Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakyalı Gençler Bursa'da Ağırlandı
Geri Dön
Batı Trakyalı Gençler Bursa'da Ağırlandı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi, İskeçe'deki okullarda okuyan yetmiş lise öğrencisini iki gün boyunca Bursa'da ağırladı.
05/04/2018

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi, İskeçe'deki okullarda okuyan yetmiş lise öğrencisini iki gün boyunca Bursa'da ağırladı.
Türkiye'deki üniversiteleri tanıma amacıyla çıktıkları Türkiye seyahati kapsamında Bursa'ya gelen gençler, dernek yöneticileri tarafından karşılanarak, önceden planlandığı şekilde Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlara yerleştirildi.

İskeçe Türk Birliği Eğitim Koordinatörü Cemali Tahir ve İTB Kadın Kolları Üyesi Hülya Karahoca'nın önderliğindeki gençler, ertesi gün sabah dernek yöneticileri tarafından yurtlarından alınarak şehir merkezine getirildi.

Tophane'de edilen kahvaltının ardından heyet, Osmangazi Belediyesi'nin tahsis ettiği üstü açık otobüsle şehir turuna çıktı. Bursa Saltanat Kapı önünden başlayan tur, tarihi turistik yerlerde verilen molalarla devam etti. Gençler, Bursa'nın simgelerinden Ulu Cami'yi rehber eşliğinde gezdi. Tarihi Hanlar Bölgesi ve alışveriş merkezlerinde de zaman geçiren heyet, buradan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi'ne geçti.

Bursa Şube Başkanı Ali Emin Latif, bir grup yönetici ile birlikte karşıladığı gençlere dernek ve çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra tavsiyelerde bulundu. Eminlatif, ''Öncelikle önümüzdeki aylarda gireceğiniz üniversite sınavlarında sizlere başarılar diliyorum. Mutlaka tahsilinizi tamamlayın, Batı Trakya'nın sizlere ihtiyacı var. Anavatan Türkiye, Batı Trakya Türklerine her zaman destek olmuştur, olmaya da devam ediyor. Buradaki üniversiteleri tercih ederseniz sizlerin dernek olarak her zaman yanında olacağız. Dilinize, kimliğinize, dininize sahip çıkın'' dedi.

Eminlatif, heyetin Bursa'ya gelmesini sağlayan İskeçe Türk Birliği'nin, oradaki Türk Azınlığın sembol noktalarından biri olduğunu da hatırlatarak, ''Yunanistan uluslararası mahkeme kararlarına rağmen hala tabelasının asılmasına izin verilmiyor. Bu haksızlığın bir an önce son bulması gerektiğini buradan bir kez daha haykırmak istiyorum'' ifadelerini kullandı. Karşılıklı hediye takdimlerinin ardından, dernek ziyareti son buldu.

İskeçeli gençler, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi'nin ev sahipliğindeki program kapsamında 3 Nisan Salı akşamı, hemşehrimiz Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın kendilerine verdiği yemeğe katıldı. Tarihi Merinos Tren İstasyonu Tesisleri'ndeki yemekte, Bursa Şube yöneticilerinin yanı sıra, Mustafa Dündar gibi Batı Trakyalı olan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu ile Belediye'nin Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih de hazır bulundu. Mustafa Dündar, burada yaptığı konuşmada gençlere, kendi kariyer yolculuğundan örnekler vererek, önemli tavsiyelerde bulundu. Gümülcine'nin Dündarlı köyünde doğduğunu vurgulayan Mustafa Dündar, Türkiye'nin Batı Trakyalı gençlerin eğitime verdiği öneme dikkat çekti. İTB yetkilileri, Dündar'a katkılarından dolayı tablo; Başkan Dündar da gençlere çeşitli hediyeler verdi.

Salı akşamı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından kendilerine tahsis edilen bir otelde konaklayan İskeçeli gençler, gezilerinin son gününde ilk olarak Bursa Teknik Üniversitesi'ni ziyaret etti. Burada BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir tarafından karşılanan gençlere, toplantı salonunda üniversite ile ilgili bilgiler verildi. Rektör Karademir, ''Batı Trakya Türkleri bizim canımız, kanımız. Sizler için elimizden geleni yapmaya hazırız'' diye konuştu. Batı Trakya'da okuyan öğrencilerin diploma notu ile BTÜ'ye kabulü noktasında gelen talebe de olumlu yanıt veren Karademir, gerekli çalışmayı yapacaklarını kaydetti. Heyette bulunan İTB yetkilileri Prof. Dr. Karademir'e İskeçe Saat Kulesi'nin bir tablosunu hediye etti.

Batı Trakyalı heyet, Bursa Teknik Üniversitesi'nin ardından Uludağ Üniversitesi'ne  geçti. Önce Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile öğle yemeği yiyen gençler, daha sonra üniversiteyi gezdi. Ulcay'ın sıcak ilgi gösterdiği öğrenciler, daha sonra toplantı salonuna geçerek, Rektör Ulcay'ın tavsiyelerini dinledi, Uludağ Üniversitesi tanıtım videosunu izledi. İskeçeli heyet, karşılıklı hediye takdimlerinin ardından üniversiteden ayrıldı. 70 kişilik Batı Trakyalı grup, Unesco Tarihi Mirası Listesi'nde yer alan Cumalıkızık köyünü ziyaretinin ardından Bursa'dan ayrıldı. Gençler ve İTB Yetkilileri, Bursa'da çok güzel iki gün geçirdiklerini ifade ederek, programı organize eden Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi'ne teşekkür etti.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015