar çözülememiş 2 bin 500 tane Haymatlos kardeşimizin Türk vatandaşlığına geçmesi sorunuydu. Bu arkadaşlarımız istisnai şartlar kapsamında Türk vatandaşı olacak. Birinci derece yakınları olanlar içinde bu istisnai vatandaşlık başvurusu geçerli olacak. Yine vatandaşlığa geçmede kısa süreli turistik ikametler ve öğrenci ikametleride gün sayımında dikkate alınacak.  Üniversite öğrencilerimizin ödediği yüksek harçlar konusunda sıkıntılarımız vardı. Biz alt limite indilmesini istedik, ancak aldığımız müjdeye göre Haziran ayında alınacak Bakanlar Kurulu kararına göre Türk vatandaşları gibi hiç harç ödenmeyecek. İkamet tezkereleri süreleri pasaport süresince olacak ve özel sigorta mecburiyetide ortadan kalkıyor. 

Bir diğer önemli konuda sağlık güvencesiydi. Üç farklı uygulama alanı olacak birisi ikamet alanlar icin her ay 53 TL ödemek kaydıyla GSS kapsamında sağlık hizmeti alacak. Bir diğeri birinci derece Türk vatandaşı yakını olanlar ikamet almasada, GSS kapsamına girecek. Ücüncüsü ise ne Türk vatandaşı yakını nede ikameti yok diyelim, Gümülcine'de, İskeçe'de yaşıyor hemşehrim. Etabli belgesi ile ÇSGB 'ye başvuracak muafiyet belgesi alacak ve her ay 53 TL ödeyerek sağlik güvencesine kavuşacak. Gördüğünüz gibi çözümlerin çoğu geldi, diğerleride umarım gelecek. Şimdi Turkuaz karta dahil olmak, çifte vatandaşların askerlik problemini çözmek ve gayrimenkul alımında engelleri ortadan kaldırmak  bizlere nasip olur inşallah diyorum.

Yaklaşık iki ay önce sorunları çözmek için bir kez daha ve son kez olmak üzere yeniden genel başkanlığa adayım demiştim. Sorunlar çözüldü, azaldı vazgeçsekmi diye düşünmedik tabi, adayız dedik sözümüz baki, kalan sorunları çözeceğiz ve bu dönem bölgedeki kronik sorunlara ağırlıklı şekilde yöneleceğiz. Dağınık yapımızı tem yumruk haline döndüreceğiz. Kendi kurum içi yapılanmamızı güçlendireceğiz. Temsilcilikleri çoğaltacağız, kendi yerlerimize kavuşup sosyal tesisler kazandırıp kültürel aktivitelere yöneleceğiz. İnsana dair her alanda var olacağız. Nasip olur yeniden şecilirsek önümüzdeki dönem için düşüncelerimiz bunlardır.

Tabi bu genel konuların yanında İzmit'te hedefimizdeki Göç Müzesini de en kısa sürede belediye başkanımız ile birlikte açılışını gerçekleştirebilmemiz temennisi ile Mayıs ayında İstanbulda buluşmak dileğiyle güzel bir pazar günü diliyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Doğan, derneğin hemşeri derneğinin ötesinde bir dernek olduğunu vurgulayarak, “Bir anlamda ülkemizi milli anlamda da temsil eden ve bunun için mücadele eden bir dernektir. Selanik’ten kalkarak buraya gelen ve buradaki şehirlerini sahiplenmeleri kültürümüzü yaşatmaları bizim için hemşehri derneğinin çok ötesidir. Lütfü kardeşimizle güzel çalışmalar yaptık. Türkiye’de belki ilk olan anıtımızı yaptık, Yeni Cuma’da çeşmemizi açtık. Daha sonra yaşlılarımızı Batı Trakya’ya götürdük, ağaçlar diktik. Şimdi sıra en önemlisine geldi. Süreci başlattığımız göç müzesi bir an önce yapmamız lazım ve bu sadece müze değil sizlerinden faydalandığı sosyal tesis olmalıdır. Sayın genel başkanıda uzun süredir tanırım seçildiği günden beri arı gibi çalışıyor. Kendisinin yeniden aday olmasından dolayı mutluluk duydum , genel başkanıma başarılar diliyorum” dedi.

Kahvaltıdan yansımalar.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015